شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#قاچاق

دستگیری سردسته باند بین‌المللی قاچاق انسان در مریوان

فرمانده انتظامی مریوان گفت: با تلاش شبانه روزی ماموران پلیس فتای شهرستان سردسته باند بین‌المللی قاچاق انسان در این شهرستان شناسایی و دستگیر شد.

قاچاق انسان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سرهنگ کامبیز رستم‌نیا روز جمعه ۲۷ اسفند اظهار داشت: در پی اقدامات اطلاعاتی و تلاش‌های شبانه روزی ماموران پلیس فتا شهرستان مریوان در رابطه با موضوع قاچاق انسان و به دست آوردن اطلاعاتی مبنی بر اینکه سردسته یک باند بزرگ قاچاق انسان در این شهرستان حضور دارد موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: این فرد که در مریوان حضور داشت به صورت خیلی گسترده و حرفه‌ای با همکاری سایر اعضای باند و در قبال دریافت وجه اقدام به قاچاق اتباع کشورهای پاکستان، افغانستان و سایر کشورهای اطراف به داخل کشور می‌کرد.

فرمانده انتظامی شهرستان مریوان ادامه داد: این فرد همچنین ایرانیانی که به هر دلیلی قصد خروج غیر قانونی از کشور را داشتند به صورت غیرمجاز به کشورهای خارجی انتقال داده و مجوزهای عبور برای این افراد در  آن کشورها را جعل و تهیه می‌کرد.

وی اظهار کرد: با رصد اطلاعاتی و فنی شبانه روزی و جمع آوری دلایل کافی و شناسایی دقیق محل اختفای متهم پس از هماهنگی با مقام قضایی در یک عملیات پیچیده متهم در چتر اطلاعاتی مامورین انتظامی قرار گرفته و دستگیر شد.

سرهنگ رستم‌نیا ادامه داد: در بازرسی از مخفیگاه این متهم اسناد و مدارک قابل‌توجهی و همچنین تجهیزات فنی مرتبط با موضوع از جمله روادید بین‌المللی، کیملیک یا کارت‌های اقامت کشور ترکیه، کاغذهای مخصوص صدور کارت اقامت، سیستم‌ها و چاپگرهای پیشرفته که به طرز ماهرانه اقدام به جاساز آنها کرده بود کشف و ضبط شد.

وی افزود: در بررسی های بعدی مشخص شد متهم در داخل و خارج از کشور در این زمینه فعالیت بسیار گسترده‌ای داشته است.

سرهنگ رستم‌نیا ادامه داد: متهم با قرار مناسب روانه زندان شد و تحقیقات بعدی در این رابطه با همکاری پلیس اینترپل در جهت شناسایی سایر افراد مرتبط در دستور کار قرار دارد.

شهرستان مرزی مریوان در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است این شهرستان هم مرز با کشور عراق است.