شهرخبر

هشدار درباره وزش باد شدید در شرق کشور/ شمال بارانی می‌شود

هشدار درباره وزش باد شدید در شرق کشور/ شمال بارانی می‌شود

سازمان هواشناسی با صدور یک هشدار نارنجی و دو هشدار زرد رنگ از وزش باد شدید در شرق و جنوب شرق کشور و فعالیت سامانه بارشی در استان‌های شمالی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از افزایش گرادیان فشاری از روز پنج‌شنبه( ۵ خرداد ماه) تا ظهر یک‌شنبه( ۸ خرداد ماه) با مخاطره ای نظیر افزایش سرعت بادهای شمالی ۱۲۰ روزه خبر داد. منطقه اثر این سامانه شمال سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی خراسان جنوبی خواهد بود.

اثر این مخاطره وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، افزایش شاخص آلودگی و کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، اختلال در تردد و تاخیر و احتمال لغو پرواز خواهد بود.

توصیه می‌شود اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز برای تمام گروه‌ها، به ویژه افراد آسیب پذیر، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره مد نظر قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زرد رنگ از افزایش سرعت وزش باد (شمال غربی) طی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه( ۷ ، ۸ و ۹ خرداد ماه) خبر داد. نوع مخاطره حاصل از این سامانه افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی از ۱ تا ۱.۵ متر و در نواحی فر اساحلی ۱.۵ تا ۲ متر خواهد بود.

شنبه تنگه هرمز، نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس و شرق دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مناطق اثر این سامانه هستند.

یکشنبه و دوشنبه نیز نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس و شرق دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان درگیر این پدیده خواهند بود.

اثر این مخاطره سبب بالا رفتن احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک می‌شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط پرهیز از شنا به ویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی و فعالیت‌های شیلاتی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر و محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع به ویژه در فراساحل است.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشداری زرد از فعالیت سامانه بارشی طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه ( ۵ و ۶ خردادماه) با مخاطراتی نظیر بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد خبر داد.

پنجشنبه شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی و ارتفاعات و دامنه در گیلان، مازندران، گلستان و شمال شرق سمنان و جمعه خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی تحت تاثیر این سامانه قرار خواهند گرفت.

اثر این مخاطره سبب لغزندگی جاده، بالارفتن احتمال برخورد صاعقه، ریزش تگرگ در مناطق مستعد، بالارفتن احتمال آب‌گرفتگی معابر بطور محلی، کاهش دید، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و اختلال در پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد می‌شود.

توصیه می‌شود عدم اتراق در کنار رودخانه‌ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام و استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در پایان از وزش باد و گردوخاک از روز پنج‌شنبه( ۵ خردادماه) تا یک‌شنبه( ۸ خردادماه) خبر داد.

وزش باد شدید موقت و گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید از مخاطرات این پدیده است.

منطقه اثر این سامانه پنجشنبه استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و اصفهان و جمعه استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، خراسان رضوی، کرمان و اصفهان خواهد بود.

شنبه استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد و نوار شرقی کرمان و یک‌شنبه نیز استان‌های خراسان جنوبی، نوار شرقی کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان رضوی تحت تاثیر این پدیده خواهند بود.

اثر این مخاطره سبب کاهش کیفیت هوا، کاهش دید افقی، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، اختلال در ترددهای جاده‌ای و پرواز بالگرد و احتمال تاخیر در پروازها می‌شود.

توصیه سازمان هواشناسی اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز، بویژه گروه‌های حساس، استحکام سازه‌های موقت و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره است.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

بیشتر بخوانید:

۲۳۳۲۳۱