شهرخبر

باران چشمه: درس جوانمردی را می توان در ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی آموخت

باران چشمه: درس جوانمردی را می توان در ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی آموخت

تهران- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی گفت: ورزش زورخانه ای سنبل دلاور مردی است که می تواند سرچشمه و توسعه درس جوانمردی باشد.

به گزارش ایرنا، مهر علی باران چشمه عصر چهارشنبه در آیین نکوداشت روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای که در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد اظهار کرد: روز پهلوانی همه ساله در ۱۷ شوال در جنگ پیروزمندانه حضرت علی(ع) در جنگ خندق بر عمروبن عبدود در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است. این روز، را می توان روزی ارزشمند در تقویم کشور نامگذاری کرد.  

وی ادامه داد: به هر حال نوا و ورزش پهلوانی برای ما بسیار درس آموز است چرا که این ورزش پهلوانی هم ورزشی جسمانی و هم روحانی محسوب می‌شود. می توان در این ورزش ایثار و رشادت را به وضوح دید که هنگام ورزش اشعاری از شاهنامه فرودسی نیز در مدح امیر المومنین و قمر بنی هاشم خوانده می شود.  

باران چشمه بیان کرد: نمونه بارز فرهنگ ایثار و رشادت را در سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید ابراهیم هادی و دیگر شهدا دید که توانستند با ایثار جان خود امنیت و آسایش را برای این مرز و بوم به ارمغان آورند.  

همچنین معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان در این مراسم با بیان اینکه رفتار جوانمردانه را می توان در این محیط دید اظهار کرد: زورخانه چراغی می تابند تا رفتار جوانمردانه را به خوبی بتوانیم ببینیم. اهل فتوت همیشه رسم جوانمردی را به جای می آورند.  

سینا کلهر ادامه داد: باید تلاش کرد تا این فرهنگ گسترده شود باید در ۲ بخش جامعه و عموم جامعه این فتوت که در گمنامی بازجست. از علمای اخلاق یاد گرفته ایم که آنان به یاد شهرت و نشان نیستند بلکه به دنبال فتوت هستند و قدم هایی را می بایست در راستای ورزش زورخانه ای برداشت.

مراسم تجلیل با حضور محمد پولادگر، سینا کلهر و شهلا کاظمی پور معاونان وزارت ورزش، امیر فولادی رئیس تربیت بدنی نیروهای مسلح، راستین رئیس کمیته ورزش مجلس شورای اسلامی، میر جلیلی رئیس بسیج ورزشکاران حضور داشتند و از شخصیتی هایی ازجمله سرلشگر عطا الله صالحی، مرتضی قربانی(رئیس فدراسیون تیراندازی)، حسن غفوری فرد، رضا سوخته سرایی، سردار شهید سید محمد حجازی، شهید دکتر محمود قاسم پور آبادی، شهید مدافع حرم محمد جعفری گنجی اهل افغانستان، ابراهیم افشار، پهلوان جابر صادق زاده و جمعی دیگر ورزشکاران مورد تجلیل قرار گرفتند.