شهرخبر

حمایت عربستان از نقش روسیه در اوپک پلاس

حمایت عربستان از نقش روسیه در اوپک پلاس

عربستان با وجود تلاش غرب برای منزوی کردن روسیه با تحریم‌های بیشتر و به خطر افتادن جایگاه آن در ائتلاف اوپک پلاس به‌خاطر کاهش تولید، همچنان از این کشور حمایت می‎کند.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فایننشال تایمز، عربستان اعلام کرد علی‌رغم سخت‌تر شدن تحریم‌های غربی علیه مسکو و احتمال ممنوعیت صادرات نفت این کشور توسط اتحادیه اروپا، از روسیه به‌عنوان عضوی از ائتلاف اوپک پلاس حمایت می‌کند.

عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان گفت ریاض امیدوار است با ائتلاف اوپک پلاس که روسیه هم جزوی از آن است به یک توافق برسند. وی تاکید کرد دنیا باید ارزش این اتحاد از تولیدکنندگان را درک کند.

قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس که در آوریل 2020 بسته‌شده بود، طی 3 ماه آینده منقضی می‌شود، آن‌هم در شرایطی که مصرف‌کنندگان انرژی در سراسر دنیا با افزایش قیمت آن به بالاترین رقم طی یک دهه گذشته مواجه هستند. بنابراین یک قرارداد تولید جدید در دستور کار ائتلاف اوپک پلاس قرار دارد.

این اظهارات وزیر انرژی عربستان حاکی از حمایت متحد قدیمی آمریکا از روسیه در شرایطی است که غرب تلاش می‌کند این کشور را بیش‌از پیش منزوی کند و کاهش تولید نفت روسیه جایگاه آن را در ائتلاف اوپک پلاس زیر سوال برده‌است.

ریاض با تاکید بر عرضه کافی نفت در بازار، در برابر فشار غرب برای افزایش تولید نفت جهت کاهش قیمت آن در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین مقاومت کرده است.

عبدالعزیز بن‌سلمان گفت با توجه به بی‌ثباتی‌های بازار، هنوز برای صحبت در مورد مفاد قرارداد جدید زود است. ولی اگر تقاضا بالا باشد تولید هم افزایش خواهد یافت.  

ائتلاف اوپک پلاس طبق قراردادی که در 2020 بسته‌شده، به‌صورت تدریجی و ماهانه 430 هزار بشکه در روز به تولید خود می‌افزایند.

اما تولید روسیه از آغاز جنگ اوکراین کاهش‌یافته و از حدود 11 میلیون بشکه در ماه مارس به متوسط 10 میلیون بشکه در آوریل رسیده‌است. آژانس بین‌المللی انرژی هم پیش‌بینی می‌کند در صورت تحریم‌های بیشتر علیه روسیه و توقف واردات نفت آن توسط اتحادیه اروپا،  تولید این کشور 3 میلیون بشکه دیگر پایین بیاید.

عربستان از آغاز حمله روسیه به اوکراین موضعی بی‌طرف اتخاذ کرده است. محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان 2 بار از آن زمان با پوتین صحبت کرده و ملک سلمان سالگرد پیروزی این کشور بر آلمان نازی را به پوتین تبریک گفته‌است.

وزیر انرژی عربستان تاکید کرد سیاست را باید در خارج از ائتلاف اوپک پلاس نگه‌داشت. این ائتلاف باید بتواند در شرایط بی‌ثبات قرنطینه‌های کرونایی در چین، کند شدن رشد اقتصاد و اختلال در زنجیره‌های عرضه، تولید نفت در آینده را کنترل کند.

وی بر افزایش سرمایه‌گذاری در هیدروکربن‌ها علی‌رغم انتقال به سمت انرژی‌های پاک تاکید کرد.

انتهای پیام/72