شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#سازمان ملل#فوری#کشتار غیرنظامیان

سازمان ملل خواستار پایان فوری خشونت ها در سودان شد

سازمان ملل خواستار پایان فوری خشونت ها در سودان شد

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل کشتار غیرنظامیان در منطقه کرینیک، دارفور غربی در سودان و همچنین حملات به مراکزبهداشتی در روز یکشنبه را محکوم کرده و خواهان پایان فوری خشونت ها شد.

به گزارش مشرق، فرحان حق معاون سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: دبیر کل سازمان ملل متحد با خانواده های قربانیان عمیقا ابراز همدردی کرده و خواستار بهبودی مجروحان شده است.

به گفته وی، دبیرکل تاکید دارد که مسوولیت اصلی حفاظت از غیرنظامیان در دارفور بر عهده دولت سودان است. گوترش همچنین به تلاش‌های مقامات سودانی برای رسیدگی به وضعیت از جمله تعهد به خارج کردن غیرنظامیان مجروح، توجه می‌کند و خواستار تسریع در استقرار نیروهای امنیتی مشترک طبق توافقنامه صلح جوبا است.

فرحان حق گفت: دبیرکل سازمان ملل بر اهمیت تقویت امنیت در دارفور از جمله از طریق اجرای توافقنامه صلح جوبا، تقویت حاکمیت قانون، حفاظت از حقوق بشر و اجرای کامل طرح ملی برای حفاظت از غیرنظامیان تاکید دارد و  خواستار دسترسی بدون مانع به کمک های بشردوستانه و تحقیق مستقل در مورد این کشتار و سایر  خشونت های بین قومی است تا از پاسخگو شدن مسوولان این اقدامات اطمینان حاصل شود.

منابع خبری یکشنبه شب گزارش دادند، در پی خشونت‌ها در دارفور سودان ۱۶۰ نفر کشته و ۲۰ هزار نفر آواره شده‌اند.

به گزارش القدس العربی، کمیساریای پناهندگان و آوارگان در استان دارفور غربی سودان اعلام کرد، در پی خشونت‌ها از منطقه کرینک در این استان که از روز جمعه آغاز شده، ۱۶۰ نفر کشته و بیش از ۲۰ هزار نفر آواره شده‌اند.

در بیانیه کمیساریای پناهندگان و آوارگان استان دارفور غربی آمده است: حوادث خونین و ناگواری در منطقه کرینک در دارفور غربی روی داد که منجر به کشته و زخمی شدن ساکنان منطقه و مهاجمان و نیز آواره شدن حدود ۲۰ هزار نفر شده است.

منبع: ایرنا