شهرخبر

طرح ملی پتروپالایش دهلران یک عسلویه کوچک است

طرح ملی پتروپالایش دهلران یک عسلویه کوچک است

مدیرعامل گروه اویک گفت: طرح عظیم و ملی پتروپالایش دهلران در آینده عسلویه‌ای کوچک خواهد بود که حدود ۶۰ درصد اقلام موردنیاز آن از داخل کشور تأمین می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدجواد شمس، مدیرعامل گروه اویک در دومین همایش «صندوق ثروت ملی و عدالت بین‌نسلی» اظهار داشت: طرح پتروپالایش دهلران که شامل NGL3100، ایستگاه تقویت فشار و پتروشیمی دهلران و واحدهای مختلف پتروشیمی می‌شود، عسلویه‌ای در ابعاد کوچک‌تر است که منطقه دهلران را متحول خواهد کرد.

وی مجموع ارزش محصولات صادراتی سالانه پروژه‌های دهلران را حدود یک میلیارد دلار برشمرد و گفت: در صورت تکمیل این پروژه‌ها، ارزش محصولات آنها روزانه حدود 3 میلیون دلار می‌شود که می‌تواند نقشی مؤثر در توسعه منطقه دهلران داشته باشد.

شمس تعدد ذینفعان و تصمیم‌گیران، مشکلات ترخیص کالا از گمرک، انتقال ارز به سازندگان خارجی، غیرقابل پیش‌بینی بودن نرخ تورم در مقایسه با برآورد اولیه قراردادی و تحمیل هزینه‌های تضامین بانکی را از مهم‌ترین موانع اجرای پروژه‌ها دانست و گفت: حدود 60 درصد اقلام این طرح به ارزش 253 میلیون دلار، ایرانی است که با رهنمودهای مقام معظم رهبری و پای کار آمدن صنعت محقق شده و دستاورد بسیار بزرگی است، در حالی که در سال‌های گذشته دستیابی به چنین رکوردی آرزوی صنعت نفت بوده است.

انتهای پیام/