شهرخبر
پیش بینی بازار سهام امروز 24 خرداد 1401

عقب نشینی فروشنده ها در بورس /استارت صعود زده شد

کدخبر: 501655
بالاخره ورق برگشت. شاخص کل بورس یک رشد خوب در روز گذشته ثبت کرد و سهامداران حقیقی دوباره به رشد بازار سهام امیدوار شدند.

به گزارش اقتصادنیوز، طی چند روز گذشته سهامداران از این موضوع متعجب بودند که چرا با وجود رشد نرخ ارز، بازار سهام تکان نمی خورد و حتی منفی است. برای قدیمی های بورس، این موضوع اصلا جای تعجب نداشت چراکه آن ها بارها دیده بودند که ابتدا ارز رشد می کند و پس از یک وقفه زمانی، بورس هم بالا می رود.

استارت بورس برای دوره صعودی جدید

حالا به نظر می رسد بورس تهران برای یک دوره صعودی جدید استارت زده است. البته هنوز با اطمینان کامل نمی توان از این موضوع سخن گفت چراکه برای ادامه رشد، نیاز به افزایش ارزش معاملات است که این اتفاق باید در روزهای متوالی تکرار شود تا ارزش معاملات به سطحی بالاتر از 7 الی 8 هزار میلیارد تومان در روز برسد.


در اکوایران ببینید؛

رشد خوب ارزش معاملات

فعلا در دو قدم اول، این اتفاق رخ داده و در دو روز متوالی، ارزش معاملات با رشد خوبی مواجه شده است. قدم اول در معاملات روز یکشنبه بود که ارزش معاملات با رشد بیش از 600 میلیارد تومانی، به سطح 4100 میلیارد تومان رسید و قدم دوم در معاملات روز گذشته بود که ارزش معاملات به بیش از 5200 میلیارد تومان رسید.

ورود پول حقیقی ها پس از 10 روز 

رویداد مهم دیگر در بازار روز گذشته، پایان خروج پول حقیقی ها از بورس بود. سرانجام پس از 10 روز متوالی خروج پول حقیقی ها از بورس، دیروز سرانجام ورود پول حقیقی به بازار ثبت شد که این رخدادی بااهمیت و تاثیرگذار در معاملات امروز است.  دیروز حقیقی ها بیش از 300 میلیارد تومان پول به بازار تزریق کردند. 

شاخص قدرت خریداران حقیقی هم روز گذشته پس از 10 روز معاملاتی بالاخره به سود خریداران شد. در معاملات دیروز شاخص قدرت خریداران حقیقی عدد 1.07 بود که البته در مقایسه با روزهای مثبت ابتدای سال، فعلا عدد کوچک تری است. اما همین که بالاخره قدرت خریداران حقیقی بیشتر از فروشندگان شد، نکته مثبتی است. درصورت مثبت بودن بازار امروز، احتمالا این شاخص دوباره به عددهای بهتری می رسد و قدرت خریداران حقیقی بیشتر هم می شود.

رشد با شیب کمتر

از نظر تعداد نمادهای مثبت و منفی هم وضعیت به شکل خوبی به سود خریداران است. دیروز حدود 170 نماد افت کردند و حدود 470 نماد با افزایش قیمت مواجه شدند.

در چنین شرایطی پیش بینی می شود امروز بازار با رشد قیمت ها آغاز به کار کند اما اینکه مثل روز گذشته شاخص رشد بزرگی داشته باشد، مشروط به افزایش قابل توجه ارزش معاملات است. احتمالا در نیمه دوم معاملات امروز عرضه ها کمی افزایش یابد اما بعید است میزان عرضه ها به حدی زیاد شود که در رشد شاخص کل اختلال ایجاد کند.