شهرخبر

ورود نخستین قاضی زن سیاه‌پوست به دیوان عالی آمریکا

کدخبر: 487218
اقتصادنیوز: مجلس سنای آمریکا «کتانجی جکسون براون» را به عنوان نخستین قاضی زن سیاهپوست دیوانعالی این کشور تایید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا کتانجی براون جکسون با ۵۳ رای موافق در مقابل ۴۷ رای مخالف در سنا تایید شد. او بلافاصله سوگند یاد نخواهد کرد. جکسون پس از بازنشستگی قاضی فعلی استفان بریر در تابستان امسال آغاز به کار خواهد کرد.

جمهوری خواهان که مخالف براون  بودند وی را متهم به ملایمت در مقابل جرم و جنایت کرده و از او در خصوص صدور احکام نه چندان سختگیرانه در پرونده های آزار جنسی کودکان انتقاد کردند اما این حملات نتوانست از تایید جکسون جلوگیری کند و صلاحیت او در نهایت با اکثریت آرا تصویب شد.

این قاضی زن ۵۱ ساله، جانشین استفان بریر قاضی لیبرال بازنشسته می‌شود که با ۸۳ سال عمر مسن ترین عضو دادگاه عالی این کشور است. از ۱۱۵ نفری که تا کنون در دیوان عالی آمریکا حضور داشته اند، تنها دو نفر سیاهپوست و هر دو آنها  مرد بوده اند.

جکسون نخستین زن سیاهپوست در آمریکا است که به عنوان قاضی عالی ترین دادگاه این کشور منصوب شده است. او همچنین ششمین زنی خواهد بود که در دیوان عالی که در حال حاضر تنها سه قاضی زن دارد، خدمت می کند.

هم اکنون در دیوان عالی آمریکا ۶ قاضی محافظه کار و ۳ قاضی لیبرال حضور دارند که تعدادی از آنها توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا منصوب شده اند.