شهرخبر

توفیقات ایران درکنترل کرونا از چشم جهان پنهان نماند

توفیقات ایران درکنترل کرونا از چشم جهان پنهان نماند

وزیر بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به مقاله‌ای که به تازگی از سوی یک موسسه آمریکایی منتشر و به موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در کنترل کرونا و واکسیناسیون اذعان کرده است، گفت: این توفیقات بزرگ از چشم جهان پنهان نمانده و نخواهد ماند.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اظهار داشت: مساله کرونا یک امتحان برای کشورها بود چون در همه کشورها اتفاق افتاد و تمام ملت های جهان با آن روبرو شدند. از نظر تهاجم ویروس، کرونا در شرایط یکسان رخ داد اما از نظر مقابله با کرونا، شرایط یکسان نبود.

وی افزود: نظام استکبار در تحریم هایی که علیه ایران ایجاد کرده بود، ذره ای عقب نشینی نکرد و کارشکنی‌اش ادامه داشت.

دکتر عین اللهی ادامه داد: با این حال و در شرایط تحریم های ناجوانمردانه، دانشمندان و عاشقان انقلاب به ویژه ستاد اجرایی با سوابق درخشان خود به صحنه آمدند. در جریان تولید واکسن کووایران بوده و هستم و می دانم که شبانه روز تلاش شد تا خوشبختانه این فعالیت انقلابی به نتیجه رسید.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در شرایط موج کرونا با دلتا، بیش از 700 نفر در روز فوت می کردند و هر روز بیش از 50 هزار بیمار جدید شناسایی می شدند اما ستاد اجرایی در مهار این شرایط به ویژه در زمینه تولید دستگاه های اکسیژن ساز و داروی رمدسیویر کمک بسیار بزرگی کرد به طوری که تولید واکسن، این فضا را در دنیا ایجاد کرد که ایران می تواند خودکفا باشد.

وی یادآور شد: خوشبختانه بیشتر از یک هفته است که آمار مرگ روزانه کرونا در ایران تک رقمی است در حالیکه در کشور آمریکا 1900 نفر و کشورهای اروپایی، چند صد نفر تلفات روزانه دارند و این نشانگر قدرت جمهوری اسلامی ایران است که باوجود تحریم های ناجوانمردانه، می تواند موفق باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به مقاله ای که به تازگی از سوی یک موسسه آمریکایی منتشر و به موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در کنترل کرونا و واکسیناسیون اذعان کرده است، افزود: این توفیقات بزرگ از چشم جهان پنهان نمانده و نخواهد ماند.

عین اللهی گفت: از ابتدای انقلاب تا کنون مورد تهاجم یا تحریم بوده ایم و برخی محرومیت ها به ما تحمیل شده که برای جبران این محرومیت ها، ستاد اجرایی در توسعه زیرساخت ها و ارائه خدمات پزشکی از راه دور، نقش موثری ایفا کرده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه اولویت اساسی ما، تقویت شبکه بهداشت و پیشگیری از بیماری هاست، افزود: برخی از مسئولان کشور تصور می کنند وظیفه وزارت بهداشت، صرفا درمان است و به دنبال راه اندازی مراکز درمانی با ظرفیت پایین تخت بیمارستانی هستند که کار موفقی نیست چراکه باید به دنبال کارهای زیرساختی مانند تقویت شبکه های بهداشتی، درمانی و پیشگیری باشیم به همین منظور امسال 6 هزار مرکز بهداشتی ایجاد می شود و هدف ما، پیشگیری از بیماری هاست.

وی افزود: مراکز درمانی باید به سمت تجمیع پیش بروند در عین حال، با توسعه زیرساخت‌های بهداشتی باید مانع از بیماری و نیاز به حوزه درمان شد و همچنین امیدواریم ستاد اجرایی در این زمینه به ما کمک کند.

عین اللهی با اشاره به وضعیت کنونی حوزه دانش بنیان ها و تولید داروها، گفت: تولید مواد اولیه دارویی، اولویت اول ما است و با اینکه 97 درصد از داروهای مورد نیاز در داخل تولید می‌شود اما مواد اولیه برخی از آنها وارداتی است و باید ماده اولیه را هم در داخل کشور تولید کنیم.  

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه شهرک دارویی برکت، مجموعه ای موفق و الگوست و باید تسهیلاتی برای شرکت های دانش بنیان در نظر بگیریم؛ به طوری که دانشگاه های علوم پزشکی با همکاری بخش خصوصی، نیازهای دارویی کشور را برطرف کنند.