شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایالات متحده#ترافیک#سال گذشته

مرگ و میر ناشی از ترافیک در ایالات متحده با بیش از 10 درصد افزایش در سال 2021 به بالاترین حد خود در 16 سال گذشته رسید؛ با این حال یک توضیح منطقی برای آن وجود دارد

بر اساس برآوردهای اولیه از تلفات ترافیکی در سال 2021، اداره بزرگراه‌های آمریکا می گوید که تلفات ترافیکی به بالاترین حد خود در 16 سال گذشته رسیده است. تخمین زده می شود که در سال گذشته نزدیک به 43,000 نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده اند که افزایش قابل توجه 10.5 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد. این تعداد معادل 13 نفر از هر 100,000 نفر است و برای مقایسه در عربستان سعودی حدود 28، در مالزی 23، در ایران 20 و در ترکیه 12 نفر در هر 100,000 نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست داده اند. از طرف دیگر در سوی دیگر طیف کشور آلمان با 4 و انگلیس با 3 نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر بهترین وضعیت را دارند.

بر اساس داده ها، در ایالات متحده تقریباً همه انواع تصادفات نسبت به سال 2020 افزایش داشته است؛‌ با این حال، این تمام ماجرا نیست. گزارش سال گذشته حاکی از افزایش 17 درصدی تصادفات ناشی از سرعت بالا است که امسال نیز 5 درصد دیگر افزایش داشته است. اما بسیاری از دسته های دیگر در طول سال 2021 افزایش دو رقمی را تجربه کرده اند. یکی از نمونه های قابل توجه، افزایش تلفات تصادف های درون شهری به میزان 16 درصد بوده است.

 

تلفات تصادفاتی که حداقل یک طرف آن خودروی سنگین بوده، 13 درصد و تلفات تصادفات زنجیره ای 16 درصد افزایش یافته است. دکتر استیون کلیف، قائم مقام اداره بزرگراه ها می‌گوید: «ما تلاش‌های خود را برای افزایش ایمنی دو برابر خواهیم کرد و نیاز داریم که همه از جمله دولت‌های ایالتی و محلی، حامیان ایمنی، خودروسازان و رانندگان به ما بپیوندند. زندگی همه ما به آن بستگی دارد

افزایش داده‌های تلفات بسیار نگران کننده به نظر می‌رسد، اما حداقل یک بخش کوچک از گزارش وجود دارد که ممکن است امیدوار کننده باشد. در سال 2021، تخمین زده می‌شود که کل مسافت طی شده توسط وسایل نقلیه در آمریکا حدود 520 میلیارد کیلومتر بیشتر از سال 2020 بوده است. این عدد یک افزایش 11.2 درصدی را در کل مسافت پیموده شده نسبت به سال قبل نشان می دهد. حدس بزنید این به چه معناست…

اگر کل کیلومترهای طی شده را در نظر بگیریم، تلفات در واقع 0/01 درصد کاهش یافته است. در سال 2020، به طور متوسط در هر 160 میلیون 1/34 نفر جان خود را از دست دادند. در سال 2021، این عدد به 1.33 کاهش یافته است. بنابراین، با اینکه در سال 2021 افراد بیشتری نسبت به سال 2020 جان خود را در جاده ها از دست دادند، اما این افزایش مستقیماً با مسافت طی شده ارتباط دارد.

البته این موضوع اصلا به این معنی نیست که جای بهبود نیست. بلکه برعکس، رانندگان باید از رفتارهای پرخطر مانند رانندگی تحت تأثیر الکل، مواد مخدر و همچنین در حالت خواب آلودگی دوری کنند و مسئولیت پذیرانه تر برانند.

زیرساخت ها و اجرای قانون نیز موارد دیگری هستند که می توانند بهبود یابند. اما در کل، می توانیم این نتیجه را بگیریم که جهشی که در سال 2021 دیدیم، صرفاً نتیجه مستقیم سرعت غیرمجاز یا رانندگی در حالت نامتعادل نبوده است.