شهرخبر

خط و نشان رئیس سازمان سینمایی برای فیلم‌هایی که بدون پروانه نمایش به جشنواره‌های خارجی بروند

خط و نشان رئیس سازمان سینمایی برای فیلم‌هایی که بدون پروانه نمایش به جشنواره‌های خارجی بروند

بنابر نصّ صریح آیین‌نامه و دستور العمل نمایش فیلم، هرگونه حضور و نمایش فیلم سینمایی در مجامع و جشنواره‌های خارجی مستلزم أخذ پروانه نمایش است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اخیراً حضور یکی از فیلم‌های سینمایی بدون پروانه نمایش در جشنواره‌ای خارجی، منجر به اعتراض سینماگران و اصحاب رسانه شده است. این در حالی است که طبق قوانین سازمان سینمایی هر فیلمی چه برای اکران داخلی و چه خارجی باید پروانه نمایش داشته باشد. حال معلوم نیست که سازندگان این فیلم به چه علتی بدون أخذ پروانه نمایش به جشنواره خارجی رفته‌اند!

به‌تازگی خزاعی رئیس سازمان سینمایی در خبری مبنی بر لزوم اخذ پروانه ساخت برای فیلم‌های فاقد این پروانه که تولید شده‌اند، به فیلم‌های فاقد پروانه نمایش اشاره کرد و گفت که درباره آنها به‌زودی توضیحات لازم را ارائه خواهم کرد.

حال این معاون وزیر در خبری که از سوی روابط عمومی سازمان سینمایی اعلام شده است گفته که فیلم‌هایی که در جشنواره‌های خارجی می‌خواهند شرکت کنند باید پروانه نمایش خود را أخذ کنند و الا پروانه نمایش آنها برای اکران داخلی دچار مشکل خواهد شد. او در ادامه این تذکر بیان کرده که کار به همین‌جا ختم نخواهد شد و ممکن است که پروانه‌های بعدی کارگردان و تهیه‌کننده اثر صادر نشود.

خزاعی که حضور سینمای ایران را در عرصه بین‌المللی را از ارکان مهم پیکره سینمای ملی ما خوانده می‌گوید:  برای این مهم به زودی آئین‌نامه روشن و شفافی به عنوان راهبرد بین‌المللی سازمان سینمایی تدوین و اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه در مورد حضور فیلم‌های بخش خصوصی در جشنواره‌های جهانی مهم است رعایت آیین نامه‌های قانونی و دستورالعمل‌های اجرایی است که متأسفانه، در سال‌هایی در مقام اجرا و نظارت دچار مسامحه و سهل انگاری شده است.

این تهیه‌کننده از همکاران خود خواسته تا اگر می‌خواهند در جشنواره‌های خارجی، بازار بین‌الملل و دیگر عرصه‌های جهانی حاضر شوند، با معاونت نظارت سازمان سینمایی هماهنگی‌های لازم را بعمل آورند تا در صورت پذیرفته شدن فیلم‌ها در جشنواره‌ها نسبت به بازبینی و صدور پروانه نمایش به موقع برای تسهیل در حضورهای بین‌المللی اقدام شود.

او از امکان اینکه فیلمی در جشنواره‌های خارجی نمایش داده شود اما نتواند در داخل چه در سینماها و چه در نمایش خانگی اکران شود را منجر به ناراحتی خوانده و تأکید کرده که  "از این رو، ضروری است برای پرهیز از این امر سازندگان آثار نسبت به پایبندی به قانون و رعایت آن دقت کنند."

خزاعی با بیان اینکه قانون گرایی، استاندارد سازی، عدالت محوری سرلوحه فعالیت‌ها و سیاستگذاری‌های سازمان سینمایی در دولت سیزدهم است گفت: رعایت قوانین و آئین نامه‌ها اقدامی لازم برای تحقق این محورهاست که خوشبختانه، خانواده سینما نسبت به آن التزام و حساسیت دارند و باید بین قاطبه سینماگران و آن عده قلیلی که به رعایت رویه‌های قانونی بی‌توجه هستند تفاوت قائل شد و این مسأله تعهدی بر گردن سازمان سینمایی است.

باید دید که آیا تهیه‌کننده فیلمی که به‌زودی در جشنواره‌ای اروپایی اکران خواهد شد، تا قبل از اکران اقدام به اخذ پروانه نمایش می‌کند یا خیر؟

انتهای پیام/