شهرخبر

بسته‌های اینترنت همراه اول و ایرانسل هم گران شدند / بسته‌های پرمصرف حذف شدند!

سازمان تنظیم مقررات رادیویی با دستور حذف تعدادی از بسته‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول چراغ سبز افزایش قیمت اینترنت را نشان داد.

بسته‌های اینترنت همراه اول و ایرانسل هم گران شدند / بسته‌های پرمصرف حذف شدند!
به گزارش سلام نو به نقل از تجارت نیوز،سازمان تنظیم مقررات رادیویی با دستور حذف تعدادی از بسته‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول چراغ سبز افزایش قیمت اینترنت را نشان داد.

به نظر می‌رسد گران شدن بسته‌های اینترنت پس از شاتل و مخابرات به اپراتورهای تلفن همراه یعنی همراه اول و ایرانسل نیز رسیده است. چرا که به دستور سازمان تنطیم مقررات تعدادی از بسته‌های اینترنتی (بسته‌های به‌صرفه) حذف شدند.

در بخشنامه جدید سازمان تنظیم مقررات آمده است: «با سلام به اطلاع می‌رساند با توجه به دستور سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور و ایمیل اپراتورهای ایرانسل و همراه اول بسته‌های اینترنتی از فردا یکشنبه تاریخ ۲۱/۰۱/۱۴۰۱ (روز گذشته) حذف می‌گردد و تا زمان ارائه بسته‌های جدید از سمت اپراتورها بسته‌های ارائه شده در پنل در دسترس قرار داده خواهد شد.»

پاسخ اپراتورها چیست؟

پیگیری‌ها از یکی اپراتورهای تلفن همراه به این نتیجه رسید: «سال گذشته وزارتخانه و رگولاتوری اعلام کرد که با تعرفه‌های کنونی نمی‌شود کیفیت خدمات را بهبود بخشید. چون تعرفه‌های حال اصلا برای اپراتورها مقرون به‌صرفه نیست. اپراتورهای ثابت و همراه نیز برای افزایش کیفیت و توسعه زیرساخت‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری و در نهایت پول بیشتری هستند.

از سوی دیگر چون تعرفه‌ها از سال ۹۵ تغییری نکرده، درآمد اپراتورها نیز در چند سال اخیر افزایش نداشته‌است. اما هزینه‌های تامین اینترنت در یک سال اخیر به ویژه برای اینترنت بخش ثابت بالا رفته‌است.

با وجود این حالا هم قرار نیست تعرفه به آن صورت افزایش پیدا کند. رگولاتوری یک سقف و کف برای اینترنت در نظر گرفته‌است. سقف به معنای این است که هر کیلوبایت اینترنت ۰٫۴ ریال است برای سیم‍‌کارت‌های دائمی و برای سیم‌کارت‌های اعتباری ۰٫۶ ریال است. در نهایت هر یک گیگ برای سیم‌کارت‌های دائمی قیمت ۴۰ هزار تومان و سیم‌کارت‌ اعتباری ۶۰ هزار تومان می‌شود.

کف قیمتی که رگولاتوری در نظر گرفته‌است به این معنی است که اپراتور ۱٫۱۴ این مبلغ را نمی‌توان ارزان‌تر بدهد. در حال حاضر نیز اپراتورها (ثابت و همراه) کف قیمت را انتخاب کردند.

طبق قانون رگولاتوری هر اپراتور مجوز این را دارد که هر گیگ اینترنت را ۴۰ هزار تومان یا ۶۰ هزار تومان بفروشد. اما برای اینکه مردم قدرت خرید داشته‌باشند و به نوعی بحث رقابت در میان است، قیمت اینترنت در پایین‌ترین سطح خود است.

در نهایت اپراتورها برای جلوگیری از ورشکستگی، کمی قیمت اینترنت را افزایش می‌دهند. در واقع اکنون تعدادی از بسته‌های شاتل، مخابرات، همراه اول، ایرانسل و رایتل حذف شدند و هنوز افزایش قیمتی اتفاق نیافتاده است.

با این حال حتی اگر قیمت بسته‌های اینترنت افزایش یابد، براساس اعلام رگولاتوری، اقدامی قانونی است. همچنین، با توجه به سه برابری شدن مصرف اینترنت در کشور، اگر زیرساخت‌ها توسعه پیدا نکند و آنتن‌های جدید اضافه نشود، کیفیت اینترنت بهبود پیدا نمی‌کند.»