شهرخبر

حمایت ارتش الجزایر از گفت‌وگوهای رئیس جمهور با احزاب سیاسی/ تعیین زمان برگزاری انتخابات لیبی

حمایت ارتش الجزایر از گفت‌وگوهای رئیس جمهور با احزاب سیاسی/ تعیین زمان برگزاری انتخابات لیبی

شکنجه سودانی‌ها در اردوگاه پناهندگان لیبی، حمایت ارتش الجزایر از رئیس جمهور این کشور در روند گفت‌وگوهایش با احزاب سیاسی و تعیین زمان برگزاری انتخابات سراسری در لیبی از جمله خبرهای آفریقا هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سودانی‌هایی که در یک اردوگاه پناهندگان در لیبی به سر می‎برند از شکنجه و اقدامات خشونت آمیز نیروهای امنیتی و شبه نظامیان حاکم بر این اردوگاه شکایت کردند و از دولت خارطوم خواستند در این زمینه دخالت کند.

به نوشته روزنامه «سودان تریبون» ده‎ها سودانی که در اردوگاه شهر «کفره» لیبی نگهداری می‌شوند از خشونت و بدرفتاری که علیه آنان توسط نیروهای امنیتی و شبه نظامیان انجام می‎شود، شکایت دارند.

هزاران سودانی با هدف مهاجرت به اروپا به لیبی رفته‎اند تا با عبور از دریای مدیترانه به قاره سبز برسند اما تعداد قابل توجهی از آنان توسط قاچاقچیان انسان به گروگان گرفته می‌شوند.

قاچاقچیان انسان با سودانی‌های مهاجر رفتار خشونت آمیزی دارند و حتی آنان را تحت شکنجه قرار می‌دهند تا مجبور به پرداخت مبالغ سنگین مالی به قاچاقچیان شوند. در این صورت است که سودانی‎ها مهاجر می‌توانند آزادی خود را به دست بیآورند.

سودانی‎هایی که از اردوگاه موقت شهر«کفره» لیبی آزاد شده‎اند از وزارت خارجه سودان خواستند هرچه سریع در این زمینه دخالت کند و سودانی‌هایی که در این اردوگاه هستند، آزاد کند.

حمایت ارتش الجزایر از تبون

رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی از اقدام رئیس جمهور این کشور برای گفت‎وگو با احزاب سیاسی حمایت کرد و از تمام الجزایری‌ها خواست از این روند حمایت کنند.

رئیس جمهور الجزایر پیش از سفر اخیرش به ترکیه با رهبران احزاب سیاسی کشورش به طور جداگانه دیدار و از نظرات آنان در خصوص تحولات داخلی الجزایر آگاه شد. دفتر ریاست جمهوری الجزایر با انتشار بیانیه‎ای این دیدارها را فصل جدیدی در فضای سیاسی این کشور خواند.

« عبدالمجید تبون» در سفر هفته گذشته خود به ترکیه در دیدار با الجزایری‌های مقیم این کشور گفت: ضروری است که یک جبهه داخلی منسجم تشکیل شود لذا طی هفته‌های آینده یک نشست فراگیر با تمام احزاب سیاسی الجزایر برگزار خواهم کرد.

به نوشته روزنامه «خبرامروز » چاپ الجزیره، رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر در بازدید از منطقه دوم نظامی این کشور ( غرب ) گفت: ضروری است که تمام الجزایری‎ها از اقدام رئیس جمهور برای گفت‎وگو با احزاب سیاسی کشور حمایت کنند.

سرلشکر « سعید شنقریحه»  در جمع نظامیان الجزایری گفت: دشمن به خوبی می‌داند نقطه قوت الجزایر وحدت ماست لذا شب و روز تلاش می‌کند با انتشار سخنان اختلاف انگیز این وحدت را از بین ببرد.

وی با اشاره به تاسیس «الجزایر جدید» با مشارکت احزاب سیاسی تصریح کرد: تقویت بنیان الجزایر جدید و مشارکت در ساخت آن مسئولیت تمام شهروندان این کشور است لذا تمام الجزایری‌ها باید با تمام توان از روند گفت‌وگوهای رئیس جمهور با احزاب سیاسی حمایت کنند.

تبون در رقابت انتخابات ریاست جمهوری  ( 2019) وعده داده بود که با انجام اصلاحات قانونی و ساختاری الجزایر جدیدی خواهد ساخت. به گونه‎ای که تمام احزاب سیاسی در روند تحولات کشور شرکت داشته باشند.

تعیین زمان برگزاری انتخابات لیبی

عضو کمیته مشترک ( پارلمان و شورای عالی دولت) تعیین چارچوب قانون انتخابات لیبی از برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری این کشور در مارس 2023 خبر داد.

دومین دور مذاکرات هیئت  پارلمانی لیبی با هیئت شورای عالی دولت تحت نظارت سازمان ملل جمعه گذشته در قاهره خاتمه یافت و دو طرف توافق کردند، مذاکرات برای تعیین چارچوب قانون انتخابات لیبی طی چند هفته آینده ادامه پیدا کند. در پایان مذاکرات قاهره هیئت پارلمانی لیبی و هیئت شورای عالی دولت در خصوص 140 ماده قانونی به توافق رسیدند.

« عبدالقادر جویلی» عضو هیئت پارلمانی لیبی که به قاهره رفته بود در گفت‎وگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: در دومین دور مذاکرات قاهره که 6 روز به درازا کشید، دو طرف درباره 70 درصد چارچوب قانون انتخابات به توافق رسیدند. این توافقات درخصوص حقوق و آزادی‌ها، قوانین مربوط به دستگاه قضایی، بخشی از قوانین مربوط به پارلمان و دولت است.

وی بابیان اینکه سومین دور مذاکرات هیئت پارلمانی با هیئت نمایندگان شورای عالی دولت 11 ژوئن ( 21 خرداد ماه ) برگزار می‌شود، ابراز امیدواری کرد که در دور بعدی مذاکرات  درباره برگزاری هرچه سریع تر انتخابات سراسری به اجماع دست پیدا کنند.

جویلی با تاکید براینکه انتخابات سراسری در لیبی را نمی‌توان در پایان سال جاری میلادی برگزار کرد، گفت: براساس چارچوب قانونی نزدیک ترین تاریخ برای برگزاری انتخابات آینده در مارس 2023 است .

وی تصریح کرد: برگزاری انتخابات نیازمند مقدماتی است که اولین آن جنبه قانونی انتخابات است که کمیته پیگیری قانون اساسی روی آن کار می‌کند و دومی هم اصلاح وضعیت کمیسیون عالی انتخابات لیبی است.

انتهای پیام/