شهرخبر

برنامه فرانسه برای جایگزینی گاز روسیه با ضایعات کشاورزی

برنامه فرانسه برای جایگزینی گاز روسیه با ضایعات کشاورزی

دولت فرانسه به منظور کاهش وابستگی خود به گاز طبیعی روسیه که مشمول تحریم‌های غرب قرار گرفته است، می‌خواهد تولید گاز زیستی متان (بیومتان) از زباله‌های کشاورزی را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، دولت فرانسه به منظور کاهش وابستگی خود به گاز طبیعی روسیه که مشمول تحریم‌های غرب قرار گرفته است، می‌خواهد تولید گاز زیستی متان (بیومتان) از زباله‌های کشاورزی را افزایش دهد.

این کشور امیدوار است که گاز زیستی بتواند در کمتر از 10 سال جایگزین سوخت روسیه شود.

کشاورزان فرانسوی از تلاش اروپا برای کنار گذاشتن گاز روسیه ابراز حمایت کرده‌اند و در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی تأسیسات جدید تولید سوخت زیستی هستند و اضافه می‌کند که ایستگاه‌های سوخت زیستی کوچک در حال حاضر صدها یا هزاران خانوار را تامین می‌کنند.

در گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز آمده است که بعید است راه حل استفاده از گاز زیستی (بیوگاز) جایگزینی سریع برای واردات منابع انرژی از روسیه باشد.

بنا بر گزارش‌ها، مقامات فرانسوی از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، چندین اقدام برای تسریع توسعه بیومتان برداشته‌اند.

آسوشیتد پرس به نقل از نمایندگان بخش صنعت فرانسه نوشت که گاز بیومتان حدود 1 درصد از نیازهای انرژی فرانسه را در سال 2021 برطرف کرد و انتظار می رود در سال جاری میلادی به حداقل 2 درصد افزایش یابد.

گازی که از ضایعات کشاورزی به دست می‌آید می‌تواند تا سال 2030، 20 درصد از گاز مصرفی فرانسه را تولید کند که بیشتر از گاز وارداتی فرانسه در سال گذشته از روسیه خواهد بود.

به گفته آندره هوربلت، سخنگوی انجمن بیوگاز آلمان، تولید بیومتان ممکن است ظرف چند سال دو برابر شود، اما ارزان نخواهد بود.

هوربلت توضیح داد: استفاده از بیوگاز برای (تولید) الکتریسیته گران‌تر از انرژی خورشیدی و باد است و همیشه همینطور خواهد ماند.

انتهای پیام/