مقام آمریکایی: گسترش ناتو نشانه کوته فکری است

«دایانا اوهلبوم» در اظهاراتی اعلام کرد که سنای آمریکا پیش از تأیید عضویت فنلاند و سوئد در ناتو باید درباره این تصمیم مجددا تامل کند.

به گزارش اسپوتنیک، مشاور سیاست خارجی کنگره آمریکا گفت: «اگرچه تمایل به گسترش ناتو پاسخی طبیعی به اقدامات «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه بود، اما این اقدام به نفع ایالات متحده، کشور‌های غربی یا سایر کشور‌ها نیست.»

مشاور سیاسی کنگره، پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را نشانه کوته فکری دانست و خطرناک خواند و تأکید کرد که این اقدام، درگیری در اوکراین را طولانی و گزینه‌های پایان بازی را از پوتین سلب می‌کند. پیوستن این دو کشور به ناتو همچنین امکان استفاده از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را افزایش می‌دهد که ممکن است باعث تبادل سلاح‌های هسته‌ای شود.

«اوهلبوم» استراتژی آمریکا در اوکراین را خطرآفرین و آن را در تضاد با ادعای واشنگتن مبنی بر پایان دادن به مناقشه اوکراین دانست. این مقام آمریکایی پیشنهاد کرد که عضویت اوکراین، فنلاند و سوئد در ناتو باید روی میز مذاکره با مسکو به عنوان تلاشی برای توقف درگیری‌ها باشد و در عین حال به نگرانی‌های امنیتی مشروع روسیه رسیدگی شود.

مقام آمریکایی: گسترش ناتو نشانه کوته فکری است

با حمله روسیه به اوکراین و تشدید درگیری‌ها در منطقه، فنلاند و سوئد که پیش از این موضعی بی‌طرفانه در خصوص پیوستن به ناتو اتخاذ کرده بودند، از ارائه درخواست برای پیوستن به این ائتلاف خبر دادند. درخواستی که با استقبال کشور‌های عضو و دبیرکل ناتو مواجه شد.