شهرخبر

فواید حیرت انگیز درست نفس کشیدن

کارگر آنلاین| اهمیت تنفس سالم را همه می دانیم اما درباره ی فواید درست نفس کشیدن چطور؟ این عمل به ظاهر ساده تاثیرات حیرت آوری روی جسم و روان انسان دارد که خوب است بدانید.

فواید جسمی درست نفس کشیدن
تنفس ما را زنده نگه می دارد:

تنفس بیرونی در سطح ریه انجام می شود. بدین گونه که هوا از بیرون وارد بدن و ریه ها شده و در هر دقیقه 12 تا 15 بار از ریه خارج می شود که به آن تنفس بیرونی می گویند. تنفس درونی در سطح بافت و سلول، باعث تغذیه سلول ها همراه با اکسیژن می شود. این اکسیژن از طریق خون به سلول ها می رسد و کربن دی اکسید اضافه را بیرون می دهد. این فرایند اکسیژن رسانی از طریق خون داخل رگ ها ادامه پیدا می کند تا اینکه خودش را به قلب می رساند و اکسیژن جدید دریافت می کند.

فواید تنفس صحیح
باعث ریلکس شدن عضلات می شود:

هر تنفس نقش مجزایی دارد و یکی از نقش های دم و بازدم در ریلکس کردن و آرامش است. به این گونه که تنش، سفتی، ناراحتی و درد را کاهش می دهد.
فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند:

باعث کاهش فشار خون و آرام کردن ضربان قلب می شود. زمانی که ماهیچه ها تنش بیش از حد را بیرون بدهند، رگ های خونی آرام می شوند، فشار خون بهبود پیدا کرده و همه چیز به سطح نرمال و طبیعی خود بر می گردد.

تنظیم ضربان قلب
سم زدایی را افزایش میدهد:

عادت صحیح تنفس به سیستم لنفاوی کمک می کند تا عملکرد درستی داشته باشد و سموم مضر را بیرون بدهد. همین پاکسازی بدن باعث انرژی رسانی به بدن نیز خواهد شد.
اجزای مهم بدن را سالم نگه میدارد:

همه سیستم های تنفسی، گردش خون، سیستم عصبی، گوارشی، ادراری را سالم نگه می دارد. زیرا همه این ها به تنفس سالم وابسته هستند.

نفس کشیدن درست
فواید روانی درست نفس کشیدن
درد را کم می کند:

در بخش های قبلی نمناک خواندید که با تنفس صحیح اندورفین ها آزاد می شوند که به از بین بردن درد کمک می کنند. تنفس عمیق راهی برای آزاد کردن اندورفین است که احساس آرامش، سلامت و کاهش درد را افزایش می دهد.
سیستم عصبی را متعادل می کند:

سیستم عصبی تأثیر مستقیمی روی قسمت های دیگر بدن دارد. سیستم عصبی سمپاتیک مخصوص ذهن هوشیار، پاراسمپاتیک ذهن نیمه هوشیار، سیستم عصبی انتریک یا همان مغز دوم، همگی باعث سلامت مغز می شوند و در نتیجه کل بدن در وضعیت بهتری قرار می گیرد که همه این ها وابسته به تنفس صحیح است.

 آرامش
اضطراب ، استرس و وحشت را می کاهد:

بعضی از شرایط هستند که باعث افزایش ضربان قلب، سبک شدن سر، ناراحتی در قفسه سینه و تنگی نفس می شوند و در نتیجه ذهن از طریق بهبود علائم ترس و اضطراب می تواند به آن ها پاسخ بهتری بدهد که همه این ها از طریق تکنیک صحیح تنفس ایجاد می گردد.
باعث بهبود اختلالات خواب و بی خوابی می شود:

تمرین های تنفسی به خواب بهتر فرد کمک می کند، آرامش و تنفس عمیق به آرام کردن سیستم عصبی سمپاتیک کمک می کند، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را نیز ریلکس می کند و باعث می شود که ما کنترل ذهن و بدن خود را داشته باشیم و در نتیجه ضربان قلب بهبود پیدا کرده و حس آرامش در افراد بالا می رود.

 بهبود بی خوابی
مدیتیشن را ارتقا می دهد:

تنفس صحیح باعث آگاهی از بدن و افزایش تمرکز می شود و مدیتیشن های تنفسی بهتر از قبل انجام می گردند بنابراین هر چقدر که مدیتیشن بهتر انجام شود، وضعیت روحی، روانی و جسمی نیز بهبود پیدا خواهد کرد.