شهرخبر

هاشمی‌مقدم: اعضای تیم امید انگار با هم غریبه بودند!/ یک مربی با این شرایط می‌تواند جادو کند؟

هاشمی‌مقدم: اعضای تیم امید انگار با هم غریبه بودند!/ یک مربی با این شرایط می‌تواند جادو کند؟

کارشناس فوتبال کشورمان ضمن برشمردن مشکلات موجود در راه آماده‌سازی تیم امید گفت که باید به مهدی مهدوی‌کیا فرصت کافی داده شود.

امیر هاشمی‌مقدم در خصوص حذف تیم فوتبال زیر 23 سال از مسابقات قهرمانی آسیا، به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: نتیجه مسلماً خوب نبوده و این مسئله‌ای نیست که روی آن چشم ببندیم. در قیاس کیفیت فنی هم با استعدادهایی که ما داریم، باید حداقل حریف تیمی چون ترکمنستان بشویم. آن چیزی که در تیم ما دیده می‌شد، این بود که انگار همه با هم غریبه هستند و هماهنگی احساسی و فنی در تیم ایجاد نشده است که دلیل این مسئله هم مشخص است. تیم 12-10 روزه بسته شده و فقط دو بازی دوستانه آن هم با یک تیم انجام داده است.

وی با اشاره به تدارک ضعیف تیم زیر 23 سال کشورمان، افزود: این تیم فقط دو بازی دوستانه با عراق انجام داد و وارد مسابقات شد که بهتر از هیچ چیز بود، اما شخصاً موافق انجام دو بازی دوستانه با یک تیم نیستم. مهدی مهدوی‌کیا تمام سعی خود را کرده تا تیم خوبی درست کند، اما 12-10 روز برای شناخت بازیکنان زیر 23 سال کافی نیست، چون مربی باید بازیکنانش را بشناسد و بازیکنان باید با خصوصیات مربیان خود آشنا شوند. تیم‌هایی چون ترکمنستان و ازبکستان، مدت زمان زیادی کنار هم بودند، اما ما اصلاً تیم زیر 23 سال نداشتیم.

کارشناس کشورمان در خصوص اینکه فدراسیون فوتبال همیشه برنامه ضعیفی برای تیم المپیک داشته، گفت: نمی‌شود دو سه هفته قبل از مسابقات تیم را تشکیل داد و راهی تورنمنت شد. آیا فدراسیون یا کمیته ملی المپیک فکر می‌کنند که یک مربی با این شرایط می‌تواند جادو کند؟ من طرفداران فوتبال را درک می‌کنم و در هر صورت، آنها نگاه ملی به این تیم دارند و منِ هوادار دوست ندارم تیمم سوم یا چهارم جدول شود، اما مسئله برنامه‌ریزی است. چند هفته زمان داشتیم، بازی رده امیدها چند هفته قبل تعطیل شده بود، اما چرا نمی‌آیید تیم را چند هفته قبل تشکیل دهید تا مربی بتواند بازیکنانش را بهتر انتخاب کند. از تعویض‌هایی که در بازی‌ها انجام شد، می‌شد فهمید که کادر فنی شناخت کافی از بازیکنان ندارد.

هاشمی‌مقدم که در هلند مربیگری کرده و از مدرسان فوتبال این کشور است، یادآور شد: 20 سال در هلند مربیگری کردم که به هر باشگاهی رفتم، یک سؤال کردم که هدف چیست و چه می‌‌خواهید. یکی قهرمانی می‌خواست، یکی می‌خواست تیمش سقوط نکند و یکی می‌خواست به جوانان بازی بدهم تا آینده را برای باشگاه خود ترسیم کند. برای من خیلی مهم است که کمیته فنی فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک، چه هدفی را برای این تیم ترسیم کرده‌اند و از مهدی مهدوی‌کیا چه چیزی خواسته‌اند. آیا هدف المپیک بوده یا حضور در مسابقات قهرمانی زیر 23 آسیا و صعود از این گروه؟ اگر هدف المپیک بوده که صددرصد هدف باید همین باشد، باید به این بازی‌ها به چشم بازی دوستانه نگاه کرد و به یک مربی شانس بدهیم که در یک زمان طولانی بالای سر تیم بماند.

وی گفت: 48 سال است که به المپیک نرفتیم و از کجا معلوم اگر مهدوی‌کیا سرمربی نباشد و X و Y سرمربی تیم باشند، تیم به المپیک برود؟ شایسته نیست که بعد از چند بازی بخواهیم سرمربی تیم زیر 23 سال را به حاشیه ببریم و به او توهین کنیم. موافق توهین به هیچ فردی نیستم، حالا سرمربی تیم زیر 23 سال که مهدی مهدوی‌کیا اسطوره فوتبال ماست. باید صبر داشت و فضا را برای پیشرفت آماده کرد.

بازیکن سابق تیم ملی تأکید کرد: ایتالیا یکی از بهترین تیم‌های ملی دنیا را دارد که زیر دست مانچینی قهرمان اروپا شد که به جام جهانی نرفت، اما به این مربی دست نزدند. حالا با تیمی کاملاً متفاوت وارد لیگ ملت‌ها شده‌اند و می‌بینیم که 11 بازیکن متفاوت برای ایتالیا بازی می‌کنند و اکنون هم در گروه خود، صدرنشین هستند. از این ریسک و تغییرات در ایتالیا لذت بردم، چون آنها می‌خواهند با مانچینی خودشان را برای جام ملت‌ها و جام جهانی بعدی آماده کنند و بهترین تیم را بسازند.

هاشمی‌مقدم با انتقاد از باشگاه‌های ایران اظهار داشت: در دنیا به فوتبال طور دیگری نگاه می‌کنند، اما در ایران بازیکنان زیر 23 سال ما شانس کمی برای بازی در تیم‌های باشگاهی دارند. خیلی از بازیکنان زیر 19 سال ایران، از نظر فوتبالی عالی هستند برخی تیم‌هایی اروپایی به دنبال قرارداد بستن با بازیکنان زیر 19 سال ایران هستند که اسمی از آنها نمی‌برم، اما همین بازیکنان در تیم اصلی باشگاهی خود به کار گرفته نمی‌شوند. بازیکنان زمانی به چشم می‌آیند که بتوانند بازی کنند و در لیگ برتر حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: بازیکنان تیم زیر 23 سال ما اکثراً 21-20-19 ساله هستند و باید در تیم اصلی باشگاهی خود حضور داشته باشند. به این شکل مهدوی‌کیا هم می‌تواند با دنبال کردن بازی‌های باشگاهی، بازیکنانش را بهتر انتخاب کند. نمی‌توان با پرس و جو از مربیان و استعدادیاب‌ها و دیدن بازیکن در تمرینات، آنها را انتخاب کرد. به همین دلیل بازیکنان ما در این مسابقات فرم خوبی نداشتند، هماهنگی بین آنها به لحاظ فنی و عاطفی وجود نداشت. از طرفی فکر می‌کنم نتیجه نگرفتن این تیم را، خیلی بزرگ کرده‌ایم و اگر هدف المپیک بوده، باید به این بازی‌ها به چشم بازی دوستانه نگاه کرد.

مدرس فوتبال هلند تأکید کرد: باخت هیچ وقت خوب نیست و من حتی در بازی‌های تمرینی دوست دارم بازیکنانم پیروز شوند، اما باید به هدف نگاه کرد. در هلند با تیمی قهرمان شدم که در چهار بازی نخست 12 گل خورده بودیم و تنها یک امتیاز گرفتیم، اما در نهایت قهرمان شدیم، چون هدف‌مان بزرگ‌تر بود. باشگاه هم فرصت داد و با اینکه از چهار بازی اول یک امتیاز گرفتیم، اما با فرصت دادن، به هدف‌مان که قهرمانی بود، رسیدیم.

هاشمی‌‌مقدم افزود: اعتماد به نفس داده به مربی از سوی مدیران یک مجموعه، بسیار مهم و حتی مهم‌تر از اعتماد به نفس دادن به بازیکن است. باید به مهدوی‌کیا اعتماد کرد و حتی اگر در سه چهار بازی دیگر هم به تیم‌های ضعیف‌تر باخت، باید به او فرصت داد. وقتی می‌خواهید یک تابلوی نقاشی رنگ روغن بکشید، باید هزاران رنگ را به هم ترکیب کرد تا تابلوی زیبایی ساخته شود. من هم از اینکه تیم حذف شد ناراحت شدم، اما باید فرصت داد و مشکل را حل کرد. نباید مشکل را بیشتر کرد.

هاشمی‌مقدم درباره اینکه کدام نکته تاکتیکی در سه بازی تیم ایران مقابل قطر، ترکمنستان و ازبکستان مشهودتر بود، به تسنیم گفت: یک مسئله بزرگ در تیم ما وجود داشت که به سیستم دفاعی باز می‌گردد. باید سیستم دفاعی بهتری داشته باشیم. زمانی که در خط جلو توپ را از دست می‌دادیم، بازگشت به دفاع با تأخیر انجام می‌شد. چهار گل در سه بازی خوردیم که این آمار برای تیمی مثل ایران، زیاد است. تیم ما برای کارهای دفاعی به زمان بیشتری نیاز دارد و نباید یک بازیکن به راحتی در محوطه جریمه ما و بین مدافعان با سر گلزنی کند. یک فاصله بزرگ بین خط دفاعی، میانی و هجومی وجود داشت و به همین دلیل فقط هم نباید به نفرات خط دفاعی ایراد گرفت. این ایجاد فاصله، بارها تکرار شد، در حالی که بازیکنان هجومی ما باید برگردند و به دفاع کمک کنند، اما گاهی مدافع راست ما با مهاجمان حریف یک به دو می‌شد که این به معنای خودکشی است.

وی یادآور شد: یک بار در تیمی بودم که 80 درصد گل‌هایی که خورده بودیم، از روی ضربات ایستگاهی یا کرنر بود. روی این مسئله وقت گذاشتیم و کار کردیم و بعد از 12 بازی، یک بارهم به این شکل گل نخوردیم. فوتبال به این سادگی نیست که همه چیز یک روزه حل شود و باید با دانش، صبر و شکیبایی کار را پیش برد. مردم ما این صبر و شکیبایی را ندارند و من هم این موضوع را درک می‌کنم، چون از اینکه تیم‌مان چند سال به المپیک نرفته، ناامید هستند و پیش خودشان می‌گویند بازهم به المپیک نمی‌رویم. برای اقناع جامعه، مهدی مهدوی‌کیا باید یک نشست خبری ترتیب دهد، مسائل را باز کند تا مردم بدانند که در چه مسیری قرار داریم. نتیجه شروع کار یک مربی، نباید او را قضاوت کند، بلکه باید در شروع کرد برنامه‌ریزی را دید و یک مربی باید بر اساس برنامه‌ریزی، نگاهش و شکل کارش قضاوت شود و باید مسیر او را نگاه کرد.

انتهای پیام/