شهرخبر

وزیر امور خارجه چین به اظهارات جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید واکنشی معنادار و در عین حال کمی تند نشان داد.

وزیر امور خارجه چین

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، «وانگ یی» گفت: «زمان ثابت خواهد کرد که موضع چین در مورد جنگ اوکراین، در سمت درست تاریخ بوده است و چین به قضاوت‌های مستقل بر اساس محاسن موضوع و با رویکردی عینی و منصفانه ادامه خواهد داد.»

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه چین، «وانگ یی» به خبرنگاران گفت: «ما هرگز هیچ اجبار و فشار خارجی را نمی‌پذیریم و همچنین با هرگونه اتهام و سوء ظن بی‌اساس علیه چین مخالفیم.»

وانگ ادامه داد: «راه‌حل بلندمدت کنار گذاشتن ذهنیت جنگ سرد، خودداری از درگیر شدن در رویارویی گروهی و تشکیل واقعا یک ساختار امنیتی منطقه‌ای متعادل، مؤثر و پایدار است. تنها از این طریق می‌توان به ثبات بلندمدت در قاره اروپا دست یافت.

اظهارات او پس از آن بیان می‌شود که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز جمعه با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین در تلاش برای منصرف کردن پکن از کمک به روسیه صحبت کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در آن زمان گفت: «چین باید خودش تصمیم بگیرد که کجا می‌خواهد بایستد و چگونه می‌خواهد کتاب‌های تاریخ به آنها نگاه کنند و اقداماتشان را ببینند. این تصمیمی است که رئیس جمهور شی باید بگیرد.»

در حالی که چین صراحتا روسیه را محکوم نکرده، اما حمایت صریحی نیز از این کشور نکرده است.

کارشناسان بر این باورند که با تشدید بحران اوکراین، پکن در حال حرکت در موقعیت پیچیده‌ای است و تلاش می‌کند شراکت استراتژیک خود با مسکو را متعادل کند و در عین حال روابط اقتصادی را با غرب حفظ کند.

ایالات متحده با احتیاط مشاهده کرده است که شی جین‌پینگ با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، همکاری نزدیکی را ایجاد. در خلال گفت‌وگوهای ماه گذشته در پکن، شی و پوتین پیوستگی  خود را به امضا رسانده و در بیانیه‌ای طولانی اعلام کردند که این رابطه نامحدود است.