شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#سوریه#ارتش#دمشق#ارتش سوریه

تنش بین سوریه و رژیم اسرائیل بعد از حمله به فرودگاه دمشق به کدام سمت می‌رود؟

تنش بین سوریه و رژیم اسرائیل بعد از حمله به فرودگاه دمشق به کدام سمت می‌رود؟

حمله موشکی اخیر رژیم اسرائیل به فرودگاه دمشق و خسارتی که این حمله داشت، یکی از شدیدترین موارد تنش بین سوریه و این رژیم طی سال‌های اخیر است و تهدید‌های تل‌آویو بعد از تحرکات ارتش سوریه نشان از نگرانی صهیونیست‌ها از احتمال پاسخ دمشق دارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، بامداد جمعه گذشته رژیم صهیونیستی در ادامه تجاوزات و حملات خود به سوریه، دو باند شمالی و جنوبی فرودگاه بین المللی دمشق را هدف قرار داد و همین مسئله باعث شد که این فرودگاه از خدمات دهی خارج شده و پروازها تا این لحظه متوقف شده‌ است.

وزارت حمل و نقل سوریه بعد از این حمله گفت که همه تلاش‌هایش را به کار گرفته که این فرودگاه را در سریع‌ترین زمان ممکن تعمیر و راه‌اندازی کند. این وزارت خانه امروز سه شنبه نیز اعلام کرد که طی دو روز گذشته فرودگاه بین المللی حلب 50 پرواز داشته و این فرودگاه آمادگی بالایی برای انجام پروازهای مقرر و جایگزین فرودگاه دمشق دارد.

شرکت هواپیمایی «اجنحه الشام» نیز دیروز دوشنبه از راه اندازی پروازهای خود از بیروت به فرودگاه قامشلی و از آنجا به فرودگاه بین‌المللی حلب خبر داده است.

در همین ارتباط، روزنامه سعودی «ایلاف» به نقل از منبعی آگاه که او را عالیرتبه معرفی کرد، مدعی شده که رژیم اسرائیل بعد از حمله به فرودگاه دمشق، به بشار الاسد، رئیس جمهور سوریه پیام هشدار آمیزی داده مبنی بر این که در صورت تداوم سرپوش گذاشتن بر آنچه که عملیات ایران در سوریه خواند، یکی از قصرهای ریاست جمهوری را در حمله بعدی خواهد زد.

روزنامه جروزالم پست رژیم اسرائیل هم در واکنش به این ادعا نوشت که مستقلا نمی‌تواند این تهدید را تأیید کند و ارتش این رژیم در این باره حاضر به توضیح نشده است.

روزنامه سعودی مذکور همچنین به نقل از منبعی اسرائیلی نوشته که روابط روسیه و رژیم اسرائیل از زمان آغاز جنگ اوکراین تیره شده و روسیه به ایران اجازه داده که به سمت جنوب سوریه حرکت کنند و به ادعای این منبع اسرائیلی، این اقدام روسیه و ایران برخلاف توافق موسوم به توافق 80 کیلومتری است که مسکو و تل آویو به توافق رسیده بودند که نیروهای مقاومت به ویژه ایران تا 80 کیلومتری مرزهای فلسطین اشغالی فاصله داشته باشند.

این در حالی است که این ادعا بارها از سوی دولت سوریه، ایران و حتی روسیه تکذیب شد و همین پریروز بود که سفیر این کشور در دمشق ادعای خروج نیروهای روس از سوریه و جایگزینی آن‌ها با نیروهای ایران را تکذیب و حمله تل‌آویو به دمشق را شدیدا محکوم کرد.

بنا به ادعای این منبع، تل آویو خود را برای عملیات در عمق خاک سوریه آماده می‌کند بدون این که این دفعه روسیه را در جریان حمله قرار دهد.

در همین ارتباط عبدالباری عطوان، نویسنده معروف و سردبیر روزنامه رأی الیوم نیز نوشت که احتمال اینکه ارتش سوریه پاسخ حمله و تجاوز اخیر تل‌آویو را بدهد، بسیار بالاست حتی این پاسخ به جنگ فراگیر منجر شود ولی این پاسخ نمی‌تواند دفعی و بدون هماهنگی و کورکورانه باشد و نیاز به هماهنگی و مشورت دارد.

به گفته عطوان، دستور بشار اسد به برگزاری تمرین‌های نظامی فوری آن هم زیر نظر علی محمود عباس، وزیر دفاع سوریه و یک روز بعد از حمله به دمشق می‌تواند دلیلی بر این باشد که پاسخ به حمله اخیر نزدیک است و هر آن احتمال دارد صورت بگیرد.

این تحلیلگر در ادامه تاکید کرد که محور مقاومت باید جواب اسرائیل را در همان سطح و در عمق خاک فلسطین اشغالی بدهد و بر اساس دفاع قانونی از خود، فرودگاه را در قبال فرودگاه و بندر را در برابر بندر و زیرساخت را در برابر زیرساخت هدف قرار دهد.

انتهای پیام/