شهرخبر

ورزش زورخانه‌ای‌ مروج فرهنگ پهلوانی/گود زورخانه دارای قداست است

ورزش زورخانه‌ای‌ مروج فرهنگ پهلوانی/گود زورخانه دارای قداست است

تهران- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: این ورزش مروج فرهنگ پهلوانی است چراکه بسیاری از ورزشکاران و جوانمردان از این محیط پرورش یافته‌اند.

به گزارش ایرنا، مهرعلی باران چشمه در حاشیه آیین فرهنگ زورخانه ای که با حضور شخصیت های ورزشی در حوزه هنری برگزار شد اظهار کرد: این ورزش مورج فرهنگ پهلوانی و جوانمردی بوده است. جوانمردان همچون رزازها، سلیمانی‌ها، تختی‌ها و پوریای ولی‌ها از گود زورخانه‌ها برخواسته‌اند.  

وی بیان کرد: گود زورخانه دارای قداست زیادی است چراکه مدح اشعار حماسی و شعرا باعث شده تا روح و جسم تربیت یابد.  

باران چشمه یاد آور شد: فرهنگ پهلوانی به ورزش خلاصه نمی شود بلکه در عرصه های مختلف زمانی یک کارمند مترو گمشده ای را تحویل صاحبش می‌دهد،  قاضی که متحمش را از خودکشی نجات می‌دهد و نمونه های مشابه دیگر این خود
نمونه ای از فرهنگ پهلوانی است و مربوط به ورزش نیست بلکه در همه ابعاد بروز می‌ یابد و باید به نسل های آینده تسری دهیم.  

چراغ زورخانه ها نباید خاموش شود 

وی به گزارش صداوسیما در خصوص بی‌مهری به برخی زورخانه‌ها در زمان کرونا نیز اشاره کرد و افزود: در مدت تعطیلی ۲ ساله زورخانه ها این اماکن دچار برخی مشکلات از جمله بدهی انشعابات و فرسودگی بودند. با نشان دادن وضعیت؛ مسولان مختلف، شهرداری ها، وزارت میراث، وزارت فرهنگ و ارگان های دیگر فکری اساسی برای این محیط ها داشته باشند چراکه برخی از این محیط ها دارای قدمتی بیش از ۵۰ سال داشته و نیازمند حمایت هستند.  

باران چشمه بیان کرد: در حال حاضر ۲۰۰ زورخانه در سطح کشور فعال هستند که ۲۰ درصد این اماکن فرسودگی هستند.