شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#تفاهم‌نامه#جمهوری آذربایجان

امضای تفاهم‌نامه گازی بین ایران و جمهوری آذربایجان

کدخبر: 499447
اقتصادنیوز: تفاهم‌نامه گازی بین ایران و جمهوری آذربایجان به امضا سید که طی آن طرفین توافق کردند حجم گاز انتقالی ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق خطوط ایران را به دو برابر در سال افزایش دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، جواد اوجی که برای حضور در «هفته انرژی باکو» در جمهوری آذربایجان بسر می‌برد، امروز (جمعه، 13 خردادماه) تفاهم‌نامه افزایش همکاری‌های دو جانبه به همراه میکائیل جباراف، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان را امضا کرد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، طرفین توافق کردند حجم گاز انتقالی ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق خطوط ایران را به دو برابر در سال افزایش دهند. این قرارداد به صورت حجمی است و ایران به‌عنوان سوآپ فی بخشی از گاز انتقالی را برمی‌دارد.

آذرماه سال گذشته در حاشیه سران اکو سه کشور ایران، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان توافق کردند سالانه 1.5 تا 2 میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان را به جمهوری آذربایجان سوآپ کنند.

این قرارداد که پس از پنج‌سال توقف مبادلات گازی ایران و آذربایجان امضا شد، به افزایش پایداری شبکه گاز در شمال شرق ایران منجر خواهد شد و مسیر ایران را برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه هموارتر می‌کند.

امکان افزایش حجم این قرارداد در آینده نیز وجود خواهد داشت. همچنین در این نشست دوجانبه، درباره دیگر موضوعات اقتصادی مورد علاقه طرفین در حوزه‌های انرژی و نفت و گاز، حمل و نقل، تجارت دو جانبه و امثال آنها تبادل نظر شد.