شهرخبر

در رابطه با ثبات راهبردی؛

آنتونوف: آماده ایم هر زمان آمریکایی ها به بلوغ رسیدند، گفتگو کنیم

آنتونوف: آماده ایم هر زمان آمریکایی ها به بلوغ رسیدند، گفتگو کنیم

سفیر روسیه در واشنگتن با اشاره به اینکه آمادگی مسکو برای از سرگیری گفتگو درباره ثبات راهبردی به معنای التماس به طرف آمریکایی نیست، گفت که چنانچه آنها نیاز دارند صبر کنند، صبر خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در واشنگتن اعلام کرد که امروز، آمریکا آمادگی خود را برای از سرگیری گفتگوها درباره ثبات راهبردی نشان نمی‌دهد، اما مسکو آماده است تا زمانی که طرف آمریکایی برای انجام این کار به بلوغ برسد، صبر کند.

آنتونوف در این باره گفت: همکاران آمریکایی ما آماده از سرگیری تماس ها در مورد ثبات راهبردی نیستند. نمایندگان آنها چندین بار این مسئله را بیان کرده اند.

وی با اشاره به این مسئله که طرف روسی به طور علنی و مکرر اعلام کرده که آماده از سرگیری گفتگوها با آمریکا در این باره است، افزود که این بدین معنی نیست که روسیه برای این مسئله دنبال آمریکا خواهد دوید و چنانچه آنها گمان می کنند که زمان این کار فرا نرسیده است و ما باید صبر کنیم، این کار را خواهیم کرد.

سفیر روسیه در واشنگن در ادامه گفت که روابط ممکن است بدتر شود. وی گفت: من حتی نمی دانم این روابط در پایین ترین نقطه خود هستند یا نه. مطمئن نیستم.

آنتونوف در عین حال افزود: بر این باورم که روابط خوب بین روسیه و آمریکا هم به نفع ماست و هم به نفع ایالات متحده. مهم نیست که آمریکا چقدر قوی است، آنها هیچ وقت در جنگ در برابر تروریسم به تنهایی پیروز نخواهند شد، مشکلات ثبات راهبردی و تغییرات اقلیمی را بدون ما حل نخواهند کرد.

روسیه در ۵ اسفند سال گذشته عملیات ویژه نظامی خود در اوکراین را با هدف غیرنظامی و نازی زدایی کردن این کشور آغاز کرد.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی و هم پیمان واشنگتن، علاوه بر اعمال تحریم های بی سابقه برضد مسکو و مقامات این کشور، سیل کمک های مالی و نظامی خود را به کی یف سرازیر کردند.

همزمان تنش های دیپلماتیک بین آمریکا و روسیه نیز بر سر این مسئله بالا گرفته است و عملا هر گونه ارتباط و گفتگو بین دو طرف به پایین ترین سطح خود رسیده به طوری که پیشتر سفیر آمریکا در مسکو اعلام کرده بود که احتمال بسته شدن سفارت های دو طرف وجود دارد.