خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال پس از اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در روز پنجشنبه با انتشار پیامی در حساب کاربری توئیتر خود به نقل از برخی منابع ناشناس مدعی شد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را با احیای برجام مغایر می‌داند.

لارنس نورمن، که اخبار مربوط به مذاکرات برای احیای برجام را پوشش می‌دهد در این پیام توییتری ادعا کرد: از برخی منابع متوجه شدم که دولت بایدن معتقد است تحریم‌هایی که امروز اعمال شده‌اند با برجام احیاشده مغایرت دارند و در صورت دستیابی به توافق، رفع خواهند شد.

این خبرنگار در ادامه نوشت: همچنین متوجه شده‌ام که از اروپایی‌ها خواسته شده این پیام را به ایرانی‌ها انتقال دهند.

نورمن افزون بر این نوشت: تصور بر این است که حدود ۱۵۰ مورد تحریم قبلی دولت بایدن، همگی با توافق سازگاری داشت و گفته شد در صورت احیای برجام رفع نخواهند شد.

وزارت خزانه داری آمریکا دیروز پنجشنبه تحریم‌هایی را علیه شرکت‌های چینی و اماراتی و شبکه‌ای از شرکت‌های ایرانی که به صادرات پتروشیمی‌های ایران کمک می‌کنند، اعمال کرد.

این اقدام آمریکا با هدف افزایش فشار بر تهران برای احیای توافق هسته‌ای انجام شده است.

این در حالی است که «برایان نلسون» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی، در بیانیه‌ای با اشاره به توافق برجام مدعی شد: «آمریکا مسیر دیپلماسی معنادار را برای دستیابی به بازگشت متقابل به پایبندی به توافق هسته‌ای دنبال می‌کند.»

پیشتر نمایندگان آمریکا با اذعان به شکست فشار حداکثری علیه ایران در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا گفت سیاست فشار حداکثری علیه ایران باعث محدودیت علیه برنامه هسته‌ای نشده است، آن‌ها همچنین بار‌ها به شکست این سیاست معترف بوده اند.