شهرخبر

گزارشی از پدیده گریم آقایان که این روزها موافقان و مخالفان زیادی دارد. باید در بهترین روز زندگی عروس و داماد هر دو تلاش می‌کنند هم در پوشش و هم پیرایش بی‌نقص‌ترین باشند. در همین خصوص، گریم داماد نیز مانند آرایش و گریم عروس اهمیت ویژه‌ای دارد و هر روزه سبک‌ها و ایده‌های بیشتری برای آن تعریف می‌ شود.

آرايشگاه مردانه

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از شهروند، این تبلیغ یکی از سالن‌های زیبایی آقایان است. در چند سال اخیر که کسب‌وکارهای زیادی در اینستاگرام تبلیغات می‌کنند، شاید کلیپ‌های آرایشگاه‌های مردانه‌ای که چهره دامادها را با گریم تغییر می‌دهند، دیده باشید. پدیده‌ای که ظاهرا نوظهور است و تقریبا تا چند سال پیش هیچ‌کس یادش نمی‌آید که داماد هم مثل عروس پکیج ویژه آرایش داشته باشد. با این حال، اغلب این کلیپ‌ها در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های متفاوتی از طرف کاربران روبه‌رو می‌شود که نشان می‌دهد ظاهرا جامعه ایرانی هنوز موضوع گریم و آرایش مردانه را نپذیرفته است.

برخی‌ها هم نظر مثبتی نسبت به گریم دامادی دارند، مثلا در زیر یکی از همین ویدیوهای گریم داماد که تصویر قبل و بعد مشتری با هم تفاوت ۱۸۰درجه‌ای دارد، محل بحث و اختلاف‌نظر بسیاری از کاربران است. کاربری با نام کوئین بیوتی در کنار چند استیکر قلب‌های رنگی می‌نویسد: «چقدر صنعت مد رشد کرده و گریم آقایان چقدر تاثیرگذار و جذابه.» نسترن نیز کاربر دیگری است که معتقد است مردها هم باید در بهترین روز زندگی‌شان به خودشان اهمیت بدهند. با این حال، تغییر ناگهانی داماد در این کلیپ از دید برخی از کاربران نیز عجیب به نظر می‌رسد؛ مردی میانسال با موهایی کم‌پشت که در انتهای ویدیو تبدیل به پسری جوان با موهایی پرپشت می‌شود. کاربری به نام شهریار در واکنش به این همه تغییر با لحنی طنز خطاب به آرایشگر می‌نویسد: «داداش این فردای دامادی یک حموم بره بیاد که برمی‌گرده به همان کچلی.»

یکی دیگر از کلیپ‌ها با تحریک احساسات زنان سعی دارد مخاطبان را به واکنش وادار کند، به همین دلیل با تیتر: «به این میگن داماد، ببین از عروس قشنگ‌تر شد» در کپشن این ویدیو توضیح می‌دهد که تو هم می‌تونی شب دامادیت از عروس خوشگل‌تر بشی!

این دست از کلیپ‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی تیترهای جالبی هم دارد. یکی از این کلیپ‌ها برای جذب بیشتر مخاطب با فونت بزرگ روی تصویر نوشته: «عروس وقتی داماد رو دید از خوشحالی سکته کرد.» یکی دیگر از کلیپ‌ها با تحریک احساسات زنان سعی دارد مخاطبان را به واکنش وادار کند، به همین دلیل با تیتر: «به این میگن داماد، ببین از عروس قشنگ‌تر شد» در کپشن این ویدیو توضیح می‌دهد که تو هم می‌تونی شب دامادیت از عروس خوشگل‌تر بشی. این ویدیو با بیش از ۱۷هزار ویو یکی از پرمخاطب‌ترین ویدیوهای گریم داماد است. اکانتی با آیدی سالومه می‌نویسد: «دوماد با چهره قلابی» و کاربر دیگری در تایید حرف او خیلی جدی توضیح می‌دهد که اساسا چنین ازدواجی صحیح نیست!

با همه اینها واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی متفاوت است و اساسا پدیده نوظهور «گریم داماد» به اندازه مخالفانش، طرفداران خودش را هم دارد. آرایشگاه‌های مردانه نیز با توجه به استقبال مشتریان اغلب خدمات گریم داماد را در پکیج‌هایی ویژه به‌همراه پاک‌سازی پوست، مانیکور و اصلاح ابرو به همراه پروتز مو ارایه می‌دهند.

بابک اتحادی یکی از آرایشگرانی که در زمینه گریم داماد فعالیت می‌کند، درباره این مُد و استقبال مردم از آن به «شهروند» می‌گوید: «چند سال پیش که این پدیده مد شد برخی از آرایشگران، دامادها را آرایش می‌کردند. خب این موضوع اصلا جالب نبود، چون چهره‌شان طبیعی نبود. من یکی از منتقدانش بودم. بنابراین کم‌کم این روش تلطیف شد و گریم جای آرایش را گرفت، مردم هم استقبال کردند، اما همیشه نگرانی‌شان این است که طبیعی نباشد. اغلب مشتریان ما می‌خواهند تغییر کنند، اما تغییرات‌شان توی ذوق نزند. الان کیفیت کارها خیلی ارتقا پیدا کرده، معمولا گریم دامادها خیلی طبیعی است و مشتریان زیادی دارد.»

اتحادی در پاسخ به این سوال خبرنگار شهروند که آقایان با چه نوع ظاهر و سنی مشتری گریم هستند؟ می‌گوید: «اغلب افرادی هستند که اعتمادبه‌نفس کمتری در اجتماع دارند، مثلا موهایشان ریخته یا نقصی مثل سوختگی یا ضایعه‌ای دارند که می‌خواهند آن را برطرف کنند.»

او توضیح می‌دهد که برطرف‌کردن نقص‌های صورت آقایان هم بستگی به نوعش دارد، برخی‌ها با گریم درست می‌شود، اما عده‌ای نیاز به پروتز دارند: «هفته دیگر دامادی دارم که گوش‌هایش مادرزادی نقص دارد. برای او قرار است با سیلیکون و پروتز، گوش طراحی کنیم که طبیعی به نظر برسد. داماد دیگری داشتم که تصادف کرده و حتی ۱۴ بار روی صورتش عمل جراحی زیبایی انجام شده بود، برای همین برای او هم پروتز کار کردیم و خودش می‌گفت که مثل روز اولش شده است.»

اگرچه پدیده گریم آقایان هم این روزها مشتریان زیادی دارد، اما ظاهرا هنوز هم به لحاظ نرخ و قیمت‌ها، تعرفه گریم داماد از عروس پایین‌تر است. اتحادی درباره تفاوت قیمت گریم زنان و مردان می‌گوید: «قیمت گریم عروس خیلی بیشتر از داماد است. آرایشگاه‌های مردانه هم قیمت‌های متفاوتی دارند. مثلا آرایشگاهی هست که فقط برای طراحی گوش داماد ۱۰میلیون تومان از مشتری می‌گیرد. قیمت‌های ما پایین‌تر است. گریم داماد در آرایشگاه ما بین دو تا سه‌ونیم میلیون قیمت دارد. به‌صورت میانگین آرایشگاه‌های مردانه بین دو تا پنج‌میلیون هزینه گریم دریافت می‌کنند.»

هفته دیگر دامادی دارم که گوش‌هایش مادرزادی نقص دارد. برای او قرار است با سیلیکون و پروتز، گوش طراحی کنیم که طبیعی به نظر برسد. داماد دیگری داشتم که تصادف کرده و حتی ۱۴ بار روی صورتش عمل جراحی زیبایی انجام شده بود، برای همین برای او هم پروتز کار کردیم و خودش می‌گفت که مثل روز اولش شده است

با همه اینها، بحث تغییر چهره آن هم برای یک شب، موضوعی که اغلب مخالفان گریم از آن به‌عنوان کلاهبرداری یاد می‌کنند، یکی از چالش‌های پیش‌روی آرایشگران است. آنها گاها کامنت‌های منفی نسبت به تغییر چهره برخی از مشتریان‌شان دریافت می‌کنند. هرچند که گریم داماد مشتری‌های خاص خودش را دارد و آنطور که از ماهیت آن پیداست در قالب مد به آقایان عرضه می‌شود، اما اجباری هم در انتخاب آن وجود ندارد. بابک اتحادی می‌گوید عروس‌ها بیشتر از دامادها از این موضوع استقبال می‌کنند و معمولا ۹۰درصد از مشتریانش به خواسته همسران خود پکیج گریم دامادی را انتخاب کرده‌اند.

دامادی در کشورهای دیگر

مُدها در گذر زمان دچار تغییر می‌شوند؛ درست مثل لباس‌های عروس که تا پیش از مراسم عروسی ملکه ویکتوریا نشان‌دهنده سنت و آداب و رسوم هر منطقه بود، اما در سال ۱۸۴۰ وقتی ملکه انگلستان برای مراسم عروسی‌اش لباسی سفید پوشید؛ لباس عروس سفیدی که امروزه می‌شناسیم، مُد شد. حالا دوباره دوران تحول مُد در صنعت مراسم عروسی هم در حال تغییرات تازه‌ای است. در واقع می‌توان گفت دورانی که دامادها به ظاهر و تناسب اندام خود در مراسم عروسی‌شان اهمیت نمی دادند گذشته، و روز عروسی نه‌تنها برای عروس بلکه یک روز بزرگ و خاص برای داماد نیز به حساب می‌آید.

در سال‌های اخیر آرایشگری دیگر شغلی محدود به زنان نیست و حالا در سلمانی‌های مخصوص آقایان خدمات اتوی صورت، کانتورینگ و پروتز مو، مشتریان زیادی دارد. اغلب ما ایرانی‌ها علاقه زیادی به الگوبرداری از کشورهای خارجی داریم، بنابراین تصور نکنید که پدیده آرایش داماد تنها مختص به ایران است

بنابراین همانطور که یک عروس از ظاهر لباس و آرایش و تاج و تور صورتش لذت می‌برد، داماد نیز می‌خواهد در این روز خاص، در بهترین حالت ممکن باشد.

در سال‌های اخیر آرایشگری دیگر شغلی محدود به زنان نیست و حالا در سلمانی‌های مخصوص آقایان خدمات اتوی صورت، کانتورینگ و پروتز مو، مشتریان زیادی دارد. اغلب ما ایرانی‌ها علاقه زیادی به الگوبرداری از کشورهای خارجی داریم، بنابراین تصور نکنید که پدیده آرایش داماد تنها مختص به ایران است. در سال ۲۰۱۷ نیویورک‌پست از پاک‌سازی صورت و آرایش دامادها که در حال تبدیل‌شدن به بخش بزرگی از صنعت عروسی است، گزارش می‌دهد. آرایشگر تی کوپر، شریک شرکت زیبایی مترو لوک نیویورک که همه کارها را از آرایش صورت دامادها گرفته تا مانیکور وگریم انجام داده است، می‌گوید آرایش دامادها بخش رو به رشدی از تجارت او در دو سال گذشته بوده است.

او به نیویورک‌پست گفت: «این کار خوبی است که دامادها نیز احساس خاص‌بودن کنند.» او معتقد است با وجود آنچه که کلیشه‌های مربوط به مردانگی ممکن است سعی‌کنند به شما بگویند، گریم و آرایش منحصر به جنسیت نیست. همان موقع تایسون ایوانز داماد ۳۹ ساله به نیویورک‌پست گفت: «من می‌خواستم عکس‌های ما شگفت‌انگیز به نظر برسند. این مسأله باعث شد که احساس کنم لیاقت این روز را دارم. من شایستگی این را دارم که خوب به نظر برسم و در آن مراسم احساس اعتمادبه‌نفس داشته باشم.»