شهرخبر

بالاخره سال‌های دوری از سفر و بسته بودن مسیرها سپری شد و با چاشنی احتیاط به سفر برگشته‌ایم. آن‌هایی که مدام پیگیر برگزاری دوباره مسابقه سفرنامه لست سکند بودند، این خبر برای شماست که نوید برگزاری نهمین دوره مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند را بدهیم. البته اگر هم اولین بار است نام مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند به گوشتان می‌خورد، امیدواریم این مسابقه شما را دست به قلم کند. همچنین می‌توانید نگاهی به سفرنامه‌های سال‌های گذشته بیندازید و با روال برگزاری سفرنامه‌های لست سکند آشنا شوید. 

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند

شروع مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

با افزایش واکسیناسیون و کاهش شمار مبتلایان کرونا، رفته رفته سفرها هم برقرار شدند. به همین جهت از اسفندماه سال گذشته، دوباره برنامه‌ریزی‌های نهمین دوره سفرنامه نویسی آغاز شدند تا همراه با تولد لست سکند، برگزاری مسابقه را هم اعلام کنیم.

بدون شک، مسابقه امسال از جهاتی متفاوت با سال‌های گذشته است. طبق برنامه‌ریزی‌ها و مطالعات تیم برگزاری سفرنامه، سعی شد تا جای ممکن کیفیت مسابقه ارتقاء پیدا کند و نقاط ضعف دوره‌های گذشته به قوت تبدیل شود؛ از محتوای مسابقه گرفته تا داوری و جوایز. بنابراین تیم لست سکند بعد از دو سال، دست پر آمده.

از همان ابتدا که موضوع سفرنامه نویسی را مطرح کردیم، هدفمان افزایش به قلم درآمدن سفرها و توسعه فرهنگ سفرنامه نویسی بود از همین رو، شعار مسابقه امسالمان «از سفر به قلم» شد. نوشتن سفرنامه نه تنها به ماندگار شدن سفرها کمک می‌کند، بلکه تجربیات مسافران را با دیگران تقسیم می‌کند، تجربیاتی که گاهی در هیچ صفحه اینترنتی و کتابی پیدا نمی‌شود و لازم است افراد در مواجهه مستقیم با آن قرار بگیرند. کافی است سری به بخش سفرنامه‌های لست سکند بزنید و بازخوردهای فوق العاده مخاطبان را از سفرنامه‌های مختلف ببینید.

 مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند از امروز، 4 خرداد 1401 شروع می‌شود و تا 30 مهر ۱۴۰۱ ادامه پیدا می‌کند. پس از پایان یافتن مهلت شرکت در مسابقه، داوری آثار شروع می‌شود و در نهایت 25 آبان نتایج نهایی مسابقه بزرگ سفرنامه نویسی اعلام می‌شود. این چند روز خبرهای لست سکند را پیگیری کنید تا کامل در جریان مسابقه قرار بگیرید.

 

سفرنامه چیست؟

شاید برای آنهایی که کمی با فضای سفرنامه نویسی بیگانه‌اند، این سوال پیش بیاید که سفرنامه چیست و اصلا برگزاری مسابقه‌ای به این وسعت چه اهمیتی دارد؟ اگر نگاهی به قفسه سفرنامه‌ها در کتابفروشی انداخته باشید، متوجه می‌شوید که قدیمی‌ها علاقه وافری به ثبت سفرهایشان داشته‌اند و همین باعث شده امروزه ما اطلاعات جالبی از دوران زندگی‌شان کشف کنیم.

اگر اطلاعات تاریخی و فرهنگی را کنار بگذاریم، سفرنامه‌هایی که حتّی در حال حاضر نوشته می‌شوند، اطلاعات بسیار مفید و دسته اولی به ما می‌دهند؛ از آن جنس اطلاعاتی که در هیچ صفحه اینترنتی یا کتابی یافت نمی‌شود، زیرا نویسنده شخصا آنها را تجربه کرده است و با دیگران تقسیمش می‌کند. البته که برای نوشتن سفرنامه باید با اصول سفرنامه نویسی هم آشنا باشید، امّا کار سختی نیست، کافی است وارد لینک زیر شوید و در قدم اول، خود سفرنامه را بشناسید:

 سفرنامه چیست؟

 

محورهای مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

 در مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند با کمی بررسی، می‌توانید در بخشی شرکت کنید که سهم بیشتری برای برنده شدن دارید. البته اگر تجربه نوشتن سفرنامه را دارید، ممکن است بخواهید توانایی‌هایتان را بسنجید و در بخش حرفه‌ای و جدی سفرنامه نویسی شرکت کنید. ما در لست سکند سعی کردیم با جدا کردن بخش‌های مختلف، فرصت را برای توانایی‌های متفاوت، فراهم و شرایط عادلانه‌تری ایجاد کنیم. به همین منظور می‌توانید در یک یا همه بخش‌های مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند که در ادامه می‌گوییم، شرکت کنید:

  1. سفرنامه نویسی مبتدی در مقاصد داخلی و خارجی
  2. سفرنامه نویسی حرفه‌ای در مقاصد داخلی و خارجی
  3. سفرنامه صوتی
mehvar ha (ED 02)(01-03-04).jpg
محورهای مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

جوایز مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

خبر خوب این دوره از مسابقه این است که در نهمین دوره مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند، سعی کردیم جایزه‌های هیجان انگیزی در نظر بگیریم که خستگی از تنتان دربرود. به این صورت که به جز برندگان که در مجموع بیش از ۳۰۰ میلیون تومان جایزه برایشان در نظر گرفته‌ایم، تعدادی جایزه قرعه کشی هم داریم با جوایز حیرت‌انگیزی مثل تورهای لوکس استانبول و آنتالیا. همچنین به سایر شرکت کنندگانی که سفرنامه‌شان در لست سکند تایید می‌شود ولی جایزه برنده نشده‌اند، کد تخفیف 250 هزار تومانی اعتبار خرید از سایت لست سکند تعلق می‌گیرد. بنابراین، در انتهای مسابقه، کسی دست خالی نمی‌ماند. امّا جایزه برندگان عبارت است از:

سفرنامه نویسی حرفه‌ای

سفرنامه‌نویسی مبتدی

سفرنامه نویسی صوتی

جوایز غیر برنده‌ها در مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

برای تمامی کسانی که اثری در مسابقه ثبت می‌کنند نیز کد تخفیف ۲۵۰۰۰۰ تومانی استفاده از خدمات تورهای مسافرتی آنلاین لست سکند در نظر گرفته شده است که هر شخص تا ۳ ماه بعد از انتشار سفرنامه خود، مجاز به استفاده از این تخفیف خواهید بود. 

علاوه بر هدایای برندگان، از بین سایر شرکت کنندگان قرعه کشی انجام می‌شود و اسپانسرهای مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند، آویسا، مقتدر سیر تابان، سلام پرواز، آریو پرواز، پرنده مهاجر و سپهران سیر، 4 تور آنتالیا لوکس، 2 تور استانبول لوکس و 1 تور تفلیس، برای 7 زوج در نظر گرفته‌اند. در صورتی که در قرعه کشی تورها برنده شوید، انتخاب تاریخ سفر و هتل با آژانس مسافرتی اسپانسر و لست سکند خواهد بود. 

javayez (ED 06)(01-03-04).jpg
جوایز برندگان داوری مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند
javayez pUBLIC (ED 05)(01-03-04).jpg
جوایز برندگان قرعه کشی مسابقه سفرنامه نویسی

 جوایز در نظر گرفته شده برای بخش سفرنامه نویسی به صورت استفاده از خدمات لست سکند شامل تورهای مسافرتی بلیت هواپیما و رزرو هتل است. اما در بر خلاف سال‌های قبل، جوایز قابل انتقال به غیر هستند و می‌توانید استفاده از جوایز این بخش را به هر کسی که دوست دارید منتقل کنید. همچنین جوایز تا ۹ ماه بعد از اعلام نتایج، قابل استفاده هستند.

 

ویژگی‌ها و مزایای شرکت در مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

 در این بخش از ویژگی‌های مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند می‌گوییم که اگر در حال تصمیم گیری هستید، راحت‌تر به نتیجه برسید. همانطور که پیشتر گفتیم، در نهمین دور مسابقه بزرگ سفرنامه نویسی لست سکند قرار است مسابقه با کیفیت‌تری داشته باشیم. ویژگی‌های دور نهم مسابقه سفرنامه نویسی سفرنامه عبارتند از:

 

مهمترین قوانین مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

سال‌ها برگزاری مسابقه سفرنامه نویسی به تجربیات ما اضافه کرده و باعث شده تدابیری بیندیشیم تا فضای مسابقه عادلانه‌تر و در عین حال مفیدتر برگزار شود تا قدمی در مسیر توسعه سفرنامه‌نویسی برداشته شود. لذا در این بخش، قسمتی از قوانین مهم مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند را با شما در میان می‌گذاریم:

قوانین کامل مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

داوری مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

 داوی مسابقه سفرنامه نویسی بخش مهم این مسابقه است و بدون شک داوری بخش مبتدی از حرفه‌ای متفاوت است. در بحث داوری از تجربه بسیار موفق سال ۱۳۹۸ الگو خواهیم گرفت و با ترکیبی از داوران حرفه‌ای که از سفرنامه نویسان و برندگان قدیمی سایت هستند، استفاده می‌شود. جزئیات این بخش در آینده به صورت جداگانه اطلاع رسانی خواهد شد.

 

سخن آخر

 در این متن خبر آغاز مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند را به گوشتان رساندیم که اگر می‌خواهید از سفرتان برایمان بگویید، فرصت را از دست ندهید و سفرتان را به قلم درآورید. اگر قصد شرکت در مسابقه سفرنامه نویسی دارید و در این حوزه تازه کار هستید، خوب است اول با اصول کلی آن آشنا شوید. همچنین طی این مدت اگر همراه بلاگ لست سکند باشید، می‌توانید مطالبی که به بهتر شدن سفرنامه‌هایتان کمک می‌کند را بخوانید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند