شهرخبر

لیست غذاهای سردی و عوارض مصرف سردی ها+ مصلح آنها

کارگر آنلاین| در کنار غذاهای طبع گرم، غذاهای طبع سرد از مواد غذایی پرکاربرد می باشند که ما از آنها استفاده می کنیم. اما مصرف کم یا زیاد این دسته چه عوارضی به همراه دارد؟

تاثیر مصرف بیش از حد غذاهای سرد

گردش خون
لیست خوراکی های سرد مزاج

مواد غذایی با طبع سرد شامل موارد زیر می باشند :
گوشت، غذاهای دریایی و لبنیات با طبع سرد

گوشت ماهی
میوه هایی که طبع سردی دارند

هندوانه
سبزیجات با طبع سرد

معمولا سبزیجات آب دار دارای طبع سرد هستند مانند :

دانه ها با طبع سرد

گندم
ادویه ، چاشنی و نوشیدنی های با طبع سرد

روغن کنجد
عوارض مصرف غذاهایی با طبع سرد

زیاده روی در مصرف غذاهایی با طبع سرد و مصرف آنها بدون مصلح و همچنین در فصل سرد سال باعث بروز این علائم در بدن خواهند شد:

همه افراد علاوه بر افراد سرد مزاج در فصول سرد سال نباید در مصرف مواد غذایی با طبع سرد زیاده روی کنند زیرا سریعتر مریض می شوند. استفاده از آب ولرم، کم کردن مصرف میوه هایی مانند خیار و هندوانه، کاهو را به حداقل برسانید. پرا که این مواد غذایی باعث غلظت خون بیشتر و در نتیجه بی حالی، خواب آلودگی و ضعف شما می شوند.

دل درد
عوارض سردی و ابتلا به ام اس

ابتلا به بیماری ام اس یکی از عوارض خطرناک استفاده بی رویه از مواد غذایی طبع سرد در افراد سرد مزاج است. افراد سرد مزاج اگر در خوردن مواد غذایی سرد مانند ترشی ها، ماست، عدسی و … زیاده رو کنند؛ روی سیستم عصبی آنها تأثیر گذاشته و ممکن است شانس ابتلا به بیماری های عصبی مانند ام اس را افزایش دهد بنابراین حفظ تعادل در مصرف مواد غذایی موجب کاهش خطر در ابتلا به این بیماری ها می شود.
ارتباط کبد چرب و سردی ها

یکی دیگر از مشکلات و مضرات غذاهای طبع سر ، کبد چرب می باشد. کبد به طور کلی دارای طبع گرمی می باشد و استفاده زیاد این مواد غذایی، موجب به هم خوردن تعادل طبع کبد و بروز کبد چرب می شود. پس اگر مزاج شما سرد است کمتر از مواد غذایی با طبع سرد استفاده کنید.

کبد چرب
اختلالات عصبی و مغزی با خوردن سردی ها

جدا از طبع سرد و مزاج هر شخصی، اگر مصرف غذاهای سرد به طور مداوم تکرار شود روی بدن و سیستم عصبی تاثیر منفی می گذارد. زیرا طبع بیشتر افراد با افزایش سن، به سردی می گراید و با مصرف این گونه مواد غذایی، میزان سردی بدن بیشتر می شود و موجب اختلال در عملکرد مغز خواهد شد. بنابراین دیگر مضرات مصرف غذاهای سرد را می توان مشکلات عصبی به خصوص در افراد مسن می توان نام برد. به همین دلیل بهتر است در کنار غذاهای طبع سرد از مواد مصلح استفاده کنید تا تأثیر این سردی ها کاهش پیدا کند.
مصلح سردی ها

هر مزاجی که دارید، برای رهایی از مشکلات و بیماری های ناشی از مصرف غذاهایی با طبع سرد بهتر است آنها را به همراه مواد غذایی مصلح زیر میل کنید:
غذا

گوشت گاو
سبزیجات

میوه ها

توت فرنگی و عسل
لبنیات

مصرف بیش از اندازه مواد غذایی با طبع سرد هم در افراد با مزاج سرد هستند و هم در افرادی که دارای طبع گرم هستند، مشکلاتی را به وجود بمی آورد. بنابراین با شناخت طبع مواد غذایی و استفاده از آن ها در فصل های مناسببه همراه مواد غذایی مصلح متناسب، از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند و به سلامت بدن کمک می کند.