شهرخبر

قرارگیری مصلی رشت در فهرست میراث معماری معاصر

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از قرار گرفتن مصلی شهر رشت در فهرست میراث معاصر معماری کشور خبر داد و گفت: ثبت آثار تاریخی در فهرست میراث ملی می‌تواند زمینه حفاظت و صیانت هرچه بیشتر آنها را فراهم آورد.

مصلی رشت

به گزارش ایکنا از گیلان، ولی جهانی،مدیرکل میراث فرهنگی گیلان امروز، 24 اردیبهشت در گفت وگو با خبرنگاران، از قرار گرفتن مصلی شهر رشت در فهرست میراث معاصر معماری کشور خبر داد و گفت: در جریان نشست شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول که در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، مسجد امام خمینی(ره) معروف به مصلی شهر رشت به دلیل بهره‌مندی از شاخصه‌های مکانی و همچنین الگوهای معماری بومی گیلان در فهرست آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان افزود: به دلیل اهمیت و گستردگی کارکردهای مصلی رشت و خاص بودن جایگاه این بنا در فرهنگ مردم گیلان اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان آماده‌سازی پرونده ثبت ملی آن را در دستور کار قرار داده است.

وی  مساجد و مصلی‌ها را به عنوان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های ساختار جوامع اسلامی دانست و تصریح کرد: مساجد و مصلی‌ها علاوه بر محلی برای انجام امور و فرایض دینی و برپایی نماز، محلی برای برپایی اجتماعات بزرگ مذهبی، سیاسی و اجتماعی هستند و این امر نشان‌دهنده نقش این اماکن در هویت فرهنگی مردم است.

جهانی بیان کرد: ثبت آثار تاریخی در فهرست میراث ملی می‌تواند زمینه حفاظت و صیانت هرچه بیشتر آنها را فراهم آورد.

وی اضافه کرد: اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با جمع‌آوری مدارک و مستندات لازم اقدام به تهیه و تنظیم پرونده ثبتی مصلی رشت کرده و خوشبختانه در روزهای گذشته شاهد قرارگیری این اثر در فهرست میراث معماری معاصر از سوی شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول بودیم.

انتهای پیام