شهرخبر

جابه جایی تعطیلی روز جمعه شهرک‌های صنعتی/حل مشکل تامین برق با همکاری مردم

جابه جایی تعطیلی روز جمعه شهرک‌های صنعتی/حل مشکل تامین برق با همکاری مردم

تهران - ایرنا - وزیر نیرو با اشاره ضرورت مدیریت مصرف برق گفت: از شهرک‌های صنعتی و صنایع خارج از شهرک‌ها درخواست کردیم تعطیلات روز جمعه خود را به طور گردشی به یک روز دیگر هفته منتقل کنند به‌گونه‌ای که مصرف برق در روزهای مختلف هفته مدیریت شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا از وزارت نیرو، «علی اکبر محرابیان» افزود: طبق برنامه‌ریزی که در دولت انجام شد قرار بود شش هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شود که تاکنون بخشی از این میزان وارد مدار شده است.

وی با بیان این‌که تا پایان عملکرد دوره‌ یک‌ساله دولت این شش هزار مگاوات تکمیل می‌شود، گفت: با در نظر گرفتن شش هزار مگاوات افزایش مصرف و پیش‌بینی مصرفی که داریم، همچنان ناترازی قابل توجهی باقی می‌ماند که اگرچه این ناترازی نسبت به سال قبل کمتر شده است، اما با توجه به رشد سالیانه مصرف کماکان با ناترازی مواجه هستیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: برای مدیریت برق در بخش صنعت کشاورزی و خانگی برنامه دقیق و منسجمی داریم که در نشست با استانداران این برنامه‌ها به طور دقیق بررسی شد.

محرابیان خاطرنشان کرد: طبق مصوبه هیئت دولت، ادارات مکلف شده‌اند در ساعات اداری ۳۰ درصد و در ساعت‌های غیراداری ۶۰ درصد مصرف برق خود را کاهش دهند.
طبق مصوبه هیئت دولت، ادارات مکلف شده‌اند در ساعات اداری ۳۰ درصد و در ساعت‌های غیراداری ۶۰ درصد مصرف برق خود را کاهش دهند

ساعت کاری ادارات از تیرماه تغییر می‌کند
وزیر نیرو در همین راستا به برنامه تغییر ساعات کاری ادارات اشاره کرد و افزود: ساعت کاری ادارات در تیر و مرداد تغییر می‌کند و احتمالاً ساعات شروع کار به صبح زود منتقل شود، از طرفی ادارات زودتر تعطیل شده و فرصت خوبی در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد که از وقت خود استفاده کنند.

محرابیان یادآور شد: در این فرایند مصارف بخش اداری و ساعت‌های اوج بار مصرف به شدت کاهش پیدا می‌کند و ما می‌توانیم برق صرفه‌جویی شده را برای سایر مصارف از جمله بخش خانگی تخصیص دهیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه برنامه صرفه‌جویی به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده است، افزود: همه ادارات به سیستم کنترل هوشمند مجهز شده‌اند بنابراین پایش آنها از هفته آینده به طور دقیق آغاز می‌شود و گزارش‌های آن به‌طور مداوم ارائه خواهد شد.
 
به گفته محرابیان در بخش صنعت نیز برنامه دقیقی با وزارت صمت و مشارکت خود صنایع پیش‌بینی شده است و اگرچه محدودیت پیش‌بینی شده نسبت به سال قبل بسیار کمتر است، اما ویژگی این برنامه دقیق و منسجم بودن آن است.
وی گفت: تلاش کرده‌ایم در واحدهای صنعتی بزرگ محدودیت برق را با دوره تعطیلات تابستانی و تعمیرات اساسی همزمان کنیم تا لطمه‌ای به فعالیت آنها وارد نشود. در شهرک‌های صنعتی و صنایع خارج از شهرک‌ها نیز درخواست کردیم تعطیلات روز جمعه خود را به طور گردشی به یک روز دیگر هفته منتقل کنند به‌گونه‌ای که مصرف برق در روزهای مختلف هفته مدیریت شود.

وزیر نیرو از  برنامه‌های جبرانی برای تولید صنایع خبر داد و اظهار داشت: پیش‌بینی کرده‌ایم اگر محدودیتی به صنایع داده می‌شود، در ماه‌های بعد و با اضافه برقی که به آنها تخصیص می‌دهیم بتوانند برنامه‌های تولید خود را عملی کنند، یعنی اگر برنامه تولید صنایع قدری هم در تابستان محدود شود در ماه‌های آینده این محدودیت را با اختصاص برق اضافی جبران می‌کنیم.

محرابیان افزود: این نکته حائز اهمیت است که اکنون مصرف برق صنایع نه تنها محدودیتی ندارد که واحدهای صنعتی ۱۰ درصد نیز بیشتر از سال قبل برق استفاده می‌کنند و البته این باعث خوشحالی و افتخار ماست، زیرا مصرف بیشتر برق صنایع به معنای اشتغال و رشد اقتصادی و صادرات بیشتر است.

وزیر نیرو گفت: اکنون صنایع بزرگ درحال پیشبرد احداث نیروگاه‌های اختصاصی خود هستند و تاکنون پنج هزار و ۴۰۰ مگاوات از طرح آنها شروع شده و عملیات اجرایی آن در حال پیشرفت است. باقی نیروگاه‌های صنعت نیز در مرحله اخذ مجوز زمین و به ‌قولی در مرحله ساختگاه است.

محرابیان به مصرف برق در بخش خانگی اشاره و تاکید کرد: نمی‌گویم مردم برق مصرف نکنند، اما این درخواست را داریم که مصرف‌ خود را کاهش دهند، مثلا در ساعات غیرضروری کولر روشن نکنند و اگر کولر گازی دارند روی دمای آسایش ۲۴ تا ۲۵ درجه قرار دهند.

وزیر نیرو افزود: تلاش ما این است با صرفه‌جویی‌هایی که انجام می‌شود این دوره را با کمترین محدودیت و مشکل پشت سر بگذاریم.

وی گفت: سوال می‌کنند آیا تابستان امسال خاموشی داریم؟ پاسخ این است اگر مردم همکاری کنند، مشکلات در حداقل خواهد بود، امیدواریم مثل همیشه شاهد همکاری مردم باشیم.

در نظر گرفتن پاداش برای مشترکان کم مصرف
وزیر نیرو درباره تفاوت افراد صرفه‌جو با دیگران نیز تصریح کرد: باید بگوییم برای این افراد که در کنار انجام وظایف دینی و اخلاقی خود اقدام به کاهش مصرف می‌کنند پاداش صرفه‌جویی به میزان هر کیلووات ساعت ۵۰۰ تومان پیش‌بینی شده که در واقع پنج برابر قیمت خرید انرژی است.

محرابیان ادامه داد: این پاداش در شهرهای عادی می‌تواند منجر به رایگان شدن قبوض و بستانکاری مشترکان شود و در شهرهای گرمسیر که الگو بالاتر است، می‌تواند ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای مشترکان درآمد ایجاد کند.
 
کاهش تعداد مشترکان پرمصرف برق
وی افزود: البته طبق قانون ما مکلف هستیم مصارف بالای مشترکان را نیز محدود کنیم، این نوید را می‌دهم که از بهمن ماه و با اجرای مصوبه هیئت وزیران برای غیریارانه‌ای کردن برق مازاد بر الگوی مشترکان پرمصرف، تعداد این مشترکان کم شده است، اما قانون سر جای خودش هست و حکم می‌کند این مصارف را با قیمت‌های پلکانی و بالاتر از الگو دریافت کنیم و اگر مصارف از الگو خیلی تجاوز کرد، تامین برق مشترکان پرمصرف را محدود خواهیم کرد.

محرابیان در عین حال روند تقاضای برق را افزایشی عنوان کرد و گفت: از بهمن ماه که مصوبه دولت اجرا شده است ۱۰ درصد رشد مصرف داشته‌ایم اما عمده نگرانی ما معطوف به ماه‌های گرم سال است.
 
دو رویکرد دنیا در مدیریت اوج بار
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: هیچ کشوری ظرفیت نیروگاهی خود را برای روزهای اوج مصرف طراحی نمی‌کند؛ در همه کشورها در زمان اوج تقاضای برق، مصرف تعدیل می‌شود، برخی کشورها محدودیت تامین برق می‌دهند اما اغلب نرخ برق را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که خود صنایع و مصرف کنندگان در اوج بار، برق را مصرف نکنند و مصرف در این زمان برایشان فاقد توجیه اقتصادی باشد.

وزیر نیرو بار دیگر تاکید کرد: ناترازی ما ناترازی زیادی است که از گذشته به دولت به ارث رسیده است، تلاش ما این است این ناترازی را رفع کنیم و حرکت جهادی باید آنقدر ادامه یابد که دیگر در کشور ناترازی تامین برق نداشته باشیم.