شهرخبر

«پاریا و قوی‌تر» از مهم‌ترین نمایشنامه‌های آوانگارد تاریخ ادبیات نمایشی

«پاریا و قوی‌تر» از مهم‌ترین نمایشنامه‌های آوانگارد تاریخ ادبیات نمایشی

نمایشنامه‌های «پاریا» و «قوی‌تر» از آثار آگوست استریندبرگ، نویسنده مشهور سوئدی و یکی از بزرگان تاریخ ادبیات نمایش جهان هستند.

به گزارش خبرگزاری برنا، یوهان اگوست استریندبرگ داستان کوتاه، رمان و نمایشنامه نویس پرکار سوئدی است که در کنار هنریک ایبسن، سورن کیرکگارد و هانس کریستین آندرسن از مهمترین و تأثیرگذارترین نویسندگان اسکاندیناوی به‌شمار می‌آید.

استریندبرگ یکی از بنیان‌گذاران تئاتر مدرن شمرده می‌شود و در وطنش به شکسپیر سوئد معروف بود. او استاد مسلم اکسپرسیونیسم در تئاتر است. ستریندبری در خانواده فقیری در استکهلم به دنیا آمد ..

این نمایشنامه از زمان انتشارش به عنوان آغازگر و یکی از مطرح ترین مونولوگ های تاریخ ادبیات نمایشی جهان محسوب می شود. پس از انتشار «قوی تر» نمایشنامه نویسان متوجه شدند که می شود «به گونه دیگری» هم نوشت.

«قوی تر» محبوب ترین نمایشنامه گروه های آوانگارد و دانشجویان هنری و تئاتری در 100 سال گذشته است. جالب است که یوجین اونیل، نمایشنامه نویس شهیر آمریکایی نمایشنامه «پیش از صبحانه» خود را تحت تاثیر این اثر نوشت.

بخش‌هایی از کتاب:

 فکر نمی‌کنی که هر یک از ما یک حس فروخورده‌ی گناه در درون خود پنهان داریم؟ بله، این یک واقعیت انکارناپذیر است! آیا ما تا به‌حال مثل بچه‌ها دزدی نکرده‌ایم؟ دروغ نگفته‌ایم؟ چرا، قطعاً این کار را کرده‌ایم. آدم‌هایی هستند که در تمام عمرشان این خصوصیت کودکانه را حفظ می‌کنند، طوری‌که اراده‌ی کنترل خود را ندارند، فقط کافی است یک فرصت به‌دستشان بیفتد، آن‌وقت مرتکب جنایت می‌شوند! اما من نمی‌توانم درک کنم که چطور این احساس گناه‌ در تو هست. اگر کودک مقصر نیست، پس باید تقصیر را به گردن کودک دیگری بیندازیم. این نکته‌ی مهمی است...، نمی‌دانم، شاید بعدها نظرم تغییر کرد. من یک‌نفر را کشته‌ام، اما از این کاری که کرده‌ام به‌هیچ‌وجه پشیمان نیستم...

نمایشنامه‌های «سونات اشباح» و «پدر» از دیگر آثار استریندبرگ هستند که در ایران منتشر شده‌اند.

انتهای پیام