شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#حیات وحش#سیاه

ناآگاهی مردم و بی‌تدبیری مسئولین روز سیاه حیات وحش کشور را رقم زد

ناآگاهی مردم و بی‌تدبیری مسئولین روز سیاه حیات وحش کشور را رقم زد

یک کارشناس حیات وحش گفت: در ماجرای تلف شدن پلنگ و از دست رفتن خرس قهوه‌ای ناآگاهی مردم و بی‌تدبیری مسئولین اصلی‌ترین عوامل رقم خوردن یک روز سیاه برای حیات وحش کشور بودند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ روز یکشنه مورخ 4 اردیبهشت شاهد تلف شدن 2 گونه ارزشمند پلنگ ایرانی و خرس قهوه‌ای در استان‌های مازندران و اردبیل بودیم. با وجود اینکه هر دو این جانوران زنده‌گیری شده بودند, پلنگ سرگردان قائم شهر کمتر از یک ساعت و خرس قهوه‌ای نیز در کمتر از 48 ساعت تلف شد که در مورد پلنگ شلیک مستقیم گلوله توسط سرپرست اداره محیط زیست قائم شهر و در رابطه با خرس, برخورد وحشیانه مردم و شکستن دست, پا, ستون فقرات و ..., موجب تلف شدن آن شدند.

در رابطه با این موضوع, داریوش زارع کارشناس حیات وحش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, اظهار کرد: کمبود بودجه سازمان محیط زیست و در نتیجه آن کمبود تجهیزات, بی‌تدبیری مدیران سازمان‌, عدم جذب نیروهای کارآمد, عدم همکاری دیگر ارگان‌ها با سازمان محیط زیست و مهمتر از همه عدم آموزش صحیح مردم در برخورد با حیوانات وحشی و ناتوانی در کنترل هیجانات آن‌ها مواردی بود که روز سیاهی را برای حیات وحش کشورمان رقم زد.

وی ادامه داد: در ماجرای تلف شدن پلنگ در قائم‌شهر با وجود رؤیت این حیوان از حوالی ساعت 6 صبح, زنده‌گیری این حیوان بیش از 5 ساعت به طول انجامید که دلیل آن بنا به اعلام سازمان محیط زیست کمبود تجهیزات مورد نیاز از جمله تفنگ بی‌هوشی, تور زنده‌گیری و ..., بوده است. سؤال این است که چرا باید در استان مازندران که بخش عظیمی از تنوع زیستی کشور را در خود جای داده است, باید این حجم از کمبود امکانات را شاهد باشیم؟

این کارشناس حیات وحش با اشاره به نقش مردم در وقوع این حادثه گفت: در رابطه با نقش مردم در تلف شدن پلنگ 2 مورد عدم ناآگاهی آن‌ها از برخورد صحیح در زمان حضور حیوان وحشی در منطقه مسکونی‌شان و همچنین ناتوانی مسئولین در کنترل آن‌ها مطرح است که در مورد اول ناتوانی سیستم آموزشی و نپرداختن به موضوعات محیط زیستی در سیستم آموزشی کشور و در مورد دوم بحث ناتوانی مدیران در کنترل هیجانات مردم و ناهماهنگی میان دستگاه‌های مسئول مطرح است.

زارع با اشاره به مرگ دلخراش خرس قهوه‌ای به دنبال شکنجه شدن توسط مردم بیان کرد: تلف شدن خرس نیز مورد دیگری از عدم آموزش صحیح و فرهنگ‌سازی در موضوع حیات وحش است؛ اگر افرادی که اقدام به شکنجه خرس کردند, برخورد صحیح با خرس را پس از مهار آن می‌دانستند و به جای حرکات شنیعی مانند شکست ستون فقرات و دست و پای خرس, بلافاصله بعد از رؤیت آن با سازمان محیط زیست تماس می‌گرفتند ممکن بود, خرس از این واقعه جان سالم به در ببرد.

وی به خبر دستگیر شدن عاملان تلف شدن خرس اشاره کرد و گفت: دستگیری عاملان برخورد با خرس تنها خبر مثبت در رابطه با تلف شدن حیات وحش در روز یکشنبه بود اما این پایان ماجرا نیست و امیدوارم یک قاضی آشنا با مسائل محیط زیستی برای بررسی این پرونده انتخاب شود و جریمه و تنبیه این افراد با جرمی که انجام داده‌اند متناسب باشد.

این کارشناس محیط زیست خاطرنشان کرد: باید بپذیریم این ما هستیم که با ساخت و ساز و توسعه شهرها به قلمرو حیات وحش ورود کرده‌ایم و بنابراین باید انتظار حضور گاه و بیگاه آن‌ها در شهرها و روستاها را داشته باشیم, در نتیجه لازم است همه مردم به ویژه مردم محلی و ساکنین مناطق نزدیک به زیستگاه حیات وحش در این زمینه آموزش ببیند و مسئولین نیز توجه به حیات وحش را در اولیوت‌های خود قرار دهند.

انتهای پیام/