شهرخبر

نگاهی به مهم‌ترین افشاگری‌های ویکی‌لیکس

نگاهی به مهم‌ترین افشاگری‌های ویکی‌لیکس

جولیان آسانژ موسس سایت ویکی‌لیکس طی حکمی توسط یک قاضی انگلیسی به طور رسمی به کشور آمریکا تحویل داده خواهد شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،‌ روز چهارشنبه یک قاضی انگلیسی با صدور حکمی رسماً استرداد جولیان آسانژ به ایالات متحده را تایید کرد. این پرونده اکنون برای تصمیم‌گیری به وزیر کشور بریتانیا خواهد رفت، اگرچه بنیانگذار ویکی لیکس هنوز راه های تجدید نظر قانونی دارد.

قاضی منطقه، پل گلدسپرینگ، این حکم را در یک جلسه استماع کوتاه در دادگاه وست مینستر صادر کرد، زیرا آسانژ با لینک ویدیویی از زندان بلمارش و حامیانش در بیرون دادگاه تجمع کردند و خواستار آزادی او شدند.

در پی حکم استرداد رسمی آسانژ به آمریکا مروری داشتیم به افشاگری ویکی‌لیکس در سال‌های اخیر که بعضی از مهمترین آنها در زیر آورده شده است:

-انتشار ویدئوی حملات هوایی 2007 نیروهای آمریکایی که در آن غیرنظامیان عراقی و خبرنگاران توسط نیروهای آمریکایی کشته می‌شدند.

-انتشار بیش از 9 هزار ایمیل هیلاری کلینتون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016.

ویکی لیکس , کشور آمریکا ,

-افشای تقلب در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها به نفع هیلاری کلینتون در رقابت با برنی سندرز.

- انتشار اسناد فراوان درباره جنایات جنگی آمریکا در افغانستان در ژوئیه 2010.

ویکی لیکس , کشور آمریکا ,

-کمک به ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که افشاگری‌های بی‌سابقه‌ای از جاسوسی‌های آن سازمان کرده بود، برای خروج از هنگ کنگ.

ویکی لیکس , کشور آمریکا ,

 نکته جالب توجه پیرامون این وب سایت این است که ویکی لیکس در سال 2011، شروع به قبول کمک‌های مالی از طریق بیت‌کوین کرده بود. همچنین این مجموعه افشاگر اینترنتی، همواره مورد حمایت گروه‌های مخالف نظام سرمایه‌داری و گروه‌های لیبرترین آمریکایی قرار گرفته است.

انتهای پیام/