شهرخبر

معاون حقوقی وزارت ارشاد مطرح کرد؛

هنر ایرانی با عشق و ارادت به امام رضا(ع) پیوند عمیق دارد

هنر ایرانی با عشق و ارادت به امام رضا(ع) پیوند عمیق دارد

معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه چهارچوب‌های حقوقی و قانونی را رعایت کنند، معتقد است هنر ایرانی با عشق و ارادت به امام رضا(ع) پیوند عمیق دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آئین اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی عکس رضوی با حضور دکتر سید محمد هاشمی، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

دکتر سید محمد هاشمی در ابتدای سخنرانی گفت: تمام تاریخ هنر ایرانی اسلامی ما، از سینما تا تئاتر تا عکس و نقاشی و غیره همه و همه پر است از اشارات رضوی و این نشان دهنده لطف، ارادت و جان نثاری مردم و همچنین هنرمندان نسبت به ساحت مقدس امام رضا (ع) است. این ارادت در آثار هنری متعددی هویداست، از مستند رضای رضوان مجید مجیدی تا فیلم بدون قرار قبلی بهروز شعیبی تا تابلوی سلسلة الذهب حسن روح الامین و بی شمار آثار هنری که از این دست وجود دارد.

معاون وزیر ارشاد در ادامه با تاکید بر اینکه توجه و ادب هنرمندان به امام رضا (ع) نشأت گرفته از باور همه مردم ایران است افزود: جشنواره‌های مختلف هنری رضوی جلوه‌ای از همان ارادت عمیقی است که مردم و هنرمندان کشور ما به امام رئوف (ع) دارند.

سید محمد هاشمی ادامه داد: باید همگان بدانند که هر اثر به ظاهر هنری ای که در آن توهین به امام رضا (ع) وجود دارد از جامعه هنری ایرانی- اسلامی ما به دور است. این فیلم اخیری که در یکی از جشنواره‌های خارج از کشور مطرح شده است، ناراحتی‌های بسیاری را در جامعه ایرانی ایجاد کرده که امروزه انعکاس آن را به طرق مختلف می‌بینیم و می‌شنویم. بدانید که این فیلم هیچ ارتباط و نسبتی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نداشته و هیچ گونه پروانه‌ای از جمله پروانه ساخت یا نمایش از این وزارتخانه دریافت نکرده است و تولید آن همگی در خارج از کشور انجام شده است.

معاون حقوقی وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به اتخاذ تصمیماتی پیرامون این فیلم موهن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تصمیم گرفتیم که هر کسی، با هر عنوانی در ساخت این فیلم همکاری داشته است -در صورتی که داخل کشور باشد- را با روش‌های قانونی و حقوقی دنبال کنیم.

دکتر هاشمی ادامه داد: لازم به یادآوری است که وظیفه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محافظت، معاضدت و حمایت حقوقی از هنرمندان است. گاهی دیده می‌شود، برخی از هنرمندان رفتارهایی انجام می‌دهند که بار حقوقی سنگینی در پی دارد و متأسفانه نسبت به آن غافل اند، بنابر این توقع می‌رود که هنرمندان، در اقدامات و کنش‌های مختلف خود، چهارچوب‌های قانونی و حقوقی را رعایت کنند.

معاون وزیر ارشاد در پایان، از زحمات متولیان و دست اندرکاران جشنواره عکس رضوی تقدیر و تشکر کرد.