شهرخبر

ایستگاه متروی ۱۷ شهریور افتتاح شد/ افتتاح ۶ ایستگاه مترو تا پایان سال جاری

ایستگاه متروی 17 شهریور افتتاح شد/ افتتاح 6 ایستگاه مترو تا پایان سال جاری

شهردار تهران در مراسم افتتاح ایستگاه متروی ۱۷ شهریور گفت:  با دو بانک وارد مذاکره شدیم و از طریق تسهیلات بانکی و همکاری با پیمانکاران، در نیمه دوم سال ۶ ایستگاه را افتتاح خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ایستگاه متروی شهدای 17 شهریور امروز به عنوان صد و چهل و سومین ایستگاه متروی تهران امروز با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران، مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مسعود درستی مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه، مهدی شایسته اصل مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و جمعی از مدیران شهری و اهالی رسانه به بهره‌برداری رسید.

این ایستگاه در مرز منطقه 12 و 14 واقع شده و نوزدهمین ایستگاه خط 7 مترو تهران است.  

علیرضا زاکانی شهردار تهران در این مراسم با بیان اینکه ایستگاه 17 شهریور با سرپنجه‌های هنرمندانه در قرارگاه خاتم و شرکت سریر عمران، پس از حدود 7 سال، افتتاح شد، اظهار کرد: شهر تهران نیاز به یک بازطراحی و نوسازی دارد. این نوسازی ضمن به ارمغان آوردن امنیت، آسایش و رفاه باید چهره شهر را با هویت ایرانی-اسلامی به نمایش بگذارد؛ باید مجموعه‌های هویتی در محلات را بگونه‌ای در کنار هم قرار دهد که یک هویت یکپارچه از کلانشهر غرب آسیا به تصویر بکشد برای چنین موجودیتی نیاز به برنامه ریزی و دقت است.

وی با بیان اینکه شهر تهران نیازمند رفع مشکلات و ایجاد تسهیلات است، گفت: از جمله مشکلات بزرگ می‌توان به حمل‌ و نقل، ترافیک و آلودگی هوا اشاره کرد. رفع فاصله جنوب تا شمال و ایجاد عدالت در توزیع امکانات در سطح شهر موضوع دیگری‌ست که باید به آن پرداخته شود. باید راه حل‌هایی ارائه شود که هویت درستی در کنار ایجاد رفاه، آرامش، امنیت و معنویت برای شهر به ارمغان بیاورد و مشکلات یکی پس از دیگری حل شود.

شهردار تهران ‌ضمن اشاره به تشکیل قرارگاهی برای توسعه شهر بر محور حمل و نقل عمومی به ویژه مترو از سه ماه گذشته، اظهار کرد: احداث خط 10 آغاز شده، برای ساخت خط 11 تفاهم نامه نوشته شده و برای خط 8 و 9 باید اقدام جدی صورت گیرد تا فاصله ارائه خدمت از سال 1420 به 1405 منتقل شود.

وی با بیان اینکه باید نوسازی شهر با یک الگوی طراحی شده دنبال شود، گفت: اشکال تهران این است که الگوی طراحی برای آن نبوده است و هر کسی از ظن خود اقداماتی را انجام داده که بخشی از آن خوب و بخشی دیگر آسیب‌زا بوده است.

زاکانی تصریح کرد: تا به امروز سه جلسه در قرارگاه توسعه بر محور حمل و نقل عمومی تشکیل شده است. این کار بازی بزرگی است که آینده دیگری از تهران را در مقابل ما ترسیم می‌کند تا پرونده بی عدالتی فاصله جنوب تا شمال، آلودگی هوا و … بسته شود.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه مدیریت شهری نیاز به مشارکت و ورود مردم به میدان دارد تا این ابر پروژه تهران به سرانجام برسد، افزود: باید در سال‌های آینده بتوانیم یک الگو بسازیم. تنها چیزی که این ماجرا و ایده خوب را تحقق پذیر می‌کند، اعتماد و مشارکت مردم است.

تعریف کارکرد جدید پیرامون ایستگاه‌ها

زاکانی با بیان اینکه این پروژه تمامی مناطق را درگیر می‌کند، اضافه کرد: فاصله 300 تا 600 متر ایستگاه‌ها، به صورت کارکرد تعریف خواهد شد. برای مثال اگر در میدان انقلاب ایستگاهی وجود دارد که پیرامون آن توسعه فرهنگی و کتاب‌فروشی‌ها مستقر هستند، باید بتوان برای تمام پارسل‌های پیرامونی آن، هویت تعریف کرد و همه بدانند که هویت اندیشه تهران در کدام نقطه است. باید هویت و نوسازی جدید شکل بگیرد که با معنا باشد و از قبل به آن فکر شده باشد و سود و حاصل آن به صورت مستقیم به مردم برگردد یا در توسعه مترو هزینه شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود یادآور شد: تمام این ظرفیت به سمتی حرکت می‌کند که علاوه بر منتفع شدن مستقیم مردم از مشارکت با شهرداری، شرایط جدیدی هم برای شهر تهران ایجاد شود.

شهردار تهران در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امسال برای مترو 6 هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده اما اعتبار مورد نیاز برای تکمیل 7 خط و راه‌اندازی 4 خط دیگر، 300 هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: روزانه یک میلیون و 600 هزار سفر با مترو در تهران انجام می‌شود و در افق 1420 با توسعه ایستگاه‌ها، 10 میلیون جابجایی صورت خواهد گرفت؛ اگر بتوانیم در سال 1405 این اقدام را انجام دهیم، مردم آسایش و بهره مندی ویژه‌ای را تجربه خواهند کرد و منابع آن نیز از سوی مردم تأمین شده و سود آن نیز به آنها از طریق توسعه زیرساخت‌ها پرداخت خواهد شد.

وی همچنین گفت:  با دو بانک وارد مذاکره شدیم و از طریق تسهیلات بانکی و همکاری با پیمانکاران، در نیمه دوم سال 6 ایستگاه را افتتاح خواهیم کرد و اگر منابع بیشتری تأمین شود تعداد ایستگاه های بیشتری نیز احداث خواهد شد.

ناکامی در حمله سایبری و بازگشت سامانه‌های شهرداری تهران به مدار بهره‌برداری

زاکانی با بیان اینکه ساعت 12:38 ظهر پنج شنبه هفته گذشته حمله سایبری به سامانه های شهرداری صورت گرفت، اظهار کرد: این اقدام با کار تبلیغی آغاز شد و طراحی شده بود تا بعداز ظهر آن روز، به دوربین ها دسترسی پیدا کنند و بر محیط شهری تاثیر سوء بگذارند.

وی ادامه داد: تلاش آنها بر این بود که حمله را در شب پنج شنبه به سیستم های نرم افزاری و انباشت اطلاعات شهرداری توسعه دهند. در همان زمان که این جنایت صورت گرفت، تیم های ما مستقر شدند و با بسیج نیروها، آنها در سایر برنامه‌های خود ناکام ماندند که تلاش شبانه روزی پرسنل جای تقدیر دارد.

شهردار تهران با بیان اینکه برای بررسی ابعاد ماجرا فعالیت سامانه ها بر اساس احتیاط متوقف شدند، گفت: از روز سه شنبه این سامانه ها آماده بود و به واسطه دریافت ضرایب امنیتی و فراهم کردن زمینه برای جبران تعبیه احتمالی بدافزارها، سیستم امروز وارد مدار شد. تحویل گیری از سوی معاونت ها روز پنج شنبه انجام شد و صبح امروز به صورت مقدماتی مورد استفاده و سپس از سوی مردم مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه آنها به دنبال ایجاد نارضایتی عمومی بودند، یادآور شد: در تلاش بودند از خدمات رسانی شهرداری در مدت طولانی خودداری و خدمات را از حیز انتفاع خارج کنند که ناکام ماندند. نیروهای ما در مقابل این توطئه، جز ناکامی و سرافکندگی چیزی برای آنها باقی نگذاشتند و این اتفاق زمینه‌ای شد تا با پیشگیری جدی در آینده، صیانت بیشنری انجام شود.

انتهای پیام/