به گزارش خبرگزاری برنا، در ابتدای این مراسم که با پخش آیاتی از کلام ا... مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد مژگان زرگر، مدیر اجرایی جشنواره ضمن خوش آمدگویی به اصحاب رسانه  و تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) گفت:  اولین نشست خبری موسسه تصویر شهر و جشنواره بین المللی فیلم شهر در  دو بخش برگزار  خواهد شد.

بخش اول  گزارش اجمالی از فعالیت های فرهنگی؛ هنری و اجرایی موسسه در سه ماهه آخر سال 1400 و همچنین  فعالیت های پیش روی موسسه با ذکر اولیت ها و سپس اقدامات انجام شده در خصوص برنامه ریزی و اجرای هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر با برگزاری جلسات شورای سیاستگذاری و اجرایی  جشنواره هشتم و کلیدخوردن این دوره به شکل فشرده با بازنویسی فراخوان؛ طراحی و انتشار پوستر فراخوان؛ به روز رسانی سایت جشنواره و ساخت تیزر فراخوان لذا از حاضران دعوت کرد با تماشای کلیپ میزبانی پردیس سینمایی ملت به عنوان سینمای مردمی در چهلمین جشنواره فیلم فجر جلسه را دنبال نمایند.

موسسه تصویر شهر پس از گذر از زیرساختها، آماده تولید همسو با اهداف مدیریت کلان شهری شده است.

در بخش اول این نشست، اکبرشاهی ضمن خوش آمدگویی به حاضران و تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد حضرت مهدی (عج) و با ابراز خرسندی از برگزاری اولین نشست رسانه ای با حضور همکاران رسانه در این ایام فرخنده و در آسانه سال نو گفت: در بخش ابتدا به مرور فعالیت های 3 ماهه انتهایی سال 1400 خواهم پرداخت و در بخش دوم در خصوص هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی در حوزه شهری و مدیریت کلان شهر تهران در خدمت هستیم.

مدیرعامل موسسه تصویر شهر با دسته بندی فعالیت های موسسه به شکل تیتروار به برنامه های انجام شده و پیش روی موسسه پرداخت:

•     مراسمها و بزرگداشت ها:

اکبرشاهی مراسمها و بزرگداشتهای برگزار شده در موسسه را به شرح زیر بیان کرد:

•    بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار دل ها؛ حاج قاسم سلیمانی

•    نشست خبری سریال صوتی رئیس جمهور

•    جشن میلاد حضرت زهرا(ص) و مراسم بزرگداشت مقام زن

•    برگزاری همایش ارتقا کسب و کار

•    گالری پردیس سینمایی ملت میزبان نمایشگاههای هنری

در بخش فعالیت های اجرایی گالری پردیس ملت نیز برگزاری نمایشگاه نقاشی «با من بخوان»، نمایشگاه نقاشی «جایزه مونه»، نمایشگاه پوستر و دیوارکوب «سینما و قصه های انقلاب» و نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره «طنز و کاریکاتور بحران» را ذکر کرد.

•    حوزه نمایش و اکران

 اکران مردمی فیلم گربه سیاه ، اکران مردمی فیلم بی همه چیز ،اکران فیلم منصور ویژه راهور تهران، اکران خصوصی فیلم مستطیل قرمز واکران مردمی فیلم مورچه خوار از فعالیت های موسسه در زمینه اکران و نمایش بود.

در بخش اکران مردمی جشنواره فیلم فجر نیز پردیس های سینمایی ملت، راگا و تماشا در چهلمین جشنواره فیلم فجر میزبان مردم بودند که میزان استقبال مخاطبان در پردیس ها به شرح زیر بوده است:

•    پردیس سینمایی ملت : 21504 نفر

•    پردیس سینمایی راگا : 4877 نفر

•    پردیس سینمایی تماشا : 4135 نفر

در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت، 22 فیلم اکران شد که 11 فیلم با حضور عوامل آن به نمایش درآمد.  عوامل فیلم های سینمایی «بدون قرار قبلی»، «مرد بازنده»، «موقعیت مهدی»، «شادروان»، «دسته دختران»، «نمور»، «علف¬زار»، «ملاقات خصوصی»، «برف آخر»، «هِناس»، «لایه های دروغ» در کنار مردم حضور داشتند.

مهمانان ویژه ای که در این دوره از جشنواره در پردیس ملت حضور داشتند: «محسن رضایی» معاون اقتصادی رئیس جمهور و دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، «سردار سعید محمد» مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ، «حمید شاه آبادی» معاون سیما، مدیران محترم شبکه های مختلف صداوسیما ؛ رئیس محترم  سازمان سینمایی و جمعی از مدیران ایشان، مدیران سازمانها و نهادی فرهنگی و هنری و همچنین خانواده معظم و معزز سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و  شهیدان سلیمانی، باکری، همت و ساجدی

اکران هشت فیلم های منتخب چهلمین جشنواره فیلم فجر برای مدیران و کارکنان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فرهنگسرای اندیشه و اکران 20 سانس فیلم های منتخب چهلمین جشنواره فیلم فجر برای کارکنان مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران و همچنین بیست  سانس نمایش فیلم های جشنواره برای مدیران سازمان صدا و سیما در پردیس سینما گالری ملت از دیگر فعالیت های حوزه اکران و نمایش موسسه بوده است.

پردیس ملت میزبان بخش جایزه سینمایی ققنوس بود

در این دوره بنا به درخواست سازمان سینمایی و موافقت ریاست محترم سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران سالن 12 پردیس ملت به میزبانی بخش جایزه سینمایی ققنوس تعلق گرفت که روزانه شاهد حضور سینماگران، اساتید و اندیشمندان حوزه فیلم  و سینما بودیم.

•    درخشش فیلم بدون قرار قبلی تازه ترین تولید مشترک موسه تصویر شهر و بنیاد سینمایی فارابی در جشنواره چهلم فجر

فیلم سینمایی «بدون قرار قبلی» در بخش سودای سیمرغ چهلمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت که در ۵ رشته: بهترین فیلمبرداری، بهترین صدابرداری، بهترین صداگذاری، بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی نامزد دریافت سیمرغ بلورین از چهلمین جشنواره فیلم فجر شد که در نهایت توانست سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی (جایزه ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی) و سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به صورت مشترک با فیلم «علف زار» را دریافت کند.

این فیلم همچنین در آئین اختتامیه بخش تجلی اراده ملی چهلمین جشنواره فیلم فجر توانست جوایز زیادی را از آنِ خود کند:  

اهدا جایزه هیات داوران آستان قدس رضوی ، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی و حوزه اجتماعی وزارت ارشاد،اهدا جایزه ویژه شهرداری مشهد، جایزه ویژه هیأت داوران معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، جایزه ویژه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، جایزه هیأت داوران معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،جایزه هیأت داوران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دومین فیلم برگزیده یازدهمین جایزه سینمایی ققنوس (سینما انقلاب)

•    توسعه و نگهداری

این مدیرفرهنگی توسعه و نگهداشت را یک جریان جاری و بدون توقف دانست  و گفت: در حوزه توسعه و نگهداشت دو ماموریت مهم داریم اول توجه ویژه به پردیس سینمایی راگا و تماشا است. با مطالعه آمار مخاطبین پردیس راگا در سه ماه گذشته در بعضی ایام شاهد ضریب اشغال بالای 40 درصد صندلی های آن سینما بودیم و این نشانه بسیار مهمی برای توجه ویژه به آن پردیس سینمایی است.

دوم دستور ریاست محترم سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برای شناسایی امکانات و فضاهای در اختیار سازمان برای افزایش ظرفیت اکران در شهر تهران است.

اکبرشاهی در ادامه گفت: پیگیری برای در اختیار گرفتن پارکینگ ضلع جنوبی پردیس ملت، پیگیری اخذ مجوز آتشنشانی،اصلاح و راه اندازی سیستم برق اضطراری پردیس ملت با تعویض 180 باتری ،اصلاح و راه اندازی سیستم برق اضطراری پردیس تماشا با تعویض 36 باتری،راه اندازی سرور متمرکز سرویس های فعال پردیس ملت وآغاز فرایند اصلاح روکش صندلی های سالن اصلی پردیس راگا  از اهم این فعالیت ها بود.

در ادامه اکبرشاهی در خصوص برنامه های پیش روی موسسه تصویر شهر به اختصار توضیح داد:

•    نیروی انسانی

مدیرعامل موسسه نیروی انسانی را از مهمترین ارکان موسسه برشمرد و گفت: توجه به معیشت پرسنل و اصلاح احکام حقوق و دستمزد ، تدوین نظام نامه شغلی پرسنل موسسه تصویر شهر، چارت و اصلاح الگوی نیرونی انسانی ، ایجاد مدیریت پخش فیلم و ایجاد مدیریت برنامه ریزی مواردی است که در این بخش با قدرت دنبال میشود.

 

•    تولید

اکبرشاهی در زمینه تولید با اشاره به این موضوع که تولید ماموریت جدید مدیریت این موسسه خواهد بود گفت:  آرایش جدید نیروی انسانی در حوزه تولید صورت گرفته و با اضافه شدن کارشناسان جوان و خبره به این بخش در زمینه اجرایی؛ محتوایی ؛  نوشتاری و فیلمنامه و با شروع مطالعه تعداد زیادی طرح و فیلمنامه امید است سال 1401 سال تولید برای موسسه تصویر شهر باشد.

 

با شعار شناخت و باز تعریف حقوق و اخلاق شهروندی و شهر نشینی با محوریت مدیریت جهادی، امید به آینده و پیشرفت برای تحقق چشم انداز "کلان شهر تهران؛ الگوی جهان اسلام‌"هشتمین جشنواره بین المللی  فیلم شهر  برگزار میشود.

در بخش دوم این نشست رونمایی از پوستر فراخوان جشنواره توسط دبیر جشنواره و مسعود میر از روزنامه همشهری انجام شد .

طراح پوستر و تیزر فراخوان  روح ا... موحدی هنرمند جوان کشور،  کارشناس ارشد گرافیک از دانشکده هنرهای زیبا و برگزیده دوره گذشته جشنواره فیلم شهر است.

مجید اکبرشاهی در خصوص اهداف جشنواره گفت: ایجاد جریان نشاط و سرزندگی در بین جامعه هنری  به عنوان یکی از مهمترین پیش ران های فرهنگی و اجتماعی کشور از اولین و مهمترین برداشت های یک جشنواره است. بهره مندی از زبان هنر که امروزه مهمترین ابزار طراحی و انتقال پیام است مدیریت شهری را بر آن داشته که از این ظرفیت غافل نشده و با تعریف رابطه دو سویه تحت عناوین مختلف از جمله جشنواره به این موضوع بپردازد. این جشنواره به عنوان مهمترین رویداد سینمایی مدیریت شهری در سال 1401 بر آن است تا از بهره گیری از زبان هنر که در همه فعالیت های جامعه نقش کلیدی ایفا مینماید و همه بر آن اتفاق نظر دارند و آن را به عنوان یک  ابزار پیش برنده تلقی می کنند واین ابزار توانسته  گره های زیادی را باز کند و حتی دیده شد که در سالهای ابتدایی انقلاب اسلامی ایران خیلی از اتفاقات در حوزه های اجتماعی از زبان هنر بیان و به وقوع پیوست و مدیریت شهری نیاز به این ابزار قدرتمند و موثر دارد تا برای اداره شهر و طراحی شهری با هنرمند پیوند خورده و  ما بر این هستیم که این پیوند و نزدیکی بین هنرمندان و مدیران شهری را ایجاد کنیم تا در تعامل متقابل کمک کنند به پیشرفت و اداره شهر، لذا این دوره از جشنواره در شش بخش « مسابقه سینمای ایران»، « مسابقه سینمای بین الملل»،  «مسابقه محله » ، «مسابقه تبلیغات و اطلاع رسانی سینمای ایران»، « مسابقه آفرینش های شهری» و « جنبی» برگزار خواهد شد.

این مدیرفرهنگی در رابطه با موضوعات جشنواره بیان کرد: توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی، به تصویر کشیدن تغییرات فرهنگی نقد تصویری، تحکیم بنیان خانواده ،توسعه زیرساخت های شهری ، مواجهه با بحران و مصائب با زیر مجموعه بلایایی طبیعی (با نگاه ویژه به بیماری کرونا)، حکمرانی شهری با زیر مجموعه قانونگذاری و برنامه محوری؛ فعالیت جهادی ، برقراری انضباط مالی و توسعه منابع، بازتعریف حقوق شهروندان و اشاعه آن و حفظ منابع شهری،توسعه پایدار با محوریت حفاظت از میراث طبیعی و شهری ، توسعه و نگهداری فضای سبز، حفاظت از محیط زیست و  آثار مرتبط با پایتخت ایران با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری از اهم اهداف این جشنواره خواهد بود.

دبیر جشنواره  با اشاره به انتخاب آثار در بخش بین‌الملل گفت: در بخش بین‌المل با توجه به اینکه زمان کافی برای دعوت از فیلمسازان اقصی نقاط جهان برای شرکت در جشنواره داریم امیدواریم آثار مناسب با نگاه کیفی و با اولویت موضوع شهر و یا مدیریت شهری را دریافت و به قضاوت بگذاریم.

مدیرعامل موسسه ادامه داد: همچنین در بخش محله به منظور ترویج شهروند خبرنگار و توجه به جوانان آماتور در حوزه فیلمسازی این بخش را برای هشتمین دوره در جشنواره برگزار خواهیم کرد و با بخش ویژه شهر تهران امیدواریم در این بخش با فیلم هایی که تمامی موضوعات، مشکلات و مسائل شهر تهران را در بستری زیبا و تأثیرگذار به تصویر کشیده باشند روبرو شویم.

دو جایزه ویژه در بخش ملی و یک جایزه ویژه در بخش بین الملل برای اولین بار در جشنواره بین المللی فیلم شهر

اکبرشاهی در بخش سیاستگذاری جدید جشنواره نیز بیان نمود: در این دوره دو جایزه به بخش ملی جشنواره اضافه شده است که اولین آن « جایزه بزرگ تهران» است که با توجه به آغاز دوره جدید مدیریت شهری و نظر به شهر تهران به عنوان پایتخت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور و به منظور کمک به تحقق چشم انداز شعار « کلان شهر تهران؛ الگوی جهان اسلام »؛ از میان کلیه آثار راه یافته به بخش مسابقه؛ تندیس جشنواره و جایزه نقدی به بهترین فیلم با نگاه خاص به موضوع فوق تعلق خواهد گرفت.

دومین جایزه تحت عنوان «جایزه ویژه جشنواره» که در این دوره از جشنواره به منظور پاسداشت و گرامی داشت یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی و دانشمند هسته ای کشور  شهید محسن فخری زاده  و همچنین کادر درمان و علوم پزشکی به عنوان مدافعان سلامت یک جایزه تحت  عنوان ایثار و شهادت به یکی از آثار رسیده به دبیرخانه با موضوع فوق اهدا خواهد شد.

 

توجه به موضوع شهر و مدیریت شهری در جهان

مدیرعامل موسسه تصویر شهر  همچنین تاکید نمود:  به منظور گسترش روابط کشورهای جهان به ویژه جهان اسلام و رسیدن به یک الگوی مناسب با طراحی یک جایزه جدید به بهترین اثر با موضوع شهر و یا مدیریت شهری تعلق خواهد گرفت.

توجه به ؛  هویت بخشی و انسجام در فضای شهری

وی در معرفی بخش تازه ای که به جشنواره اضافه شده نیز افزود: جشنواره فیلم شهر برای نخستین بار در جهت ارتقاء سطح کیفی تبلیغات و اطلاع رسانی شهری؛  هویت بخشی و انسجام در فضای شهری ، ترغیب و تشویق هنرمندان به تولید آثار فاخر و ماندگار؛ شناسایی و معرفی برترین آفرینش های هنری شهری  اقدام به برگزاری مسابقه در بخش های گرافیک (بیلبورد؛ تبلیغات محیطی متحرک مانند وسایل نقلیه عمومی؛ دیجیتال؛ ترانزیتی و عرشه پل) ، المان های شهری (تندیس ، سردیس و مجسمه) ، عکس و پوستر، نقاشی محیطی ( نقاشی روی سطح؛ دیوار؛ کاشیکاری، سرامیک و دیوار نویسی) و تیزر شهری در دو محور زیبایشناسی بصری و اطلاع رسانی  با موضوع آزاد (فرهنگی؛ تجاری و .....)  می نماید.

در این بخش نیز 5 دیپلم افتخار و جایزه نقدی به بهترین آثار در بخش های گرافیک محیطی،  المان شهری ، عکس و پوستر، نقاشی محیطی و تیزر شهری اهدا خواهد شد.

به منظور گستردگی برگزاری جشنواره و عدالت فرهنگی بخشهایی از جشنواره در پردیس های سه گانه موسسه تصویر شهر به نمایش در خواهد آمد.

دبیر جشنواره در ادامه افزود چون یکی از اهداف و ماموریت های موسسه افزایش عدالت فرهنگی در سطح شهر تهران است لذا امیدواریم امکان برگزاری بخشهایی از جشنواره را به طور همزمان در پردیس های رازی؛ راگا و تماشا و حتی فرهنگسراهای سطح شهر که امکان نمایش آثار را داشته باشند فراهم نماییم. البته در زمینه پوشش فرهنگسراها با اعلام آمادگی مدیران محترم این مراکز ، موسسه فیلمها را تامین و امکانات و زیرساخت نمایش برعهده مدیران محترم فرهنگسراها خواهد بود.

توجه به زیرساخت های اجرایی جشنواره

اکبرشاهی در پایان با ذکر این نکته که علاوه بر سیاست های فرهنگی جشنواره در این دوره با تغییرات اجرایی نیز روبه رو خواهیم بود گفت: به منظور صرفه جویی در رفت و آمدها و تردد فیلمسازان کشور و همچنین سرعت و سهولت در انتخاب و داوری اثار برای نخستین بار سایت جشنواره علاوه بر امکان ثبت نام الکترونیکی امکان بارگذاری کلیه آثار و در کلیه بخشها فراهم شده و علاقه مندان می توانند به راحتی آثار خود را بازگذاری نمایند گفت: امید است جشنواره بین الملی فیلم شهر با تغییرات کمی و کیفی خود به عنوان یک جشنواره ای استاندارد  بین المللی معرفی گردد.  

مژگان زرگر با تاکید بر ارسال تیزر تصویری و رادیویی فراخوان برای تمامی مدیران محترم شبکه های رادیویی و تلویزیونی  و همچنین ارسال 1000 نسخه فراخوان به شکل فیزیکی برای مدیران مراکز مختلف سینمایی و فرهنگی سراسر کشور و بیش از 2000 فراخوان از طریق شبکه های اجتماعی و ... ابراز امیدواری کرد با حمایت مدیران محترم و همکاران رسانه و خبر بتوان اطلاع رسانی مناسب و درخوری برای برگزاری این دوره از جشنواره ترتیب داد.

در پایان این نشست مجید اکبرشاهی دبیر هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر و مدیرعامل موسسه تصویر شهر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

انتهای پیام //