شهرخبر
تدابیر اوپک پلاس برای عرضه نفت

پیش بینی جدید اوپک از رشد اقتصاد جهانی در 2022

کدخبر: 498028
اقتصادنیوز: بنا به شرایط و بحران‌های کنونی جهان، اوپک پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهانی در سال جاری را از 3.9 درصد به 3.5 درصد کاهش داد.

به گزارش اقتصادنیوز اوپک در جدید ترین گزارش ماهانه خود، پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳.۳۶ میلیون بشکه در روز رشد می کند که ۳۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه پیش این گروه است. به بیان ساده تر پیش بینی اوپک از افزایش تقاضای نفت جهانی در سال جاری نسبت به قبل کمی کاهش یافته است. همچنین در این گزارش اوپک در مورد رشد اقتصادی پیش بینی شده قبلی در سال جاری تجدید نظر کرده است.

اثر وقایع اوکراین و چین بر نفت جهانی

اکوایران در این باره نوشت: جنگ اوکراین، قیمت های نفت را در مارس برای مدت کوتاهی به بالای ۱۳۹ دلار در هر بشکه رساند که بالاترین حد از سال ۲۰۰۸ بود و فشارهای تورمی را تشدید کرد. اوپک به وضعیت چین اشاره کرد که اجرای گسترده قرنطینه های سخت گیرانه، این کشور را با بزرگترین شوک تقاضا از سال ۲۰۲۰ روبرو کرده است.

 همچنین انتظار می رود تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲ تحت تاثیر تحولات ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی و همچنین محدودیتهای پاندمی کووید ۱۹ قرار بگیرد. با این حال اوپک همچنان انتظار دارد مصرف نفت جهان در سه ماهه سوم سال میلادی جاری از مرز ۱۰۰ میلیون بشکه در روز عبور کند و میانگین سالانه آن در سال ۲۰۲۲ بالاتر از نرخ سال ۲۰۱۹ باشد که هنوز پاندمی آغاز نشده بود.

106952278-1633428481457-gettyimages-1235399520-China_Gaoyou_Oil_Field

کاهش پیش بینی رشد اقتصادی در 2022

اوپک با اشاره به رشد تورم و تحکیم سیاست های پولی، پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ را از ۳.۹ به ۳.۵ درصد پایین برد و اعلام کرد پتانسیل رشد اقتصادی کاملا محدود است و تنها ممکن است در صورت پیدا شدن راه حلی برای وضعیت روسیه و اوکراین و تدابیر محرک مالی و ضعیف شدن پاندمی روی دهد که عوامل مذکور به اتفاق هم، باعث رشد چشمگیر فعالیت بخش خدمات خواهند شد.

تدابیر اوپک پلاس برای عرضه نفت

اوپک و متحدانش شامل روسیه در قالب گروه اوپک پلاس، سرگرم تسهیل محدودیت عرضه ای هستند که در اوج بحران پاندمی کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشتند و در مقابل فشارهای غرب برای افزایش سریع تر تولید مقاومت می کنند. وزیران اوپک پلاس در دیدار اخیرشان، بحران اوکراین را نادیده گرفته و به برنامه اولیه برای افزایش تدریجی تولید پایبند ماندند و افزایش تولید به میزان ۴۳۲ هزار بشکه در روز در ژوئن را تصویب کردند.

اما اوپک پلاس به دلیل عدم سرمایه گذاری بعضی از اعضای این گروه در میادین نفتی و افت عرضه روسیه در نتیجه تحریم های دولت های غربی و بایکوت خود خواسته خریداران، افزایش تولید کمتر از سهمیه تصویب شده داشته است.

عدم تحقق رشد عرضه نفت گروه اوپک

طبق گزارش اوپک، تولید نفت این گروه در آوریل ۱۵۳ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۲۸.۶۵ میلیون بشکه در روز رسید در حالی که این گروه قرار بود تحت توافق اوپک پلاس، تولیدش را ۲۵۴ هزار بشکه در روز بالا ببرد. پیش بینی رشد عرضه تولیدکنندگان غیر اوپک در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده شد و ۲.۴ میلیون بشکه در روز پیش بینی شد.

اوپک پیش بینی خود از میزان تولید نفت روسیه را به میزان ۳۶۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و برآوردش از رشد تولید آمریکا را تقریبا بدون تغییر نگه داشت. اوپک انتظار دارد تولید نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۲۲ به میزان ۸۸۰ هزار بشکه در روز رشد کند که تغییری نسبت به پیش بینی ماه گذشته نشان می دهد اما این گروه اعلام کرد احتمال رشد بیشتر تولید آمریکا در اواخر سال میلادی جاری وجود دارد.

thumbs_b_c_93c70b379e0ad5f88600eb8fae83f9fa