شهرخبر
نجات معجزه آسای ۲ دختربچه در زاینده‌رود

در جریان ۲حادثه مختلف که در تعطیلات اخیر در اصفهان و چهارمحال و بختیاری رخ داد، ۲دختربچه خردسال به زاینده‌رود سقوط کردند اما درحالی‌که در یک‌قدمی مرگ بودند، نجات یافتند.

نخستین حادثه بعدازظهر جمعه در حوالی روستای ساحلی چم‌خرم در استان چهارمحال و بختیاری رخ داد. آن روز اعضای خانواده‌ای برای تفریح به ساحل زاینده‌رود رفته بودند که دختربچه 5ساله آنها، دور از چشم پدر و مادرش برای بازی به کنار زاینده‌رود رفت و در چشم بر‌هم‌زدنی به داخل آن سقوط کرد. جریان آب در روزحادثه آنقدر شدید بود که دختر خردسال را با خود برد و اعضای خانواده‌اش که متوجه این حادثه شده بودند، هر‌چه تلاش کردند، موفق نشدند او را نجات دهند. آب پیکر نحیف دختربچه را با خود می‌برد و پدر و مادرش فریادزنان درخواست کمک می‌کردند. در این میان دختربچه برای لحظاتی به اعماق رودخانه فرو می‌رفت و ثانیه‌‌هایی بعد به سطح آب برمی‌گشت اما شدت جریان آب در آن قسمت از رودخانه به‌ حدی بود که بدون تجهیزات، عملیات نجات امکان‌پذیر نبود.

معجزه

جایی که حادثه در آنجا رخ داده بود، محلی مناسب برای قایقرانی و تورهای رفتینگ بود. آن روز باشگاه زرین‌رفتینگ که در چهارمحال و بختیاری فعالیت می‌کند توری برای اعضایش برگزار کرده بود و عباس‌ ریاحی، مدیر باشگاه در داخل یکی از قایق‌های بادی مراقب اوضاع بود که متوجه جسمی روی آب شد.

او می‌گوید: حدود ساعت 4بعدازظهر بود که با شنیدن فریادهای کمک‌خواهی و دیدن جسمی روی آب، متوجه ماجرا شدم. بلافاصله با قایق به سمت دختربچه که روی سطح آب شناور بود رفتم. اما ناگهان او به اعماق رودخانه رفت و گمش کردم. با این حال ناامید نشدم و به جست‌وجو ادامه دادم. لحظاتی بعد دوباره او را دیدم که به روی سطح آب آمده بود. به طرفش رفتم و وقتی رسیدم، دستم را دور کمرش حلقه کردم و او را از آب بیرون کشیدم. دختربچه از حال رفته بود و چون از قبل دوره‌های امدادی را سپری کرده بودم، نبضش را گرفتم. نبض دختربچه هنوز می‌زد. اما بدن نحیفش اجازه احیای قلبی نمی‌داد. برای همین تلاش کردم بدنش را به سمت پایین بگیرم و همان لحظه آبی که وارد ریه‌هایش شده بود، خارج شد او ادامه می‌دهد: پارو زنان به سمت ساحل رفتم. به یک باغ رسیدم که خانواده‌ای داخل آن بودند. دختربچه را روی سطح زمین منتقل کردم و همان لحظه یکی از اعضای خانواده‌ای که در باغ بودند و دکتر بیهوشی بود، به کمک آمد. او به آرامی دختربچه را ماساژ قلبی می‌داد و من هم تنفس مصنوعی می‌‌دادم تا اینکه ناگهان دختربچه به‌هوش آمد و قلبش ضربان گرفت. وقتی پدر و مادرش سراسیمه به ما رسیدند، باورم نمی‌شد که دختربچه بیشتر از 25دقیقه در داخل رودخانه غوطه‌ور بوده و زنده مانده است. آن روز با چشمانم معجزه را دیدم و دقایقی بعد تیم‌های هلال‌احمر و اورژانس رسیدند و او را که از مرگ حتمی نجات پیدا کرده بود، به بیمارستان منتقل کردند و در این میان اشک شوق خانواده‌ دختربچه از زنده ماندن جگرگوشه‌شان صحنه‌ای بود که هرگز از خاطرم نخواهد رفت.

دومین حادثه

حادثه‌ای که برای دختر 5ساله رخ داد، یک روز بعد و این بار در اصفهان تکرار شد. عصر شنبه بود و دختر خردسالی به همراه اعضای خانواده‌اش برای تفریح به حوالی پل خواجو رفته بودند که دختربچه از پله‌های پل سر خورد و به داخل رودخانه سقوط کرد. در همان لحظه برادر نوجوانش که شاهد این حادثه بود برای نجات او به رودخانه پرید اما جریان آب هر دوی آنها را برد. مادر خانواده که شاهد این حادثه بود سراسیمه وارد رودخانه شد که او نیز در جریان آب گرفتار شد و سرانجام پدر خانواده برای کمک به آنها به رودخانه پرید و توانست همسرش را نجات دهد. این در حالی بود که مردمی که شاهد حادثه بودند نیز به کمک آنها شتافتند و توانستند 2فرزند خردسال خانواده را که جریان آب با خود برده بود، از رودخانه بیرون کشیده و از مرگ حتمی نجات دهند. براساس این گزارش، با ورود به فصل گرما، معمولا حاشیه رودخانه‌ها و ساحل دریا مقصد تفریحی بسیاری از خانواده‌هاست و در این میان بی‌توجهی به نکات ایمنی و عدم‌مراقبت از کودکان خردسال ممکن است حوادث تلخی را رقم بزند که عواقب دلخراشی را به همراه داشته باشد.