شهرخبر

جبران باسیل: همکاری با حزب الله موجب تقویت قدرت کشور می‌شود

جبران باسیل: همکاری با حزب الله موجب تقویت قدرت کشور می‌شود

رئیس جریان آزاد ملی اعلام کرد که همکاری با حزب الله برای مقابله با متجاوزان خارجی موجب تقویت قدرت کشور می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان در گفت‌و گو با المیادین اعلام کرد که یک نظام سیاسی ناسالم در لبنان وجود دارد که نمی توان آن را ادامه داد.

جبران باسیل تاکید کرد: مشکل لبنان فقدان تصمیم سیاسی برای یافتن راه‌حل نجات لبنان است و ما به عنوان بخشی از یک واقعیت سیاسی آن را نمی‌پذیریم؛ چرا که اکثریت کرسی‌های لازم برای تحمیل برنامه خود را نداشتیم.

باسیل وی تظاهرات  اکتبر 2019  را  کودتا علیه خود دانست و گفت که نمی‌توان نام انقلاب بر این جریان گذاشت.

جبران باسیل تاکید کرد: همکاری با حزب الله برای مقابله با متجاوزان خارجی موجب تقویت قدرت کشور می‌شود.

رئیس جریان آزاد ملی لبنان تاکید کرد: من فکر می‌کنم، اولویت ساخت دولت و پروژه حفاظت از سلاحی که از دولت محافظت می‌کند، مکمل یکدیگر هستند.

وی در ادامه افزود: همگان باید فداکاری و ایثارگری مقاومت در حفاظت از لبنان در برابر تجاوزگری اسرائیل را به رسمیت بشناسند.

باسیل با اشاره به اینکه زمان اصلاح سیاست‌های مالی لبنان فرا رسیده است گفت: عاقلانه نیست کسانی که موجب فروپاشی کشور شدند همچنان از حمایت سیاسی برخوردار باشند.

وی افزود: دلار بازیچه دست رئیس بانک مرکزی لبنان است که از آن برای اهداف شخصی و مسائل مربوط به انتخابات استفاده می کند و این چه نوع قانونی است که وقتی قاضی یک حکم قضایی علیه رئیس بانک لبنان صادر می کند، اجرا نمی‌شود؟

رهبر جریان آزاد ملی همچنین گفت که انتظار ندارد که پیش از انتخابات، آمریکا تحریم وی را لغو کند، چرا که این یک تصمیم سیاسی بوده است .

وی با اشاره بر اینکه لبنان «نمی‌تواند در قبال اسرائیل نظاره‌گر باشد»، تأکید کرد: «تا زمانی که اسرائیل در منطقه مستکبر است و به هزینه لبنان تمام می‌شود، لبنان تنها می‌تواند با آن مقابله کند».

باسیل در مورد «ولید البخاری» بازگشت سفیر عربستان به لبنان گفت که این بازگشت به تلاش فرانسه مرتبط است که محدود است و برخی طرف‌ها در لبنان، برنامه کشورهای خارجی را در راستای ضربه زدن به رقبای داخلی اجرا می کنند.

ماه‌ها پس از بحران دیپلماتیک بین ریاض و بیروت که در پی اظهارات درست «جورج قرداحی» وزیر پیشین اطلاع رسانی لبنان به وجود آمده بود، اخیرا وزرای خارجه عربستان و کویت از بازگشت سفرای خود به لبنان خبر دادند.

جبران باسیل افزود: اهل سنت نمی توانند رهبری «سمیر جعجع» رهبر حزب نیروهای لبنانی را در انتخابات بپذیرند و اگر احساس کنم در انتخابات بی انصافی روی داده با اهل سنت متحد خواهیم شد.

سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله نیز با بیان اینکه برنامه حزب نیروهای لبنانی ایجاد جنگ داخلی در لبنان است، تأکید کرد که این حزب بزرگترین تهدید علیه مسیحیان لبنان است.

وی تاکید کرد که ما در حال آماده سازی شکایتی درباره تقلب مالی در انتخابات هستیم که بیش از حد بوده است.

رئیس جریان آزاد ملی تاکید کرد:ما خواهان دوستی با عربستان هستیم که مبتنی بر وابستگی یا منفعت مادی نباشد.

وی در خصوص زمان سفر خود به سوریه گفت که سفر وی در زمان مناسب پس از انتخابات انجام می‌شود و سفر به دمشق به نفع اقتصادی و سیاسی لبنان است.

باسیل در خصوص بیانیه وزارت خارجه لبنان که در آن عملیات نظامی روسیه در اوکراین را محکوم کرده است، تاکید کرد: روابط ما با روسیه عالی است و اگر اطلاع قبلی از آن داشتم با محتوای بیانیه وزارت خارجه مخالفت می‌کردم.

وی تاکید کرد که انتخابات در زمان مقرر برگزار خواهد شد و من هنوز هیچ نشانه ای برای تاخیر یا لغو آن نمی بینم و برخی طرف‌ها هستند که در مورد پیروزی خود در انتخابات به خارجی‌ها دروغ می‌گویند تا فقط از آنها پول بگیرند.

درخصوص نتایج انتخابات آینده پارلمانی کشورش نیز گفت که وی به انتخابات و نتایج آن از خلال سود و ضرر نگاه نمی‌کند.

انتخابات پارلمانی لبنان قرار است یکشنبه پانزدهم می(بیست و پنجم اردیبهشت) برگزار شود، در حالی که حزب الله و متحدانش بر اجرایی شدن و برگزاری انتخابات در موعد مقرر بدون هرگونه شائبه‌ای تاکید می‌کنند، اما جریان غربگرای 14 مارس در برگزاری آن تردید دارند. در فاصله کمتر از یک ماه به برگزاری این رویداد، شاهد مانع تراشی و تشدید دخالت‌های طرف‌های غربی برای پیروزی گروه‌های وابسته به خود هستیم.

انتهای پیام/