شهرخبر

اعضای اوپک ۸۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از سهمیه خود نفت تولید می‌کنند

اعضای اوپک 800 هزار بشکه در روز کمتر از سهمیه خود نفت تولید می‌کنند

اوپک ۲۴.۴۶۴ میلیون بشکه در روز تولید خود را در آوریل افزایش داد، درحالی‌که سهمیه افزایش تولید این گروه طبق قرارداد اوپک پلاس ۲۵.۳۱۵ میلیون بشکه در روز است.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، اوپک بازهم نتوانست در ماه آوریل به هدف تولید خود طبق قرارداد اوپک پلاس رسیده و تولید خود را طبق این قرارداد افزایش دهد.
13 عضو اوپک از جمله ایران، لیبی و ونزوئلا که از قرارداد اوپک پلاس معاف شده‌اند، تنها 153 هزار بشکه در روز افزایش تولید داشتند. طبق گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت که در روز پنجشنبه منتشر شد، تولید این گروه در ماه آوریل به 28.648 میلیون  بشکه در روز رسیده‌است.
سه تولیدکننده برتر اوپک یعنی عربستان، عراق و امارات بیشترین افزایش تولید را در ماه گذشته میلادی داشتند. درحالی‌که تولید در لیبی 168 هزار بشکه در روز کاهش‌یافته و به 913 هزار بشکه در روز رسیده است.
میادین نفتی و پایانه‌های نفتی لیبی در هفته‌های اخیر در بحبوحه اعتراضات و درگیری‌ها بر سر توزیع منابع نفتی در کشور، فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.
غیر از لیبی، ایران و ونزوئلا، 10 عضو دیگر اوپک 24.464 میلیون بشکه در روز تولید خود را در آوریل افزایش داده‌اند‌ درحالی‌که سهمیه افزایش تولید آن‌ها طبق قرارداد اوپک پلاس 25.315 میلیون بشکه در روز بوده‌است.

این به‌معنای 800 هزار بشکه در روز کسری تولید توسط این گروه است که آن را می‌توان نتیجه مشکلات تولید در کشورهای آفریقایی عضو اوپک مانند آنگولا و نیجریه دانست. این دو کشور به‌ترتیب 300 و 400 هزار بشکه در روز کمتر از سهمیه خود تولید کرده‌اند که نتیجه کمبود سرمایه‌گذاری و ظرفیت تولید در این آنهاست.
طبق گفته منابع ثانویه اوپک، عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده این گروه، 127 هزار بشکه در روز تولید خود را افزایش داده و به 10.346 میلیون بشکه در روز رسانده‌است. این در حالی است که سهمیه این کشور حدود 100 هزار بشکه بالاتر و برابر با 10.436 میلیون بشکه در روز است.
عراق به‌عنوان دومین تولیدکننده بزرگ اوپک هم 103 هزار بشکه در روز تولید خود را افزایش داده و به 4.405 میلیون بشکه در روز رسانده‌است و فاصله چندانی با سهمیه 4.414 میلیون بشکه‌ای خود ندارد.
ائتلاف اوپک پلاس هفته گذشته تصمیم گرفت به افزایش تدریجی تولید خود ادامه دهد و تنها 432 هزار بشکه در روز در ماه ژوئن به تولید خود بیفزاید. پیش‌بینی می‌شود این گروه حدود 1.5 میلیون بشکه در روز کمتر از سهمیه تعیین‌شده خود تولید کند.
انتهای پیام/23