شهرخبر

علی چینی: آقای آجورلو! از پرسپولیس عقب نمانید

یحیی گل محمدی هم جای مجیدی بود با سر به دبی می ‎رفت!/ مربیگری فرهاد در امارات باعث افتخار ایران است/ با مهدوی کیا و اسکوچیچ به جایی نمی رسیم

پیشکسوت استقلال گفت: کادر مدیریتی باشگاه باید به فکر باشند تا از نقل و انتقالات جا نمانند چون پرسپولیس تا همین الان چند بازیکن گرفته ولی استقلال هنوز مربی ندارد.

علی چینی

علی چینی، بازیکن و مربی اسبق استقلال در گفتگو با خبرورزشی، درباره حذف تیم امید از مسابقات آسیایی و وضعیت سرمربیگری تیم استقلال اظهاراتی را مطرح کرد:

قبل از هر سوالی در رابطه با تیم امید صحبت می کنید؛ انتظار چنین نتایج ضعیفی را داشتید؟

مهدی مهدوی کیا هم از آن دسته فوتبالیست هایی است که در دوران بازی شان فوتبالیست های توانمند و استثنایی بودند اما متاسفانه در عرصه مربیگری نتوانستند موفق باشند. مهدوی کیا سال ها در هامبورگ بازی کرد و در رده ملی جزو خوب های ایران بود اما متاسفانه در کار مربیگری مثل بازیگری قدرتمند نیست. من قلباً او را دوست دارم و اگر حرفی می زنم به خاطر خودش است.

چه حرفی؟

اینکه مهدوی کیا باید آزمون و خطا کند. باید در لیگ دو فعالیت کند. آنجا بازیکنان را ببیند بعد به لیگ یک بیاید بعد در لیگ برتر کمک مربی بشود و در نهایت برای مربیگری در لیگ یا رده های ملی دورخیز کند. این طور نیست که یک مرتبه سرمربی تیم امید شود و همه موفقیت ها را به دست بیاورد.

یحیی گل محمدی هم جای مجیدی بود با سر به امارات می ‎رفت!/ مربیگری فرهاد در امارات باعث افتخار ایران است/ با مهدوی کیا و اسکوچیچ به جایی نمی رسیم

مقصر اصلی کیست؟

مقصر اصلی دپارتمان فنی فدراسیون فوتبال هستند که در چیدمان مربیان دقت عمل را انجام نمی دهند. یک نفر مثل امیر قلعه نویی کارش را از باشگاه برق تهران شروع کرد و بعد یواش یواش خودش را به رده های بالاتر رساند. مهدوی کیا هم باید چنین وضعیتی داشته باشد.

از تیم ملی در دوحه خبر دارید؟

متاسفانه تیم ما با اسکوچیچ هم به هیچ جا نمی رسد. تیم ملی ایران را به اسکوچیچ دادند تا نابودش کنند. نه برنامه درست حسابی داریم نه سرمربی درست و حسابی. ژاپن با برزیل بازی می کند و کره جنوبی با شیلی ولی تیم ملی ما با خودش بازی می کند. با این وضعیت در جام جهانی اسباب خنده نشویم خوب است.

درباره استقلال چه صحبتی دارید؟

فرهاد مجیدی یک کار بزرگ برای هواداران استقلال انجام داد و یک یادگاری به یادماندنی را ثبت کرد. قهرمانی با رکوردهای بی نظیر. او با این قهرمانی دوباره اصالت را به نام استقلال برگرداند ولی تعجب می‌کنم که چرا عده ای معتقدند مجیدی نباید استقلال را رها می کرد و می رفت.

یحیی گل محمدی هم جای مجیدی بود با سر به امارات می ‎رفت!/ مربیگری فرهاد در امارات باعث افتخار ایران است/ با مهدوی کیا و اسکوچیچ به جایی نمی رسیم

یعنی با جدایی اش موافقید؟

یک سئوال دارم! مگر در پایان فصل بازیکنان ترانسفر نمی شوند؟ مگر استقلال بازیکنانش را به ترکیه، امارات، قطر و جاهای دیگر نمی فرستد؟ مگر از سپاهان و پرسپولیس بازیکنان ترانسفر نمی شوند؟ اتفاقاً باید افتخار کنیم که فوتبال ایران بعد از حشمت مهاجرانی برای اولین بار یک سرمربی ترانسفر کرد. فرهاد مجیدی به لیگ امارات رفت که جولانگاه مربیان آمریکای جنوبی و اروپایی است. آن هم نه هر مربی، بلکه از اسپانیا، ایتالیا و آلمان. باعث افتخار است که فرهاد مجیدی توانسته بعد از حشمت مهاجرانی اولین مربی ایرانی باشد که در امارات سرمربیگری می کند.

فکر می کنید دلیل انتخاب مجیدی چه بوده است؟

فرهاد مجیدی با نتایجی که گرفت چشمها را به خودش خیره کرد و توانست دل اماراتی ها را ببرد. شما نگاه کنید حمید مطهری تا شنید نساجی او را می خواهد دوید و رفت. فکر می‌کنید اگر نکونام از امارات پیشنهاد داشت نمی رفت یا به یحیی می گفتند بیا امارات مربیگری کنن نمی‌رفت؟ به خدا قسم با سر می‌دویدند.

نظرتان درباره حضور نکونام در استقلال چیست؟

نکونام هم تجربه لیگ برتری داشته و هم تا اینجا موفق بوده است. به نظرم اگر قرار است یک گزینه ایرانی برای استقلال در نظر بگیرند نکونام از همه بهتر است ولی یک نکته را باید به کادر مدیریتی یادآور شویم و آن این است که باشگاه پرسپولیس نقل و انتقالاتش را استارت زده و با قدرت در حال جذب بازیکن است. مبادا استقلال از نقل و انتقالات عقب بماند.