شهرخبر

جعفری بروجنی در گفتگو با مهر:

جراحی اقتصادی تاثیرات مثبتی دارد/ زیرساخت کالابرگ فراهم شود

جراحی اقتصادی تاثیرات مثبتی دارد/ زیرساخت کالابرگ فراهم شود

نماینده مردم بروجن در مجلس گفت: گویا هنوز زیرساخت‌های تخصیص کالابرگ فراهم نشده که لازم است دولت هر چه سریع‌تر در این راستا اقدامات لازم را انجام دهد.

حجت‌الاسلام امیرقلی جعفری بروجنی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی فسادآور و منجر به ایجاد رانت شد، اظهار داشت: شاید در ابتدا که برای تخصیص ارز ترجیحی تصمیم‌گیری می‌شد، عده‌ای تصور می‌کردند که با این اقدام بخشی از مشکلات حل و فصل می‌شود اما تخصیص این ارز باعث فساد شد.

وی متذکر شد: سالانه ۱۵ میلیارد دلار فقط برای نهاده‌های دامی و کشاورزی هزینه می‌کردیم تا قیمت‌ها بالا نرود اما قیمت‌ها بالا رفت. ارز ترجیحی تخصیص داده می‌شد تا سفره مردم کوچک نشود اما کوچک‌تر شد.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کسی تردید ندارد که باید جراحی اقتصادی انجام می‌شد، گفت: البته جراحی اقتصادی نیاز به پیوسته رسانه‌ای و اقناع سازی عمومی دارد. همچنین نیاز است که همه دستگاه‌ها در این زمینه با هم هماهنگ باشند.

جعفری بروجنی تاکید کرد: راه نجات اقتصاد ایران این است که ارز دونرخی برداشته شود چرا که هر کجا دونرخی وجود داشته باشد، فساد به وجود می‌آید. زمانی که آرد برای ما کیلویی ۱۷ هزار تومان باشد، اما همین آرد به نانوایان کیلویی هزار تومان داده شود، قطعاً فساد ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: در جراحی اقتصادی و هدفمند کردن توزیع یارانه‌ها باید به گونه‌ای عمل شود که مردم کمترین آسیب را ببینند. خوشبختانه دولت همت خود را در این زمینه گذاشته است تا مردم دچار آسیب معیشتی و اقتصادی نشوند.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح سازوکار تخصیص ارز ترجیحی زمان نیامده بود و اختیار آن را به دولت واگذار کردیم، اما گفته بودیم که قیمت‌ها باید مانند شهریور سال ۱۴۰۰ باشد و حمایت از مردم هم تحت عنوان کالابرگ الکترونیکی باشد.

جعفری بروجنی بیان کرد: گویا هنوز زیرساخت‌های تخصیص کالابرگ فراهم نشده است که لازم است دولت هر چه سریع‌تر در این راستا اقدامات لازم را انجام دهد. به هر صورت، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و از بین بردن ارز دو نرخی راه نجات اقتصاد کشور است. مردم قطعاً از این کار بهره‌مند می‌شوند و هر چه جلوتر برویم، آثار مثبت آن خودش را نشان می‌دهد. این اقدام دولت باعث بهبود اقتصاد کشور خواهد شد.