شهرخبر

چراغ سبز دولت جدید پاکستان برای از سرگیری روابط با هند

چراغ سبز دولت جدید پاکستان برای از سرگیری روابط با هند

وزیر خارجه پاکستان با تاکید بر ضرورت تعامل با هند گفت که به دلیل سیاست‌های غلط دولت سابق، این کشور در سطح بین‌المللی منزوی شده است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «بلاول بوتو زرداری» وزیر خارجه پاکستان و رئیس حزب مردم در موسسه مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد تاکید کرد که عدم ارتباط و تعامل با هند در راستای منافع پاکستان نیست.

وی پاسخ به پرسشی اظهارداشت: آیا این در راستای منافع ماست که من به عنوان وزیر خارجه، به عنوان نماینده کشورم، نه تنها با دولت هند بلکه با مردم هند نیز صحبت نکنم؟ آیا این بهترین راه برای دستیابی به اهداف پاکستان است؟

روابط بین پاکستان و هند از زمانی که دهلی وضعیت ویژه جامو و کشمیر را در آگوست 2019 لغو کرد، در بن بست قرار دارد. یادآوری می‌شود که پاکستان نیز در واکنش به این اقدام روابط با هند را کاهش داد و تجارت دوجانبه را به حالت تعلیق درآورد.

در فوریه 2021 زمانی که دو کشور آتش‌بس را در امتداد خط کنترل تمدید کردند، امیدها به از سرگیری روابط دو کشور قوت گرفت؛ آتش‌بس همچنان پابرجاست، اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند در مورد گام‌های بعدی برای از سرگیری مذاکرات برای تنش‌زدایی به توافق برسند.

زرداری همچنین اذعان کرد حمله  هند به موضع پاکستان در مورد کشمیر، تلاش برای تغییر جمعیتی منطقه مورد مناقشه و اظهارات اخیر اسلام هراسانه مقامات حزب حاکم هند، تعامل مجدد را با این کشور بسیار دشوار کرده است.

وزیر خارجه پاکستان با اظهار اینکه بسیاری تاکید دارند این کشور نباید با هند روابط تجاری داشته باشد، با اشاره به تنش‌های چین و آمریکا گفت: تعامل اقتصادی بین چین و آمریکا یکی از دلایلی بود که کشمکش بین دو قدرت، آن قدر که بسیاری پیش‌بینی می‌کردند، وخیم نشد.

به گزارش «اکسپرس تریبون»، وی ضمن اشاره به دشواری‌های تعامل با دولت هند، بر برقراری ارتباط مستقیم با مردم این کشور تاکید کرد و گفت که آن‌ها مسئولیتی در قبال اقدامات دولت مودی ندارند.

زردای با انتقاد از دولت «عمران خان» نیز گفت که دولت کنونی کشوری را به ارث برده که «به هر کجا که نگاه کنید بحران است». وی همچنین اظهار داشت که به دلیل سیاست‌های غلط دولت تحریک انصاف، پاکستان امروز «در سطح بین‌المللی منزوی شده است».

انتهای پیام/.