شهرخبر

کرملین اعلام کرد، آمریکا باید تاثیر تحریم‌های غرب علیه منافع روسیه در قبال توافق هسته‌ای ایران را لحاظ کند.

پوتین پسکوف

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه روز سه شنبه (امروز) درباره مواضع مسکو در قبال مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های ایران اظهارنظر کرد.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین به خبرنگاران در مسکو پایتخت این کشور درباره مواضع روسیه در قبال مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های غیرقانونی اعمال شده علیه ایران و احیای برجام توضیحاتی ارائه داد.

سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد، منافع این کشور در توافق هسته‌ای ایران تحت تأثیر تحریم‌های غرب علیه مسکو قرار خواهد گرفت بنابراین ایالات متحده باید اطمینان حاصل کند که منافع ملی روسیه به طور کامل در نظر گرفته شده است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روسیه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات در وین به منظور احیای برجام تصریح کرد: «تحریم‌ها علیه روسیه به صورت مستقیم بر منافع کشورمان در رابطه با آن توافق تأثیر می‌گذارد».

این مقام روس با بیان اینکه ایالات متحده موضع روسیه درباره مذاکرات وین را می‌دانست، تصریح کرد که این «یک موضوع برای ادامه گفت‌وگوها وجود داشت و این واقعا چیزی است که برای ما بسیار مهم است».

اظهارات سخنگوی کرملین در شرایطی مطرح شده که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران ظهر امروز (سه‌شنبه) به منظور دیدار و گفت‌وگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود در مسکو، در محل وزارت خارجه فدراسیون روسیه حاضر شد.

سرگئی لاورف در این دیدار ضمن خیرمقدم به وزیر خارجه ایران و همراهان برای حضور در مسکو اظهار داشت: گفت‌وگوی بسیار مفصل و برای اجرایی کردن و عملیاتی ساختن توافقاتی که در سطح روسای جمهور در شهر مسکو صورت گرفت.

وزیر خارجه روسیه بیان کرد: در حال حاضر در خصوص اسناد راهبردی کار می‌کنیم که به نفع روابط است. خیلی خرسندیم اشاره کنیم علیرغم عواملی که در دنیا رخ می‌دهد، تبادلات تجاری و حجم روابط تجاری رکورد زده و پارسال افزایش ۸۰ درصدی داشته است و به حدودا چهار میلیارد دلار رسیده است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه درباره مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های ایران هم اظهارنظر کرد و تصریح کرد: اطمینان دارم که روابط دو کشور افق بهتری دارد و به خصوص اینکه مذاکرات درباره برجام الان در حالت نهایی قرار گرفته است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین درباره بحران اوکراین و تنش‌های کشورهای غربی با روسیه هم صحبت کرد.

وی گفت: برای صحبت درباره روند و موضوعات مورد مذاکره با اوکراین در انظار عمومی زود است. مذاکرات دشوار است اما ادامه آن اقدام مثبتی است.

وی افزود: «ادامه مذاکره با غرب درباره تضمین‌های امنیتی به شکل گذشته، به‌واسطه تغییر در اوضاع کنونی، دشوار است. اقتصاد ما در حال تجربه مشکلاتی است اما نمی‌توان گفت تحریم‌های غرب اقتصاد روسیه را نابود کرده است. کرملین بسیار متأسف است رهبران اروپا و آمریکا درباره حمله ملی‌گرایان اوکراین به دونتسک و مرگ غیرنظامیان سکوت کردند.