کمبود شیرخشک؛ بحران جدید دولت بایدن

کمبود شیر خشک به دلیل تعطیلی یک کارخانه، با مشکلات زنجیره تامین و تورم تاریخی در آمریکا همراه شده و حدود ۴۰ درصد از محصولات شیر خشک در سراسر آمریکا را از دسترس خارج کرده است.

 کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه اعلام کرد که قصد دارد در مورد چهار تولیدکننده بزرگ شیرخشک در این کشور  تحقیق کند و راه حل های چگونگی افزایش تولید این محصول را بررسی نماید.

این کمیته در یک پیام توییتری نوشت: کمبود شیر خشک برای خانواده‌های آمریکایی یک بحران است.

الیز استفانیک، نماینده جمهوری خواه کنگره در این باره گفته است: نوزادان در حالیکه والدینشان در تلاش جدی برای پیدا کردن شیرخشک جایگزین هستند، به رختخواب می روند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با مدیران تولیدکنندگان شیر خشک  نوزادان و فروشگاه های بزرگ از جمله والمارت، تارگت و گربر دیدار کرده  و از آنها خواسته است درمیان کمبود سراسری شیر خشک، تمام اقدامات لازم برای اطمینان از دسترسی خانواده‌ها به این محصول  را انجام دهند.

کاخ سفید به تمهیدات دولت آمریکا برای رفع این کمبود اشاره و ادعا کرده دولت به دنبال استفاده از قانون تولید دفاعی است.

جن  ساکی سخنگوی کاخ سفید که آخرین لحظات سخنگویی خود را سپری می کند، می گوید  که سازمان غذا و داروی آمریکا در چند روز آینده واردات برخی از انواع شیر خشک نوزادان را آغاز خواهد کرد.

به گفته شرکت داتااسمبلی، کمبود شیر خشک به دلیل تعطیلی یک کارخانه، با مشکلات زنجیره تامین و تورم تاریخی در آمریکا همراه شده است و حدود ۴۰ درصد از محصولات شیر خشک در سراسر امریکا را از دسترس خارج کرده است.

سخنگوی کاخ سفید می گوید بایدن  از شرکت‌ها خواسته است  تا «برای کمک به خانواده‌ها در خرید شیر خشک نوزادان بیشتر تلاش کنند».

بر اساس داده های مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا، کمتر از نیمی از نوزادان در این کشور در سه ماه اول از تولدشان به صورت طبیعی شیر می خورند.

وزارت کار آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی، تورم در این کشور در ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) ۸.۳ درصد اعلام کرد که همچنان در بالاترین سطح در ۴۰ سال گذشته است.

وزارت کار آمریکا در تازه ترین گزارش خود  اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده در این کشور، معیاری گسترده برای قیمت کالاهای روزمره از جمله بنزین، مواد غذایی و اجاره بها، در ماه آوریل در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته آن ۸.۳ درصد افزایش یافت.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در حالیکه قیمت ها در کشورش رکورد می‌زند و او در آستانه انتخابات میاندوره ای کنگره برای مهار تورم بالا در کشورش تحت فشار است ، روز سه‌شنبه به وقت محلی در گفتگو با آمریکایی‌ها حاضربه پذیرش مسولیت در قبال افزایش قیمت‌ها نشد.

کمبود شیرخشک؛ بحران جدید دولت بایدن

 رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد که از سختی مردم آگاه است  و دولت او و بانک مرکزی آمریکا در حال تلاش برای حل این مشکل اصلی هستند.

بایدن در مورد افزایش قیمت کالاها و خدمات برای آمریکایی ها گفت: آنها ناراضی شده اند. من آنها را سرزنش نمی کنم.

شبکه خبری فاکس نیوز وابسته به جمهوریخواهان آمریکا همزمان با اعلام جو بایدن رئیس جمهوری دموکرات آمریکا مبنی بر عزم او برای مبارزه با تورم گزارش داد قیمت بنزین در آمریکا به بالاترین حد خود در تاریخ این کشور رسید.

شبکه خبری فاکس نیوز در گزارش خود اعلام کرد بر اساس آمار انجمن خودروی آمریکا، میانگین قیمت بنزین در جایگاه های سوخت این کشور در روز سه شنبه به وقت محلی  به  ۴.۳۷ دلار به ازای هر گالن (۳.۸۸لیتر) رسید و این قیمت از آخرین رکورد ۴.۳۳ دلاری قیمت بنزین که در ۱۱ مارس ثبت شده بود، فراتر رفت.

 میانگین قیمت هر گالن بنزین در سال گذشته ۲.۹۷ دلار بود.