شهرخبر

اوپک پلاس توان عرضه بیشتر نفت در بازار جهانی ندارد

اوپک پلاس توان عرضه بیشتر نفت در بازار جهانی ندارد

عدم توانایی اعضای اوپک برای افزایش تولید طبق سهمیه‌های تعیین شده باعث شده اوپک پلاس باز هم نتواند به هدف تولید خود برسد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، ادامه کاهش تولید در برخی اعضای اوپک باعث شد ائتلاف اوپک پلاس بازهم نتواند به هدف تولید خود در ماه مه دست یابد.
اوپک در آوریل به‌تنهایی 2.7 میلیون بشکه کمتر از هدف تعیین‌شده تولید کرد. درحالی‌که تولید اوپک بهبود کمی در ماه مه داشت، اما کل تولید هنوز هم کمتر از سهمیه تعیین شده‌است. تولید نفت در نیجریه در ماه گذشته میلادی به پائین‌ترین رقم رسید.

آنگولا، گینه استوایی و کنگو هم پائین‌تر از سهمیه‌های خود در ماه گذشته تولید کردند. اکثر شرکای اوپک در ائتلاف اوپک پلاس هم نتوانستند طبق سهمیه‌های تعیین‌شده خود افزایش تولید داشته باشند. اما تولید نفت روسیه در ماه مه به‌دنبال کاهش در آوریل، افزایش‌یافته است.

ائتلاف اوپک پلاس هفته گذشته توافق کرد تولید نفت خود را در ماه ژوئیه و اوت به‌جای 432 هزار بشکه، 648 هزار بشکه در روز افزایش دهد. بسیاری این تصمیم اوپک پلاس را موفقیتی برای دیپلماسی غرب اعلام کردند اما قیمت نفت بلافاصله پس‌از انتشار این خبر بر خلاف انتظار افزایش یافت.

در واقع بسیاری از اعضای اوپک برای افزایش تولید با مشکل مواجه هستند. تنها عربستان، امارات و کویت ذخایر مازاد کافی در اختیار دارند و می‌توانند به‌سرعت این ذخایر را برای جبران کسری، به بازار عرضه کنند. البته هیچ کدام تمایل چندانی به این کار ندارند، چون خالی کردن ذخایر استراتژیک به‌معنای چالش بیشتر در زمان نبود تولید است.

تحلیلگران انتظار دارند با توجه به این‌که تعداد معدودی از اعضای اوپک پلاس ذخایر مازاد نفت در اختیار دارند، افزایش تولید این ائتلاف در ژوئیه برابر با 160 هزار بشکه و در ماه اوت برابر با 170 هزار بشکه در روز باشد و این به‌معنای ادامه افزایش قیمت نفت است.

انتهای پیام/19