شهرخبر

دلیل این حال بد شما کمبود سلنیوم است

کارگر آنلاین| سلنیوم یکی از مهم ترین مواد معدنی در بدن است که کمبود یا مصرف بیش از حد آن برای سلامت بدن مضراتی دارد.

علائم کمبود سلنیوم در بدن چیست ؟

چه کسانی در معرض خطر کمبود سلنیوم هستند ؟

افراد دارای شرایط زیر بیش از بقیه در معرض خطر می باشند :

*هر کدام از موارد بالا می تواند جذب سلنیوم را مختل کند.
جذب سلنیوم برای چه کسانی مهم تر می باشد ؟

سلنیوم برای همه افراد مهم است اما افراد با شرایط زیر باید بیش از همه به میزان آن در بدن خود توجه کنند :

بیماری های تیروئیدی
کمبود سلنیوم چگونه تشخیص داده می شود ؟

کمبود سلنیوم تشخیص سختی برای پزشکان دارد زیرا آزمایش های گسترده برای آن در دسترس نیست. در بعضی از موارد پزشک سطح مواد معدنی بدن را اندازه گیری می کند و همچنین میزان آنزیمی را اندازه می گیرند که برای عملکرد مناسب سلنیوم مورد نیاز می باشد . اگر سطح این آنزیم کم باشد ، احتمالا سلنیوم به اندازه کافی در بدن فرد وجود ندارد.
کمبود سلنیوم چگونه درمان می شود ؟ منابع خوراکی سلنیوم کدامند ؟

اولین راه درمانی برای این کمبود سلنیوم ، استفاده از رژیم غذایی سرشار از سلنیوم می باشد . برخی از مواد غذایی حاوی سلنیوم عبارتند از :

افراد بالای 14 سال باید روزانه 55 میکروگرم سلنیوم دریافت کنند . خانم های باردار یا شیرده نیز باید 70 میکروگرم سلنیوم در روز مصرف کنند . مصرف بیش از 900 میکروگرم سلنیوم در روز سمی است . علائم مصرف بیش از حد سلنیوم می تواند باعث شود که نفس شما بوی سیر و یا فلز بدهد.

مواد غذایی سلنیوم
عوارض کمبود سلنیوم

کمبود سلنیوم باعث ضعف عضلانی خواهد شد و مشکلات مفصلی و پوکی استخوان را به همراه دارد . خستگی ، درد مفصل ، دردهای عضلانی ، ضعف عضلانی و کوفتگی بدن همگی از عوارض کمبود سلنیوم می باشد.

افراد روماتیسمی بیش از سایرین با کمبود این ماده معدنی در بدن مواجه هستند.

مشکلات باروری

زمانی که بدن فرد با کمبود سلنیوم مواجه باشد ، در قسمت های مختلف رشد بدن اختلال ایجاد می شود و در نتیجه خطر سقط جنین برای او بیش از بقیه وجود خواهد داشت.

مشکلات و بیماری های مفصلی

کمبود سلنیوم روی اختلالات استخوانی تاثیر گذار است و فرد را با مشکلات استخوانی ، آسیب های مفصلی ، مفصل های شل و بیش از حد بزرگ ، انگشتان کوتاه ، محدودیت حرکت مفصلی ، خستگی های غیر طبیعی و دردهای مزمن مواجه می کند.

مشکلات و بیماری های قلبی

کمبود سلنیوم بیش از همیشه فرد را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار می دهد و مشکلاتی را در جریان خون ، قلب و عروق ، ضربان قلب ، مرگ بافت عضلانی ، شوک قلبی و گشادی دریچه قلب ایجاد می کند.

نکته :

**مصرف بیش از حد سلنیوم نیز می تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی ، حالت تهوع ، مزه فلز در دهان ، نفس بد بو شبیه بوی سیر، اسهال ، قرمز شدن پوست ، شکنندگی ناخن ها ، ریزش مو، از بین رفتن سفیدی رنگ دندان ، کلافه بودن و مشکلات سیستم عصبی شود.

پس به اندازه کافی به بدن سلنیوم برسانید اما در مصرف آن زیاده روی نکنید. **