شهرخبر

غربالگری رایگان سرطان روده بزرگ در مراکز درمانی

علائم شایع سرطان روده/ غربالگری رایگان سرطان روده بزرگ در مراکز درمانی

رئیس انجمن گوارش و کبد ایران گفت: افراد بالای ۵۰ سال می‌توانند به طور رایگان غربالگری سرطان روده بزرگ انجام دهند.

به گزارش مشرق، دکتر فرهاد زمانی در نشست خبری هفته جهانی سلامت گوارش که در محل انجمن برگزار شد، اظهار کرد: سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در کشور است که مصرف زیاد غذاهای آماده، استفاده از گوشت قرمز بیش از حد نیاز بدن و مواد فرآوری شده ابتلا به این بیماری را در جوانان افزایش داده است.

وی گفت: کشیدن سیگار، مصرف الکل، چاقی و عدم تحرک نیز از دیگر عوامل خطر زا برای ابتلا به این سرطان است و تشخیص و درمان به موقع می‌تواند از روند پیشرفت بیماری بکاهد.

وی ادامه داد: مردم به‌ویژه در گروه سنی بالای ۵۰ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز درمانی به صورت رایگان غربالگری سرطان روده بزرگ را انجام دهند که امکانات تشخیص و درمانی برای این نوع سرطان در کشور فراهم است.

فرهادی با بیان اینکه با جراحی و رادیوتراپی می‌توان سرطان روده بزرگ را درمان کرد، گفت: مصرف سبزیجات، غلات و غذاهای دریایی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت در هفته جهانی سلامت گوارش به آگاهی در مورد سرطان روده بزرگ تاکید داشته و انجمن‌های گوارش و کبد را موظف به اطلاع‌رسانی در مورد این بیماری کرده است.  

نجمه آل‌طه استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این نشست گفت: از هر ۲۳ نفر یک نفر از مردان و از هر ۲۵ نفر،  یک نفر از زنان در دنیا به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند و این بیماری با مصرف غذاهای سالم و فعالیت بدنی ۹۰ درصد قابل پیشگیری است.

وی افزود: ژنتیک و سابقه سرطان در اعضای خانواده در بروز این بیماری موثر است اما عوامل محیطی بیشترین تاثیر در ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند.

آل‌طه توضیح داد: این سرطان اگر در مراحل اولیه و زود تشخیص داده شود، قابل درمان است و بروز آن به دلیل ایجاد پولیپ است که ضایعه پیش سرطانی است.

وی تاکید کرد: همه افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به این سرطان هستند و غربالگری بالای ۵۰ سال به همه توصیه می‌شود.

آل‌طه خاطرنشان کرد: درد شکم، خون در مدفوع، کم خونی، کاهش سریع وزن از علائم این بیماری بوده و باید به پزشک برای تشخیص و درمان سرطان روده بزرگ مراجعه شود.

به گفته این استاد دانشگاه، بزرگ‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ایجاد سرطان روده بزرگ عدم انجام غربالگری است و در کشورمان مراکز درمانی این غربالگری را به صورت رایگان انجام می‌دهند.

منبع: تسنیم