شهرخبر

توضیحات رئیس کمسیون عمران درباره متخلفان حادثه ساختمان متروپل

توضیحات رئیس کمسیون عمران درباره متخلفان حادثه ساختمان متروپل

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به محرز بودن تخلفات برخی از دستگاه‌ها در حادثه ریزش ساختمان متروپل، گفت: به دنبال این هستیم که در اصلاح قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها و نظام مهندسی، ضمانت‌های گزارش نظام مهندسی را افزایش دهیم.

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا رضائی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر جمعی از نمایندگان به آبادان برای بررسی ابعاد حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل  ، گفت: حادثه متروپل در آبادان یک تلنگری به همه کشور بود و ممکن است در شهر‌های دیگر هم این اتفاق بیفتد که نقش نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی پررنگ‌تر می‌شود.

وی افزود: ساختمان متروپل به صورت مشارکت بین بخش خصوصی و شهرداری در حال انجام بوده است و از نظر من تعارض منافع صورت گرفته چرا که شهرداری شریک این ساختمان است و از یک طرف وظیفه نظارت دارد و ما باید در قوانین یک دستگاه نظارتی دیگری را در پروژه‌های مشارکتی مشخص کنیم.

رئیس کمسیون عمران مجلس اظهار کرد: ابتدای کار با وجود اینکه باید نظام مهندسی برای نظارت ورود می‌کرد به هر دلیلی یک شرکتی به صورت مشاوره، کار طراحی و نظارت را به عهده گرفته که با مداخله وزارت راه و شهرسازی نهایتاً نظام مهندسی سه مهندس ناظر بر این پروژه مشخص می‌کند.

رضایی کوچی ادامه داد:در حین اجرای پروژه با وجودی که در ابتدا پروانه برای چهار طبقه طراحی شده بود، ولی متأسفانه طبقات بیشتری به این پروژه اضافه می‌شود یعنی محاسبه اولیه برای چهار طبقه بود، اما در حین ساخت طبقات دیگری به ساختمان اضافه می‌شود بدون اینکه نقشه اولیه و محاسبات اولیه تغییر کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: مهندسین ناظری که نظارت داشتند از طرف نظام مهندسی چندین بار تذکر داده و درخواست توقف کار را داشتند، ولی چون شهرداری در آنجا منافع داشته است متأسفانه توجه نکرد که در این شرایط ابتدا ناظرین اول انصراف می‌دهند و ناظرین دیگری جای آن‌ها را می‌گیرند.

وی اظهار کرد:سوال اینجاست زمانی که مهندس ناظر درخواست توقف ساخت را داد وظیفه شهرداری چیست؟ بعد وزارت راه و شهرسازی به عنوان ناظر عالیه اینجا چه نقشی دارد؟ فرض بر اینکه مهندس ناظر گزارش داد و شهرداری کار را تعطیل نکرد اینجا وزارت راه و شهرسازی از نظر من وظیفه دارد در جایگاه نظارت عالیه ورود و کار را متوقف کند.

 نماینده جهرم در مجلس ادامه داد: نظام مهندسی آبادان با فرماندار و دادستان وقت مکاتبه‌ای کرده که این پروژه در حال تخلف است، ولی متأسفانه اتفاقی نیفتاده است یعنی شورای شهر، دادستان و فرماندار در جریان کار بودند، این قدر تخلف محرز بوده که یک فرد معمولی هم متوجه تخلف می‌شد، ولی متأسفانه کسی اقدامی نکرده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه مکاتبات زیادی در این زمینه صورت گرفته بود گفت: فکر کنم مکاتبات صرفاً برای رفع تکلیف بوده است و یک اراده جدی برای توقف کار وجود نداشته است.

وی ادامه داد: انتظار داشتیم بعد از مکاتبه‌ای که نظام مهندسی کرده بود و شهرداری کارش را انجام نداد، دستگاه قضایی در سطح استان و شهرستان ورود پیدا می‌کرد و راه و شهرسازی استان و حتی وزارت راه و شهرسازی در جایگاه نظارت عالیه وظیفه داشت کاری انجام دهد که متأسفانه اقدام صورت نگرفته است.

رضایی کوچی با بیان اینکه از نظر ما تخلفات شهرداری کاملاً محرز است افزود: شخص شهردار و مجموعه‌ای که وظیفه داشتند کار را تعطیل کنند کاملاً تخلف کردند و تخلفشان محرز است و در گزارشی که برای صحن مجلس و دستگاه قضایی آماده می‌کنیم شهرداری از نظر ما کاملاً متخلف است البته نظام مهندسی در سطح استان و کشور هم باید نظارتی می‌کرد که به نظرم آنجا هم کم کاری شد همچنین وزارت راه و شهرسازی در جایگاه نظارت عالیه کارش را خوب انجام نداده است.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که در اصلاح قانون ماده 100 شهرداری‌ها و نظام مهندسی، ضمانت‌های گزارش نظام مهندسی را افزایش دهیم.

رئیس کمیسیون عمران درباره زمان انتشار گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: بدلیل اینکه نمایندگان دو هفته در حوزه انتخابی هستند بنابراین هفته اولی که مجلس کارش را شروع می‌کند گزارش کمیسیون عمران در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد.

به گزارش تسنیم، محمدرضا رضائی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس و جمعی از نمایندگان مجلس به دنبال ماموریت محمدباقر قالیباف رئیس مجلس برای بررسی ابعاد حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان، تهیه گزارش از عملکرد دستگاه‌ها و شناسایی متخلفین این حادثه ، به استان خوزستان سفر کرده و ضمن بازدید از محل ساختمان متروپل از آخرین وضعیت آواربرداری مطلع شدند.

براساس این گزارش، در این بازدید اعضای کمیسیون عمران مجلس با مردم و تیم‌های امدادی و خدمات‌رسان در منطقه گفت‌وگو و راهکارهای سرعت‌بخشی به روند آواربرداری را بررسی کردند.

لازم به ذکر است که اسماعیل حسین زهی نایب رئیس کمیسیون عمران و نماینده مردم خاش و میرجاوه ، عبدالجلال ایری نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز، گمیشان و سخنگوی کمیسیون، مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز، اقبال شاکری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام شهر و پردیس، جلیل مختار نماینده مردم آبادان، احمد محرم زاده یخفروزان نماینده مردم  اهر و هریس و عضو کمیسیون عمران مجلس و رضا رضایی مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان در این بازدید میدانی حضور داشتند.

انتهای‌ پیام/