شهرخبر

فقط ۵ دندانپزشک به ازای هر ۱۰۰۰۰ نفر داریم

صرفاً ۵ دندانپزشک به ازای هر ۱۰۰۰۰ نفر داریم!

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی با بیان اینکه صرفاً ۵ دندانپزشک به ازای هر ۱۰۰۰۰ نفر داریم، گفت: اکنون ما بیش از ۱۵ هزار دانشجو داریم و یک هزار و ۲۲۱ نفر رزیدنت تخصصی در کشور مشغول به تحصیل و ارائه خدمات هستند.

به گزارش مشرق، مهدی کدخدازاده اظهار کرد: سالانه نزدیک به ٢ هزار دندانپزشک فارغ التحصیل می‌شوند، از طرفی سالانه بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر دندانپزشک فارغ التحصیل از خارج کشور وارد و به جمع دندانپزشکان کشور اضافه می‌شوند.

وی با بیان این که در دانشکده‌های نوپا با چالش کمبود جدی هیئت علمی ماندگار مواجه هستیم، گفت: قوانین سختگیرانه موجود هم همه هیأت علمی‌ها را از دانشگاه جداکرده است، برای مثال این موضوع در دانشکده‌هایی همچون بوشهر، اراک، بندرعباس و ایلام به طور محسوس قابل درک است. 

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی با اشاره به تعداد دندانپزشکان در کشور گفت: در زمان انقلاب یک هزار و ۲۰۰ دندانپزشک در تهران و ۴۰۰ دندانپزشک در سایر استان‌ها داشتیم و اکنون بنابر اعلام سازمان نظام پزشکی ۴۲ هزار و ۶۵۵ نفر دندانپزشک ثبت شده است که البته تعدادی مهاجرت کرده و تعدادی فوت شده‌اند.

وی ادامه داد: اکنون سرانه دندانپزشک در کشور ۵ نفر به ازای هر ۱۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود و این سرانه در آمریکا ۶.۱ بوده و پیش‌بینی ما این است که با همین ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی موجود در سال ۱۴۰۸ به ۶.۱ خواهیم رسید!

کدخدازاده افزود: سالانه حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر باید به مناطق کمتر برخوردار خدمت کنند و از سال ٩٢ تاکنون یک هزار و ۸۶۶ نفر از این امتیاز استفاده کرده و از دو سال پیش این گروه دندانپزشکان فارغ التحصیل شده‌اند تا توزیع دندانپزشک در کشور و دسترسی مردم در مناطق محروم اصلاح شود چرا که افزایش ظرفیت دندانپزشکی به جز تضییع بیت المال و آسیب به سلامت مردم دستاوردی نخواهد داشت.

وی پیشگیری بر درمان را راهکار بهبود سلامت دهان و دندان ایرانیان دانست و گفت: کشورهای اسکاندیناوی که شاخص پوسیدگی دهان و دندان DMFT را به صفر رسانده‌اند، روی شاخص نداشتن پوسیدگی برنامه ریزی و بر روی پیشگیری کار کردند و می‌توان برای حصول به این مهم از نیروهای بهداشتی و نیروهای حدواسط مثل بهورزان دهان بهره برد. در واقع اگر ارتقاء سلامت دهان و دندان مد نظر سیاست‌گذاران است؛ باید به بحث مهم بهداشت و پیشگیری پرداخته شود.

وی افزود: در شهر تهران، شاخص دندانپزشک وضعیت بسیار خوبی دارد و درواقع بیشترین تورم دندانپزشک را در تهران را داریم؛ اما سلامت دهان و دندان وضعیت مطلوبی ندارد، اگر به فکر سلامت دهان و دندان مردم هستیم؛ راه اصلی برنامه ریزی برای پیشگیری از بروز پوسیدگی‌های دندانی است و در حوزه درمان برای خدمات بهتر باید خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

منبع: تسنیم