شهرخبر

اردوغان به سیم آخر زده؟ / جنگنده‌های ترکیه به یونان یورش برند

اعتمادآنلاین|

جنگنده‌های ترکیه در اقدامی بی سابقه تا دو نیم مایل دریایی در نزدیکی یکی از شهرهای بندری مهم یونان پرواز کردند.

به گزارش فارس، در ادامه تنش‌زایی ترکیه با یونان، جنگنده‌های «اف-۱۶» نیروی هوایی ترکیه در اقدامی خطرناک نزدیک شهر بندری «آلکساندروپولی» در شمال شرقی یونان شدند.

به نوشته روزنامه «اکاثی‌مرینی» ۲ فروند جنگنده اف-۱۶ ترکیه حریم هوایی یونان را نقض کردند و به ۲.۵ مایل دریایی (۱.۶ کیلومتری) شهر بندری آلکساندروپولی در شمال شرقی یونان رسیدند. به دنبال این حادثه  آتن سفیر ترکیه در یونان را احضار و مراتب اعتراض خود را تقدیم سفیر ترکیه کرد.

وزارت امور خارجه یونان متحدان و شرکای یونان و همچنین اتحادیه اروپا، ناتو و سازمان ملل متحد را در مورد تهاجم هوایی که چهارشنبه شب گذشته رخ داد، اطلاع رسانی کرده است.

وزارت امور خارجه یونان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما نقض بی‌سابقه حاکمیت ملی یونان توسط دو هواپیمای جنگنده ترکیه را که به‌طور غیرقانونی وارد حریم هوایی ما شده و در فاصله ۲.۵ مایلی به الکساندروپولی نزدیک شدند را به شدت محکوم می‌کنیم. این حادثه به منزله تشدید آشکار رفتار تحریک آمیز ترکیه است.»

وزارت خارجه یونان در این بیانیه تاکید کرده که بندر آلکساندروپولی مرکز مهم برای انتقال نیروها و تجهیزات برای تقویت متحدان این کشور است.

ترکیه مدت‌هاست حریم هوایی یونان را نقض کرده است، اما نزدیک شدن به الکساندروپولی «بی‌سابقه» بوده است. از بندر آلکساندروپولی برای اعزام نیرو به بلغارستان و رومانی  کشورهای عضو ناتو که بیشتر در معرض تأثیرات جنگ در اوکراین هستند استفاده می‌شود.

طی روزهای گذشته، نخست وزیر یونان گفت که این کشور به دنبال خرید جنگنده‌های پیشرفته «اف-۳۵» ساخت آمریکاست،اقدامی که نیروی هوایی یونان به برتری قابل توجهی نسبت به ترکیه دست می‌یابد.