رئیس جمهوری ترکیه از برنامه آنکارا برای بازگرداندن یک میلیون آواره سوری به کشورشان خبر داد.

تی. آر. تی عربی روز سه شنبه به نقل از رجب طیب اردوغان خبر داد: آنکارا در حال آماده سازی پروژه‌ای است که امکان بازگشت داوطلبانه یک میلیون سوری به کشورشان را فراهم می‌کند.

او در یک پیام ویدئویی در آیین افتتاح پروژه ساخت خانه در ادلب سوریه مدعی شد که ترکیه در کنار مظلومان و قربانیان ایستاده است، چرا که نه تنها درهایش را برای محافظت از آنها باز کرده که برای بازگرداندن آنها به خانه‌هایشان نیز تلاش‌های کافی می‌کند.

به ادعای او، از زمان آغاز عملیات برون مرزی ترکیه در سوریه از سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۵۰۰ هزار سوری به مناطق امنی که تاکنون ایجاد شده بازگشته اند.

اردوغان گفت که بازگرداندن یک میلیون آواره سوری پس از تامین زیرساخت‌های لازم در تعدادی از مناطق شمال غرب سوریه با همکاری شوراهای محلی در ۱۳ منطقه به‌ویژه در اعزاز، جرابلس، تل ابیض و راس العین انجام خواهد شد.

به گفته رئیس جمهوری ترکیه، این پروژه شامل تمام نیازهای زندگی روزمره اعم از مسکن، بیمارستان و زیرساخت‌های لازم است.

اردوغان همچنین با بیان اینکه روابط آنکارا و ریاض در زمینه‌های مختلف به سطح بسیار برجسته‌ای ارتقا می‌یابد، یادآوری کرد که در دیدار هفته گذشته خود در جده با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، به این موضوع پرداخته است.

ترکیه در ۲۵ مهرماه ۱۴۰۰ برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه و الحسکه در شمال این کشور، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد.

یکی از اهداف ترکیه از این عملیات نظامی، ایجاد منطقه امن در شمال سوریه،  حد فاصل شهرهای رأس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه است.

روسیه و ترکیه نیز در جریان مذاکرات «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه و اردوغان در سوچی روسیه در ۳۰ مهر همان سال به توافق ۱۰ ماده‌ای درباره سوریه دست یافتند که مهمترین بخش آن تفاهم بر سر خروج تمام واحدهای متعلق به شبه نظامیان کرد از عمق ٣٠ کیلومتری مرز ترکیه از جمله منبج و مناطق حومه آن است.